ΑΕΚ - Άγιος Νικόλαος 5-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεσάντρε Ντακόλ, ο οποίος έκανε χατ τρικ, η ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Άγιο Νικόλαο και και χάρη στο 5-0 προκρίθηκε στον τελικό του 6ου ομίλου του Κυπέλλου Γ' Εθνικής, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Βάρης.

Στο ψυχρό λόγω χαμηλής θερμοκρασίας ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ χρειάστηκε περίπου 17 λεπτά για να ζεσταθεί και να αρχίσει να παίρνει τα πάνω της. Στο 18' ο Γεωργέας με βαθιά μπαλιά στον άξονα βρήκε τον Πεταυράκη μέσα στην περιοχή του Αγίου Νικολάου και ο αριστερός μπακ της ΑΕΚ με πλασέ από κοντινή απόσταση, νίκησε τον Κασσωτάκη και έκανε το 1-0. Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν με ευκολία τον έλεγχο και έψαξαν κι άλλα γκολ στη συνέχεια. Τελικά κατάφεραν να σκοράρουν με πέναλτι που κέρδισε στο 42' ο Γροντής από τον Μουτάκη και εκτέλεσε εύστοχα ο Ντακόλ ένα λεπτό αργότερα. Το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Δέλλας έριξε στο παιχνίδι τον Πλατέλλα αντί του Μπρέσεβιτς, με τον νεαρό άσο που επανήλθε μετά από τραυματισμό, να προκαλεί με την εκρηκτικότητά του ακόμη περισσότερα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Πριν συμπληρωθούν 60 λεπτά αγώνα ο Ανάκογλου τροφοδότησε όμορφα τον Ντακόλ ο οποίος με προβολή, πρόλαβε τον Κασσωτάκη και έκανε το 3-0.

Στο 73' ο Γεωργέας βρέθηκε αμαρκάριστος από αριστερά, έφτασε μέχρι την περιοχή και με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Πλατέλλα ο οποίος με κοντινό πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αργυρίου σέρβιρε από δεξιά και ο Ντακόλ με κεφαλιά έκανε το 5-0, πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα. Ακολούθησε πάρτι στην εξέδρα που κράτησε χωρίς να μειωθεί η ένταση, μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ κατάφερε έτσι να προκριθεί πανηγυρικά στον τελικό του 6ου ομίλου, στο κύπελλο της Γ' Εθνικής.

Η ΑΕΚ δεν ανέβασε στροφές, όχι επειδή δεν μπορούσε, αλλά επειδή δεν χρειάστηκε. Η αντίσταση που βρήκαν οι κιτρινόμαυροι από τους παίκτες του Αγίου Νικολάου ήταν μικρή και έτσι κατάφερναν με ευκολία να δημιουργούν κινδύνους στην εστία του Κασσωτάκη φτάνοντας στην ευρύτερη φετινή νίκη τους. Η επιστροφή του Βαγγέλη Πλατέλλα στην αγωνιστική δράση συνοδεύτηκε με εξαιρετική εμφάνιση και ένα γκολ. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι και ο Γεωργέας, όπως και ο Ντακόλ που βρήκε τρεις φορές δίχτυα. Αν μη τι άλλο ευχάριστο μεσημέρι για τους κιτρινόμαυρους φίλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας (60' Κορδέρο), Τσιρίλο, Σταθάκης, Γεωργέας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (46' Πλατέλλας), Ανάκογλου, Γροντής (80' Παυλής).

Άγιος Νικόλαος (Στάθης Νεκτάριος): Κασσωτάκης, Πηγιάκης, Μουτάκης, Κ. Κοκολάκης, Δέλλιος, Χριστάκης, Τσωνίδης, Καουκάκης, Λεπτοκαρύδης, Γ. Κοκολάκης, Κρανιάτης (65' Χατζάι).

Στιγμές από τον αγώνα του ΟΑΚΑ

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13:38
Φίλοι και φίλες καλησπέρα. Σε περίπου 30 λεπτά αρχίζει το ματς της ΑΕΚ με τον Άγιο Νικόλαο για το Κύπελλο της Γ Εθνικής.
13:39
Ας δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Σταθάκης, Γεωργέας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Γροντής.

Άγιος Νικόλαος (Στάθης Νεκτάριος): Κασσωτάκης, Πηγιάκης, Μουτάκης, Κ. Κοκολάκης, Δέλλιος, Χρηστάκης, Τσωνίδης, Καουκάκης, Λεπτοκαρύδης, Γ. Κοκολάκης, Κρανιάτης.
13:45
Ο Δημήτρης Ανάκογλου επιστρέφει στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε υποστεί στον ώμο στο ματς με την Θύελλα Ραφήνας.
13:58
Θυμίζουμε πως η Ένωση νίκησε με 3-0 τον Ηλυσιακό για τη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ' Εθνική, μία αναμέτρηση που παρακολουθήσατε ζωντανά από την SuperBall.
13:58
Ηλυσιακός - ΑΕΚ 0-3
14:06
Αρχίσει και μαζεύεται σιγά σιγά ο κόσμος στο ΟΑΚΑ
14:11
Οι δυο ομάδες έπαιξαν ξανά μαζί στις 20 Οκτωβρίου με την Ένωση να επικρατεί με 3-0 (Πόποβιτς 29', 60', Ντακόλ 63')
14:13

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

14:14
Πρέπει να τονίσουμε πως για πρώτη φορά έπαιξε ο ύμνος της ΑΕΚ μετά τη νέα επανεκτέλεση που ακούσαμε πρόσφατα
14:15
Σέντρα στο παιχνίδι
14:15
Όπως μας μεταφέρει ο ρεπόρτερ μας στο ΟΑΚΑ, Βαγγέλης Κατσαΐτης, ο κόσμος συνεχίζει και έρχεται στο ΟΑΚΑ παρότι το ματς έχει ξεκινήσει.
14:16
2' Όπως και στο προηγούμενο ματς, έτσι και σε αυτό ο Άγιος Νικόλαος δεν κλείνεται πίσω, αλλά πιέζει μπροστά.
14:18
Στο μπουθ όπως συνηθίζειτελευταία ο Δημήτρης Μελισσανίδης
14:19
5' Συμπληρώσαμε πέντε λεπτά και δεν έχουμε φάση ακόμα. Ούτε καν υποψία φάσης.
14:20
6' Κακή σέντρα του Ντακόλ η μπάλα απευθείας άουτ
14:22
7' Δυνατό μαρκάρισμα του Σταθάκη στο Κοκολάκη
14:22
Θυμίζουμε πως αυτά τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ. Αν νικήσει η ΑΕΚ πάει στον τελικό του ομίλου της.
14:25
11' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ
14:27
12' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Τσιρίλο για θέατρο. Ο Ιταλός άσος προσπάθησε να κερδίσει πέναλτι. Βέβαια ο παίκτης του Αγίου Νικολάου βρίσκει μεν τη μπάλα πρώτα, αλλά μετά υπήρξε μία επαφή.
14:28
Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Πολλά τα λάθη. Πάρα πολλά και για τις δυο ομάδες.
14:29
Τρεις και τέσσερις παίκτες του Αγίου Νικολάου πάνω από τη σέντρα πιέζουν την άμυνα της ΑΕΚ. Βέβαια πίσω υπάρχουν ελεύθεροι χώροι που η ΑΕΚ μπορεί να εκμεταλλευτεί.
14:31
16' Ο Ντακόλ θα πέσει μέσα τη μεγάλη περιοχή. Δεύτερη φορά που το κάνει παίκτης της ΑΕΚ.
14:32
Γκολ!!! 1-0 η ΑΕΚ με τον Πεταυράκη στο 18'
14:33
Καταπληκτική μπαλιά του Γεωργέα από τη μεσαία γραμμή στην πλάτη της άμυνας, ο Πεταυράκης έκανε όμορφο κοντρόλ και με χαλαρό πλασέ άνοιξε το σκορ.
14:34
Ουσιαστικά στην πρώτη φάση του αγώνα είχαμε και γκολ.
14:35
21' Λάθος της άμυνας τους Α. Νικολάου, ο Μπρέσεβιτς θα σουτάρει βιαστικά άουτ.
14:36
22' Ο Πηγιάκης μόνος από τα δεξιά δεν θα μπορέσει να κάνει καλή σέντρα
14:39
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 3-4 λεπτά
14:42
Μία φάση μέχρι στιγμής, ένα γκολ. Κακό παιχνίδι.
14:44
Καλή εμφάνιση από τον Πηγιάκη στα δεξιά για τον Άγιο Νικόλαο. Δείχνει εξαιρετικά στοιχεία.
14:46
32' Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.
14:48
Ο Άγιος Νικόλαος έχει πάρει την κατοχή της μπάλας εδώ και 4-5 λεπτά και πιέζει για την ισοφάριση. Όμως δεν βρίσκει τρόπο να απειλήσει.
14:48
34' Κόρνερ για τον Άγιο Νικόλαο
14:49
Ο Βούρας θα κάνει άστοχη έξοδο, όμως οι αμυντικοί της ΑΕΚ θα διώξουν.
14:52
Φτάσαμε στο 37ο λεπτό και ακόμα έχουμε δει μόλις μία φάση. Το γκολ.
14:53
38' Κίτρινη κάρτα στον Πηγιάκη για μαρκάρισμα στον Γροντή
14:54
Η ΑΕΚ με ένα ακόμα γκολ μέχρι να κλείσει το ημίχρονο, ουσιαστικά, κλειδώνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.
14:56
Ο Βαγγέλης Πλατέλλας με τον Κορδέρο κάνουν ζέσταμα.
14:56
42' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
14:57
Ο Μουτάκης θα ρίξει αντικανονικά κάτω τον Γροντή. Σωστή η απόφαση.
14:57
Γκολ!!! 2-0 η ΑΕΚ με τον Ντακόλ από τα 11 βήματα
14:58
Με δυο φάσεις η ΑΕΚ έχει κάνει δυο γκολ. Όπως όλα δείχνουν θα πάρει χαλαρά την πρόκριση.
14:59
Ο σκόρερ του 1-0 Πεταυράκης
15:01
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ - Άγιος Νικόλαος 2-0. Μέτριο παιχνίδι πρέπει να πούμε. Η Ένωση με δυο φάσεις, οι μοναδικές στο παιχνίδι, πέτυχε δυο γκολ.
15:03
Ο Τραϊανός Δέλλας βλέπει πως το πλάνο του λειτουργεί άψογα αν κρίνουμε από το σκορ
15:16
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου
15:16
46' Ο Μπρέσεβιτς πέρασε έξω και στη θέση του μπήκε ο Πλατέλλας
15:18
47' Ωραία ενέργεια του Πλατέλλα από τα δεξιά, ο Ντακόλ θα καθυστερήσει αδικαιολόγητα να σουτάρει και θα χαθεί σπουδαία ευκαιρία.
15:21
Ο Δημήτρης Μελισσανίδης παρακολουθεί το παιχνίδι
15:22
Η ΑΕΚ ελέγχει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο
15:23
Η Βαγγέλης Πλατέλλας με το "καλημέρα" δείχνει πόσο απαραίτητος είναι σε αυτή την ΑΕΚ. Λίγα πράγματα από τον Ανάκογλου σε ένα ακόμα παιχνίδι.
15:25
Πάντως ο Άγιος Νικόλαος προσπαθεί και έχει πάντα έναν ποδοσφαιριστή πάνω από τη σέντρα μήπως και εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος.
15:26
55' Σουτ από το κέντρο ο Βούρας σταθερά θα μαζέψει
15:27
56' Σουτ του Λεπτοκαρύδη, πάλι ο Βούρας σταθερά θα μαζέψει
15:27
Δυο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους μέσα σε ένα λεπτό. Η ΑΕΚ δείχνει αρκετά χαλαρή και μπορεί να το πληρώσει αν συνεχίσει έτσι.
15:29
58' Ο Γκέκας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για τον Άγιο Νικόλαο
15:30
59' Ο Κορδέρο περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ρόβα που δεν ήταν καλός απόψε
15:31
Ανεβαίνει ποιοτικά η Ένωση τώρα με Κορδέρο, Πλατέλλα στο γήπεδο. Θα φανεί αμέσως η ποιότητα.
15:31
Γκολ!! 3-0 η ΑΕΚ με τον Ντακόλ στο 60'
15:32
Όμορφη κάθετη μπαλιά του Ανάκογλου στον Ντακόλ (μετά από ενέργεια του Κορδέρο), ο Βραζιλιάνος με όμορφο πλασέ θα πετύχει και δεύτερο γκολ.
15:32
Πάνω που μιλάγαμε για ποιότητα...
15:33
Καθαρίζει λοιπόν η ΑΕΚ την υπόθεση πρόκριση και πλέον θα δούμε όμορφο παιχνίδι χωρίς άγχος.
15:34
Ο σκόρερ των δυο γκολ της ΑΕΚ, Ντακόλ
15:35
64' Όμορφη προσωπική ενέργεια του Αργυρίου από τα δεξιά, το πλασέ όμως ήταν αδύναμο.
15:36
64' Αλλαγή για τον Άγιο Νικόλαο. Έξω ο Κρανιάτης μέσα ο Χατζάι
15:37
66' Ο Πλατέλλας πέρασε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως έκανε κάτι σαν σουτ και χάλασε τη φάση.
15:40
Επιθετικός μονόλογος για την ΑΕΚ που ψάχνει κι άλλα τέρματα.
15:43
72' Σουτ του Ανάκογλου η μπάλα ψηλά άουτ
15:44
Γκολ!!! 4-0 η ΑΕΚ με τον Βαγγέλη Πλατέλλα στο 73'
15:45
Λάθος εκτίμηση της άμυνας του Αγίου Νικόλαου, ο Γεωργέας θα δώσει στον Πλατέλλα κι αυτός μπροστά από το τέρμα θα κάνει εύκολα το 4-0.
15:46
Η φάση ξεκίνησε από συνεργασία των Γροντή - Ανάκογλου.
15:47
Ο Φαγάς στη θέση του Πηγιάκη στο 75'
15:47
76' Μπερδεύονται οι παίκτες της ΑΕΚ, όμως ο Λεπτοκαρύδης δεν θα μπορέσει να σκοράρει.
15:48
Η διαφορά ποιότητας των παικτών της ΑΕΚ, σχεδόν, με όλες τις ομάδες του ομίλου είναι τεράστια. Μία φάση φτάνει για να γίνει γκολ.
15:51
79' Ο Μιχάλης Παυλής μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Γροντή και ολόκληρο το γήπεδο των αποθεώνει.
15:52
81' Αντεπίθεση για τον Άγιο Νικόλαο 4 με 3, όμως η πάσα στα δεξιά ήταν κακή.
15:53
Φτάσαμε στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης και η ΑΕΚ παίρνει μία εύκολη πρόκριση
15:54
Γκολ!! 5-0 η ΑΕΚ πάλι με τον Ντακόλ που κάνει χατ-τρικ  στο 83ο λεπτό.
15:55
Ο Αργυρίου θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος άσος πήδηξε πιο ψηλά απ όλους και έκανε το 5-0.
15:57
85' Σουτ του Κορδέρο ο Κασσωτάκης θα διώξει σε κόρνερ.
15:57
Ο Ντακόλ "πνίγεται" στις αγκαλιές μετά το χατ-τρικ που έκανε
15:59
Φτάνουμε σιγά σιγά κοντά στο 90ο λεπτό όμως η ΑΕΚ ψάχνει ένα ακόμα γκολ. Θα το πετύχει;
16:00
Κόρνερ για την ΑΕΚ στο 89ο λεπτό.
16:02
90' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πλατέλλα που πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω μετά από τραγικό λάθος της άμυνας,
16:02
Βροντερό "παρών" από τον κόσμο της ΑΕΚ σε ένα ακόμα παιχνίδι
16:05
94' Εξαιρετική κεφαλιά για τον Άγιο Νικόλαο, η πρώτη ευκαιρία, ο Βούρας στη γωνία του σε κόρνερ.
16:05
Ο Χατζάι έκανε την κεφαλιά.
16:06
Τέλος! Η ΑΕΚ θα πάρει πανηγυρική πρόκριση με 5-0 απέναντι στον Άγιο Νικόλαο. Καλό απόγευμα σε όλους.