Ο Λιονέλ Μέσι κυνηγάει τον... Κώστα Φραντζέσκο

Εκτελεί τα φάουλ σεμιναριακά, καλύτερα και από πέναλτι. Συνολικά 47 φορές έχει σκοράρει με αυτό τον τρόπο στην καριέρα του. Κι όμως ο Λιονέλ Μέσι κυνηγάει έναν Έλληνα για να μπει στο Top10 των κορυφαίων εκτελεστών φάουλ στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Συνεχίζει να σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Στα 31 του χρόνια, περνάει μια δεύτερη ποδοσφαιρική νιότη. Όχι, ο Μέσι δεν εξωγήινος. Αλλά σίγουρα ξεπερνά τον μέσο όρο ενός γήινου ταλέντου. Ο "Pulga" πέτυχε κόντρα στην Βιγιαρεάλ ένα ακόμη γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ήταν το 7ο συνολικά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, 6ο στην La Liga και τρίτο σερί στην διοργάνωση, κάτι που έχει κάνει τόσο το 2017, όσο και το 2018.

Τις οκτώ τελευταίες σεζόν, έχει περισσότερα γκολ με απευθείας εκτελέσεις φάουλ (26) από ολόκληρη την Ρεάλ Μαδρίτης (24). Έχει πλέον τον ίδιο αριθμό τερμάτων με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, 414 έκαστος στην καριέρα τους σε επίπεδο πρωταθλήματος. Όλα με την Μπαρτσελόνα ο "κοντός", με τις Ρεάλ (311), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (84) και Γιουβέντους (19) ο CR7.

Ας επιστρέψουμε όμως στις εκτελέσεις φάουλ. Πέντε φορές φέτος με αυτό τον τρόπο, ο Μέσι άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.

Μια το έκλεισε (αφού το είχε ανοίξει με τον ίδιο τρόπο - Εσπανιόλ) και στο ματς με την Βιγιαρεάλ έβαλε ξανά τους "μπλαουγκράνα" στο ματς, σκοράροντας στο 90', με τον Σουάρες να διαμορφώνει το τελικό 4-4 στις καθυστερήσεις.

Τα γκολ - φάουλ του Μέσι μέχρι στιγμής στη σεζόν 2018-2019 (λεπτό & διαμόρφωση του σκορ):

Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα (90', 4-3)

Ο Μέσι σε συλλογικό επίπεδο μετράει 41 γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (και άλλα 6 με την εθνική Αργεντινής), σε 39 ματς. Στα 31 από αυτά η Μπαρτσελόνα κέρδισε, 6 ήρθαν ισόπαλα και μόλις 2 ολοκληρώθηκαν με ήττα για τους Καταλανούς. Οι game winning εκτελέσεις του "Pulga" είναι 18! Όταν ο Μέσι σκοράρει με φάουλ, η Μπαρτσελόνα έχει 2,54 κερδισμένους πόντους μέσο όρο.

Ωστόσο ο Αργεντίνος σταρ έχει ακόμη πολύ δρόμο για να μπει στην πρώτη δεκάδα με τους παίκτες που έχουν σκοράρει τα περισσότερα γκολ από απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Σύμφωνα με την Καταλανική sport.es, το πρώτο εμπόδιο του Μέσι για να μπει στο Top10 είναι ο... Κώστας Φραντζέσκος!

Ζουνίνιο (77), Πελέ (70), Λεγκροτάλιε (66), Ροναλντίνιο (66), Μπέκαμ (65), Μαραντόνα (62), Ζίκο (62), Κούμαν (60), Σένι (59), Καριόκα (59) και Φραντζέσκος (57) είναι οι δέκα παίκτες με τα περισσότερα γκολ - φάουλ στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Ο Λιονέλ Μέσι μετράει για την ώρα 47 και με τέσσερα - πέντε χρόνια καριέρας ακόμη λογικά θα καταφέρει να μπει στο Top10. Για την ώρα, το κοντέρ του Αργεντίνου συνεχίζει να γράφει...

Photo credits: AP Photo/Manu Fernandez