ΑΕΚ-Μανδραϊκός 8-0

Επίδεξη δύναμης στο άδειο ΟΑΚΑ έκανε η ΑΕΚ που διέλυσε 8-0 τον Μανδραϊκό για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Χατ-τρικ ο Μπρέσεβιτς.

Με χατ τρικ του Μπρέσεβιτς, δύο γκολ του Ανάκογλου και από ένα των Πλατέλλα, Πεταυράκη και αυτογκόλ του Χουσουλάκη, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον αδύναμο Μανδραϊκό στο άδειο -λόγω τιμωρίας- ΟΑΚΑ και πήρε ακόμα μία νίκη στον μαραθώνιο της Γ' Εθνικής.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό με τον Μπρέσεβιτς να βάζει τις βάσεις για το τρίτο εφετινό χατ-τρικ, κάτι που πέτυχε με τα δύο επόμενα γκολ στο 29ο και 39ο λεπτό.

Το ματς είχε πάρει τον δρόμο του με τον Μανδραϊκό να γίνεται απλώς θεατής της αναμέτρησης και τον Ανάκογλου να παίρνει τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο και να σκοράρει ακόμη δύο φορές, εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Η Ενωση δεν σταμάτησε εκεί αφού πέτυχε κι άλλο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 65', ο Κορδέρο έβγαλε στον Μπρέσεβιτς που πέρασε τον Χρόνη και άφησε τη μπάλα στον Πλατέλλα, ο οποίος με πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 6-0. Πέντε λεπτά μετά ο Πεταυράκης με διαγώνιο σουτ έκανε το 7-0 και το σκορ έκλεισε στο 89' με τον Τσουκαλά να βγάζει τη σέντρα και τον Χουσουλάκη, σε μια προσπάθεια να διώξει, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 8-0.

Σχόλιο:

Η ΑΕΚ είναι πλέον στο δρόμο των... θριάμβων. Βρήκε το δρόμο της, βρήκε την ηρεμία της και κάνει αυτό που περίμεναν οι περισσότεροι όταν άρχισε το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Να πετυχαίνει επιβλητικές νίκες και να ξεμπερδεύει μία ώρα αρχύτερα με την άνοδο. Το μόνο κακό στο ματς του Σαββάτου ήταν ότι η παράταση έγινε μεταξύ... συγγενών και φίλων.

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Γεωργέας (65' Τσούπρος), Ρόβας, Κορδέρο (65' Κατσικάς), Ανάκογλου, Πλατέλλας, Πόποβιτς Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (72' Τσεβάς).

Μανδραϊκός (Βογιατζής): Χρόνης, Χουστουλάκης, Κουσούρης (61' Λελούδας), Μεσσήνη, Κολτσίδας, Αγκόλι, Μπιλίτσης, Μπούγιας, Καϊμακούδης, Ζαχαράτος (85' Κανάκης), Σερέπας.

14:37
Καλησπέρα σας. Σε περίπου δέκα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Μανδραϊκό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.
14:44
Ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας που έχει επιβληθεί στην ΑΕΚ για τα επεισόδια στα οποία συμμετείχαν οι οπαδοί της στο ματς με το Αιγάλεω.
14:47
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Γεωργέας, Ρόβας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Πόποβιτς Ντακόλ, Μπρέσεβιτς
14:48
Η 11άδα του Μανδραϊκού: Χρόνης, Χουστουλάκης, Κουσούρης, Μεσσήνη, Κολτσίδας, Αγκόλι, Μπιλίτσης, Μπούγιας, Καϊμακούδης, Ζαχαράτος, Σερέπας.
14:49
1': Ξεκίνησε η ανάμετρηση. Τσουχτερό το κρύο στο Ολυμπιακό Στάδιο.
14:52
2': Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πόποβιτς να κάνει το σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ.
15:00
8': Σουτ από τον Καιμακούδη μπλόκαρε ο Καραγκιολίδης.
15:03
12': Μετά από κόρνερ Πλατέλλα, ο Κορδέρο έκανε το τακουνάκι, η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς ο οποίος έκανε την κεφαλιά με τον Χρόνη να διώχνει την μπάλα. Στην συνέχεια η ΑΕΚ επιχείρησε δύο σουτ απο τη μικρή περιοχή, με Μπρέσεβιτς και Ντακόλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στους αμυντικούς.
15:04
15': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Μπρέσεβιτς ύστερα από λάθος της άμυνας. ΑΕΚ-Μανραϊκός 1-0.
15:12
21': Σουτ από τον Ζαχαράτο η μπάλα έφυγε άουτ.
15:18
29': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με δυνατό σουτ του Μπρέσεβιτς από το ύψος της μεγαλής περιοχής. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 2-0.
15:26
33': Σουτ από τον Ανάκογλου η μπάλα έφυγε άουτ.
15:26
35': Κεφαλιά του Μπρέσεβιτς από κοντά ο Χρόνης απέκρουσε και ο Πεταυράκης έχασε την ευκαιρία καθώς καθυστέρησε.
15:28
39': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Τρίτο γκολ για την ΑΕΚ, τρίτο και για τον Μπρέσεβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 3-0.
15:34
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.
15:51
Ξεκλινησε το δεύτερο ημίχρονο.
15:52
46': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με τον Ανάκογλου.
16:00
54': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Πέμπτο γκολ για την Ένωση και πάλι με τον Ανάκογλου. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 5-0.
16:12
64': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Έκτο γκολ για την ΑΕΚ αυτή τη φορά με τον Πλατέλλα. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 6-0.
16:16
70': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΚ είναι ασταμάτητη. Έβδομο γκολ με τον Πεταυράκη. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 7-0.
16:33
81': Κεφαλιά από τον Ντακόλ μπλόκαρε την μπάλα ο Χρόνης.
16:35
88': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Ένωση έκανε το 8-0 με αυτογκολ του Χουστουλάκη στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα. ΑΕΚ-Μανδραϊκός 8-0.
16:38
Λήξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ διέλυσε τον Μανδραϊκό με 8-0 και έφτασε στους 38 βαθμούς στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής.