Λατινική Αμερική: Τρεις για μία θέση

Ξεκαθάρισε η κατάσταση στον προκριματικό όμιλο της ζώνης της Λατινικής Αμερικής. Η Παραγουάη, επιβλήθηκε εκτός έδρας της Βενεζουέλας, ενώ Κολομβία - Χιλή και Ισημερινός - Ουρουγουάη έμειναν στην ισοπαλία. Παραγουάη και Ισημερινός ακολουθούν Αργεντινή και Βραζιλία στην επόμενη φάση.

Ξεκαθάρισε η κατάσταση στον προκριματικό όμιλο της ζώνης της Λατινικής Αμερικής. Η Παραγουάη, επιβλήθηκε εκτός έδρας της Βενεζουέλας, ενώ Κολομβία - Χιλή και Ισημερινός - Ουρουγουάη έμειναν στην ισοπαλία. Παραγουάη και Ισημερινός ακολουθούν Αργεντινή και Βραζιλία στην επόμενη φάση, ενώ Ουρουγουάη, Κολομβία και Χιλή θα παλέψουν για τη πέμπτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ με την Αυστραλία.

13/10 04:00 Περού-Βολιβία

Την ίδια ώρα στο εξωτικό Μαρακαΐμπο, η Βενεζουέλα έδωσε τον υπέρ πάντων αγώνα της με την Παραγουάη αλλά η εμπειρία των φιλοξενούμενων αποδείχθηκε καταλυτική και με το τέρμα του Βαλντέζ, έφτασαν στην τρίτη θέση(μπορεί να γίνει τέταρτη...) και τη πρόκριση.

Τέλος, στην Κολομβία, η ομάδα του Ρεϊνάλντο Ρουέδα υποδέχθηκε τη Χιλή αλλά δεν τα κατάφερε. Αν και προηγήθηκε με τον Ρέι στο 24ο λεπτό, ο Ρόχας βρήκε τη λύση στο 63' και έδωσε την ισοπαλία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα κυνηγήσουν το όνειρο απέναντι στον Ισημερινό, στο Σαν Ντιέγο.

Οι τρεις αγώνες -που παρουσίαζαν και το βαθμοθηρικό ενδιαφέρον- διεξάγονταν την ίδια ώρα (μεσάνυχτα στην Ελλάδα). Αργότερα, τη "σκυτάλη"πήρανοι βασικοί εκπρόσωποι της Λατινικής Αμερικής, οι Βραζιλιάνοι και οι Αργεντινοί.

Η Βραζιλία την Κυριακή παραχώρησε ισοπαλία στην ουραγό του ομίλου Βολιβία στη Λα Παζ. Το σκορ άνοιξε ο Ζουνίνιο στο 25' πριν ισοφαρίσει ο Καστίγιο στο 50'.

Λίγο αργότερα, στο Μπουένος Αϊρες, η Αργεντινή, έκαμψε στα 10 τελευταία λεπτά του αγώνα την αντίσταση του Περού, επικρατώντας με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 82' ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε λίγο νωρίτερα ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ξεκίνησε για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Λουίς Γουαδελούπε με κοντινό σουτ έπειτα από σέντρα του Κάρλος Τέβεζ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που επέτρεψε στην Αργεντινή να απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής.