Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-2

Με γκολ -από σπόντα- των Λούκα Μιλιβόγεβιτς και Κώστα Φορτούνη στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ και διπλασίασε τις νίκες του στη Super League.

Εν αντιθέσει με το ματς του Ολυμπιακού κόντρα στον Πανιώνιο, ο Μάρκο Σίλβα χρησιμοποίησε τον Λεάντρο Σαλίνο αντί του Αρτούρ Μαζουακού στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Εστεμπάν Καμπιάσο (επίσημο ντεμπούτο) στα χαφ αντί του Ανδρέα Μπουχαλάκη και τον Φράνκο Χάρα αντί του Άλφρεντ Φινμπόγκασον στη γραμμή κρούσης.

Ο Άκης Μάντζιος, από την πλευρά του, προτίμησε τους 10 από τους 11 του αγώνα με τον Ατρόμητο (μοναδική διαφοροποίηση ο Πέτρος Γιακουμάκης αντί του Θανάση Μουλόπουλου) και, ουσιαστικά, παρέταξε δύο τετράδες με συνδετικούς κρίκους τους Ρομέου και Δημήτρη Μαχαίρα σε διάταξη 4-5-1.

Στο πρώτο ημίωρο ο Ολυμπιακός επιτέθηκε κατά βάση από την αριστερή πτέρυγα, ενώ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους κατέγραψε αξιόλογες φάσεις και από δεξιά (άστοχη κεφαλιά του Φελίπε Πάρντο στο 33', άστοχο σουτ του Ομάρ Ελαμπντελαουί στο 38').

Κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος έκανε μερικές υπέροχες μπαλιές (οι καλύτερες στο 8', το 28' και το 38', όλες κατέληξαν σε σπουδαίες φάσεις), ενώ ο Καμπιάσο έχασε ελάχιστες μονομαχίες στο κέντρο, αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο βοηθός επειδή ανέκοψε δύο φορές τον Βαγγέλη Μάντζιο με ανύπαρκτα οφσάιντ (στο 21ο και το 39ο λεπτό).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία αλλαγή (ο Δημήτρης Μαχαίρας ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε προληπτικά), ενώ στο 57ο λεπτό ο Μάρκο Σίλβα έβαλε τους Αλεχάντρο Ντομίνγκες και Σεμπά σε μία προσπάθεια να μεταφέρει πίεση προς τα καρέ του θετικότατου Παναγιώτη Τσιντώτα.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Ολυμπιακός ενέτεινε την πίεσή του προς τα καρέ του Λεβαδειακού , αλλά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε τον Ματιέ Ντοσεβί στο 81ο (δυνατό πλασέ με το αριστερό) και τον Ντομίνγκες στο 85ο (σέντρα στο πάνω μέρος του δοκαριού).

Τελικά, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τύχη στο φινάλε, αφού στο 89' ο Ιβάν Μάρκοβιτς δεν απομάκρυνε, η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη, ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς έβαλε κόντρα στον Ρομέου και σκόραρε, ενώ στο 91' έγινε κάτι ανάλογο σε σουτ του Φορτούνη (άλλαξε πορεία στο πόδι του Εντουίν Ουόν).

Ο Κώστας Φορτούνης. Έκανε εξαιρετικές μεταβιβάσεις στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.

Ο Ιβάν Μάρκοβιτς. Προσπάθησε να παίξει ψύχραιμα με κάτω την μπάλα, αλλά όντας απροετοίμαστος υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ένα εξ αυτών απέφερε και το πρώτο γκολ των "ερυθρολεύκων".

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται μεγαλύτερη διάρκεια στην άσκηση πίεσης και αυτό θα συμβαίνει όσο κυλάει η σεζόν, ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στα πρώτα δύο ματς του πρωταθλήματος με Πανιώνιο και Λεβαδειακό. Ο Μάρκο Σίλβα θα βρει αρκετές λύσεις από τα πόδια και το μυαλό του Κώστα Φορτούνη, ενώ ο Εστεμπάν Καμπιάσο χρειάζεται χρόνο. Ο Λεβαδειακός, στον αντίποδα, έπεσε και πάλι μαχόμενος, εν προκειμένω προδομένος από τις κόντρες, αλλά απέδειξε ότι θα αποτελέσει σκληρό καρύδι εφέτος.

Λεβαδειακός (Μάντζιος):Τσιντώτας, Μιλιάζες, Ουόν, Τριποτσέρης, Στάθης, Νικολάου, Ρομέου, Γιακουμάκης (88' Ναβάρο), Μαχαίρας (46' Μουλόπουλος), Μίνγκας (67' Μάρκοβιτς), Μάντζιος.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (57' Σεμπά), Φορτούνης, Πάρντο (57' Ντομίνγκες), Ντουρμάζ (71' Ντοσεβί), Χάρα.

Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης μεταξύ του Λεβαδειακού και του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.
18:31
Την 1η αγωνιστική η ομάδα της Βοιωτίας ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" επιβλήθηκαν 3-0 του Πανιωνίου στο "Γ. Καραϊσκάκης".
18:33
To τελευταίο 20λεπτο υπάρχει μία ένταση μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και ανδρών των ΜΑΤ επειδή προφανώς ορισμένοι θέλησαν να μπουν με... ντου στη θύρα 3 του ΟΑΚΑ.
18:35
Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Χάρα.
18:36
Τυπικά γηπεδούχος ο Λεβαδειακός, αφού η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ.
18:37
Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Εστεμπάν Καμπιάσο.
18:41
Αποπνικτική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι οι Ρομπέρτο και Στέφανος Καπίνο βγήκαν για προθέρμανση, αλλά επέστρεψαν με τη μία στα αποδυτήρια.
18:51
H σύνθεση του Λεβαδειακού: Τσιντώτας, Μιλιάζες, Εντουίν, Τριποτσέρης, Στάθης, Νικολάου, Ρομέου, Γιακουμάκης, Μαχαίρας, Μίνγκας, Μάντζιος.
18:52
Διαβάστε ΕΔΩ για την ένταση στο ΟΑΚΑ.
18:56
Ο Άκης Μάντζιος δεν διαφοροποιεί ιδιαίτερο το αρχικό του σχήμα συγκριτικά με το ματς στο Περιστέρι, αφού μόνον ο Θανάσης Μουλόπουλος έμεινε στον πάγκο (τον αντικατέστησε ο Πέτρος Γιακουμάκης).
19:09
Η θερμοκρασία αγγίζει τους 28 βαθμούς Κελσίου.
19:14
Περίπου 5.000 οπαδοί βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.
19:15
Στον αγωνιστικό χώρο παίκτες και διαιτητές.
19:17
Οι δύο αρχηγοί: Βαγγέλης Μάντζιος και Ρομπέρτο στη σέντρα.
19:18
Το ματς αρχίζει.
19:21
3ο λεπτό: Γεμάτο σουτ του Ντουρμάζ, ο Τσιντώτας μπλοκάρει.
19:23
5ο λεπτό: Κίτρινη στον Στάθη.
19:26
8o λεπτό: Yπέροχη μακρινή μπαλιά του Φορτούνη, ο Πάρντο βγαίνει στην κόντρα, μπαίνει στην περιοχή, ο Τσιντώτας επιχειρεί επιτυχημένη έξοδο και τον ανακόπτει.
19:27
Στην προηγούμενη φάση βγήκαν τρεις παίκτες του Ολυμπιακού στην αντεπίθεση και ο μοναδικός αντίπαλος ήταν ο Τριποτσέρης.
19:28
Ο Μάρκο Σίλβα ζητά από τον Σαλίνο να γίνεται αριστερό εξτρέμ και από τον Ντουρμάζ να συγκλίνει προς τον άξονα.
19:30
13o λεπτό: Κίτρινη στον Μάντζιο.
19:33
Ο Ρομέου παίζει κοντά στα στόπερ, οι Μίνγκας και Γιακουμάκης είναι οι πλάγιοι χαφ, ο Νικολάου κινείται στον άξονα κοντά στον Καμπιάσο και ο Μαχαίρας αγωνίζεται πίσω από τον Μάντζιο.
19:33
Ο Ολυμπιακός επιτίθεται κατά βάση από την αριστερή πτέρυγα.
19:34
Προσπάθεια του Φορτούνη μπροστά στον Ουόν
19:36
Ο Ντουρμάζ με πλάτη στον Μάντζιο
19:37
Ο Μάρκο Σίλβα θέλει οι μέσοι του να ανεβαίνουν πιο ψηλά και να ασκούν πίεση στους αμυντικούς του Λεβαδειακού.
19:40
21ο λεπτό: O βοηθός ανακόπτει τον Μάντζιο με ανύπαρκτο οφσάιντ σε μία αξιόλογη φάση για τον Λεβαδειακό.
19:40
22ο λεπτό: Σέντρα του Πάρντο, κεφαλιά πάσα ο Ντουρμάζ, μονοκόμματο σουτ ο Φορτούνης, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
19:41
24ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα κοντράρει στον Ουόν και καταλήγει σε κόρνερ.
19:42
Προσπάθεια του Χάρα
19:44
H φάση του 8ου λεπτού, η καλύτερη δηλαδή μέχρι στιγμής στο ματς
19:46
28ο λεπτό: Σπουδαία κάθετη του Φορτούνη, ο Χάρα δεν μπορεί να νικήσει τον Τσιντώτα με διαγώνιο πλασέ.
19:48
Θετικά δείγματα και πάλι από τον Τσιντώτα, ο οποίος καταγράφει τη μόλις τρίτη συμμετοχή του στη Super League (μία πέρυσι, δύο εφέτος).
19:48
Μάλιστα, υπήρξε και τερματοφύλακας της Εθνικής Νέων.
19:49
31ο λεπτό: Kεφαλιά του Ουόν εντελώς εκτός ισορροπίας, ο Ρομπέρτο δεν ανησυχεί.
19:49
Τελικές: 1-4
19:49
O Mάντζιος ζητά από τους παίκτες του να πιέσουν περισσότερο τους μέσους του Ολυμπιακού.
19:51
33ο λεπτό: Σέντρα του Ελαμπντελαουί, ο Πάρντο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει άουτ. Τρίτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.
19:53
Μία... μοναχική φίλαθλος
19:55
Είναι προφανές ότι ο Μάντζιος προσπαθεί να μπλοκάρει τον Φορτούνη.
19:56
38ο λεπτό: Eξαιρετική ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Φορτούνη, ο Ελαμπντελαουί σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
19:57
39ο λεπτό: Δεύτερη φορά που ο Μάντζιος ανακόπτεται από το... σημαιάκι χωρίς να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.
19:58
Κατοχή: 38%-62%
19:58
Γεμίσματα: 1/5 - 4/13
20:00
41ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Μάντζιου, ο οποίος αποφεύγει τον Ελαμπντελαουί, σουτάρει από δύσκολη γωνία και στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:01
42ο λεπτό: O Mιλιάζες τραβά από τη φανέλα τον Πάρντο κι εκείνος του δίνει ένα... χάδι στο πρόσωπο που δεν γίνεται αντιληπτό από το διαιτητή. Διακοπή για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στο αριστερό μπακ του Λεβαδειακού.
20:02
Αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή
20:03
45ο λεπτό: Ατομική ενέργεια του Σαλίνο, ο οποίος αποφεύγει τρεις αντιπάλους και σουτάρει, ο Τσιντώτας αποκρούει.
20:21
46ο λεπτό: Ο Μουλόπουλος στη θέση του Μαχαίρα, ο οποίος αποχωρεί για προληπτικούς λόγους εξαιτίας ενοχλήσεων.
20:21
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:24
48ο λεπτό: Kίτρινη στον Μιλιάζες.
20:24
Ίδιος σχηματισμός και για τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.
20:25
Ο Μάρκο Σίλβα θέλει τον Φορτούνη πιο κοντά στον Χάρα. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που γυρίζει αρκετά πίσω για να πάρει μπάλα από τα χαφ.
20:26
Γενικώς, ο Ολυμπιακός είναι αρκετά ανεβασμένος στον αγωνιστικό χώρο.
20:27
Στο βάθος η "ερυθρόλευκη" εξέδρα
20:30
54ο λεπτό: Φάουλ του Ντα Κόστα στον Μιλιάζες. Κακώς δεν δίνεται κάρτα.
20:31
Ο Σεμπά θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
20:31
Ο Μάρκο Σίλβα ενισχύει την επιθετική γραμμή της ομάδας του.
20:32
Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός επιτίθεται κατά βάση από δεξιά.
20:32
Οδηγίες του Σίλβα και στον Ντομίνγκες, ο οποίος θα πάρει χρόνο συμμετοχής μετά από περίπου ένα μήνα και το φιλικό με την Φέγενορντ.
20:33
57ο λεπτό: Ο Σεμπά στη θέση του Καμπιάσο και ο Ντομίνγκες σ' εκείνη του Πάρντο.
20:34
57ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη, ο Τσιντώτας σε ετοιμότητα.
20:35
59ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντα Κόστα.
20:35
Τελικές: 2-9
20:37
61ο λεπτό: Aξιόλογη αντεπίθεση του Λεβαδειακού, ο Στάθης βρίσκεται σε θέση οφσάιντ και η φάση ολοκληρώνεται.
20:38
Σε διάταξη 4-5-1 ο Ολυμπιακός με τον Μιλιβόγεβιτς μπροστά από τους αμυντικούς και τους υπόλοιπους να αγωνίζονται πίσω από τον Χάρα.
20:40
64ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Ντα Κόστα, η μπάλα αρκετά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
20:41
Πλέον, το ματς παίζεται στο μισό γήπεδο.
20:41
Ο Ιβάν Μάρκοβιτς ετοιμάζεται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Λεβαδειακού.
20:43
67ο λεπτό: O Mάρκοβιτς στη θέση του Μίνγκα.
20:43
Ο Άκης Μάντζιος δίνει οδηγίες στο συνονόματό του Βαγγέλη.
20:46
70ό λεπτό: Σύγχυση στα καρέ του Λεβαδειακού, ο Χάρα επιχειρεί το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά δεν βάζει δύναμη και σωστή κατεύθυνση.
20:47
71ο λεπτό: Ο Ντοσεβί στη θέση του Ντουρμάζ.
20:49
72ο λεπτό: O Mάρκοβιτς δίνει στον Μάντζιο, εκείνος σουτάρει και ο Ρομπέρτο μπλοκάρει.
20:50
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Τριποτσέρη.
20:53
77ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες, ο Τσιντώτας μπλοκάρει.
20:54
Τελικές: 4-13
20:57
81ο λεπτό: Δυνατό πλασέ του Ντοσεβί με το αριστερό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
20:59
Πιέζει ο Ολυμπιακός.
21:00
84ο λεπτό: Πολύ άστοχο σουτ του Φορτούνη.
21:02
85ο λεπτό: Σέντρα του Ντομίνγκες από αριστερά, η μπάλα στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.
21:02
86ο λεπτό: Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό.
21:03
87ο λεπτό: Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες, η μπάλα περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.
21:04
88ο λεπτό: O Ναβάρο στη θέση του Γιακουμάκη.
21:05
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-1 (89ο λεπτό): O Mάρκοβιτς δεν απομακρύνει, η μπάλα γίνεται διεκδικήσιμη, ο Ρομέου προσπαθεί να διώξει, ο Μιλιβόγεβιτς βάζει κόντρα και η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα του Τσιντώτα.
21:07
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-2 (91ο λεπτό): Μακρινό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα κοντράρει στον Ουόν και καταλήγει στα δίχτυα!