ΑΕΚ - Καλλιθέα 5-1 (VIDEO)

Λίγες ημέρες μετά από το θρίαμβο επί του Ατρομήτου στο Κύπελλο, η ΑΕΚ πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα με αντίπαλο την Καλλιθέα στο ΟΑΚΑ (5-1) και αύξησε στους έξι βαθμούς τη διαφορά από την Παναχαϊκή, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Χατ-τρικ ο Ιβάν Μπρέσεβιτς, καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα ο Γιάκομπ Γιόχανσον.

Ο Γιώργος Σαρρής πήρε τη θέση του Δημήτρη Κολοβέτσιου στο κέντρο της άμυνας, ο Δημήτρης Γροντής αγωνίστηκε αριστερά και ο Γιάκομπ Γιόχανσον πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην ενδεκάδα της ΑΕΚ δίπλα από τον Δημήτρη Ανάκογλου, ενώ στον αντίποδα, η Καλλιθέα προτίμησε διάταξη 4-5-1.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα μπήκε φορτσάτη και εκμεταλλευόμενη δύο κόρνερ του Πέτρου Μάνταλου από δεξιά βρήκε δίχτυα με τους Χρήστο Αραβίδη (στο 6') και Ιβάν Μπρέσεβιτς (στο 11') αντίστοιχα, φροντίζοντας να αποφορτίσει από νωρίς τους περίπου 12.000 υποστηρικτές της.

Τα γρήγορα γκολ είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός και οι φίλοι της ΑΕΚ να συμπεριλάβουν στη συνθηματολογία τους το φλέγον ζήτημα του γηπέδου, χωρίς να παραλείψουν το "κράξιμο" στο δήμαρχο Νέας Φιλαδέλφειας Άρη Βασιλόπουλο.

Το τελευταίο highlight του πρώτου ημιχρόνου ήταν και το πιο ωραίο, αφού ο Ιβάν Μπρέσεβιτς διπλασίασε τα γκολ του στο 39ο λεπτό με ένα πολύ δυνατό σουτ που καρφώθηκε στα δίχτυα του Θανάση Κατσούλη.

Συναρπαστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, αρχής γενομένης από το γεγονός ότι ο νεοεισελθών Φιορίν Ντουρμισάι μείωσε στο 47' με σουτ εντός περιοχής και την άμεση απάντηση του Μπρέσεβιτς, ο οποίος έκανε χατ-τρικ στο 49ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάρσιο Πίκολο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Μπρέσεβιτς, αλλά η ΑΕΚ δεν ήταν διατεθειμένη να σπαταλήσει κι άλλες δυνάμεις, δεδομένου ότι είχε προηγηθεί ο θρίαμβος επί του Ατρομήτου στο Κύπελλο.

Εντούτοις, ένα τραγικό λάθος του νεοεισελθόντα Χάρη Μπριλάκη στο 66ο λεπτό δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Μάρκο Ντούνη, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.