ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 7-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μπρέσεβιτς, ο οποίος έβαλε τρία γκολ και έδωσε τρεις ασίστ, η ΑΕΚ συνέτριψε 7-1 τον ΠΑΟ Κρουσώνα και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις.

Ο Μανώλης Καλομοίρης ήταν το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ, αφού με τις επεμβάσεις του κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε... λογικά επίπεδα. Συγκεκριμένα νικήθηκε μόνο στο 33ο λεπτό από τον θετικότατο για ακόμα μία φορά Δημήτρη Γροντή έπειτα από γύρισμα του Μπρέσεβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως (κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα), έβαλε πέντε γκολ μέσα σε 20 λεπτά και ικανοποίησε τις λιγοστές χιλιάδες φίλων της που αψήφισαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες για να παρακολουθήσουν την ομάδα τους.

Εκτός από τους Μπρέσεβιτς και Γροντή, πολύ καλό βαθμό πήρε ο Αλεσάντρε Ντακόλ, ο οποίος έβαλε δύο γκολ και ο Βαγγέλης Πλατέλλας (ένα γκολ, ένα κερδισμένο πέναλτι). Το γκολ της τιμής για την ομάδα του Μύρωνα Σηφάκη, η οποία είχε τη συμπαράσταση καμιά πενηνταριά ηρωικών φίλων της, σημειώθηκε στο 79ο λεπτό από τον Κώστα Παππά.

Η έκταση του σκορ είναι ενδεικτική της διαφοράς δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων (η ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή, ο ΠΑΟ Κρουσώνα στην ουρά της βαθμολογίας). Ο Τραϊανός Δέλλας χρησιμοποίησε τον Γροντή και δικαιώθηκε, οι Μπρέσεβιτς και Ντακόλ "ξεμπούκωσαν", ενώ ο Πλατέλλας ήταν δραστήριος.

AEK: Βούρας, Γεωργέας (69' Αργυρίου), Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής, Ντακόλ (75' Τσεβάς), Μπρέσεβιτς (76' Παυλής), Ανάκογλου, Πλατέλλας.

ΠΑΟ Κρουσώνα: Καλομοίρης, Σκουτέλης, Μασέλης, Μακατουνάκης (62' Αλέκου), Κορδονούρης, Ταυλαδωράκης, Καπετανάκης, Παπαρούνας, Κουράκης, Νύκταρης (74' Ζερβός), Παππάς.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14:33
Καλησπέρα σας. Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την περιγραφή του αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΟΚ Κρουσσώνος για την 9η αγωνιστική στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής.
14:33
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας.
14:34
Αναπληρωματικοί για την ΑΕΚ: Πόποβιτς, Τσούπρος, Αργυρίου, Καραγκιολίδης, Τσεβάς, Παληαρούτας, Παυλής.
14:34
Για τον ΠΑΟ Κρουσσώνος: Καλομοίρης, Σκουτέλης, Μασέλης, Μακατουνάκης, Κορδονούρης, Ταυλαδωράκης, Καπετανάκης, Παπαρούνας, Κουράκης, Νύκταρης, Παππάς.
14:35
Αναπληρωματικοί για τον ΠΑΟ Κρουσσώνος: Αλέκου, Καφετζόπουλος, Καραταράκης, Ζερβός, Δερμιτζάκης, Ραβανός, Μπαστάκης.
14:57
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θέμη Γύπαρη. Του οπαδού της ΑΕΚ που "έφυγε" από τη ζωή την προηγούμενη εβδομάδα.
14:58
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς στο ΟΑΚΑ. Λιγότερος ο κόσμος συγκριτικά με προηγούμενα ματς και γι αυτό ευθύνεται η κακοκαιρία που επικρατεί σε ολόκληρη την Αττική.
15:00
Οι παίκτες των δύο ομάδων αφήνουν λουλούδια μπροστά από τους οργανωμένους τιμώντας τη μνήμη του Θέμη Γύπαρη.
15:01
Έχουμε σέντρα στο παιχνίδι.
15:03
2' Σουτ του Κορδέρο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
15:03
3' Ο Ντακόλ σουτάρει, ο Καλομοίρης αποκρούει σε κόρνερ.
15:08
Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να απειλήσει.
15:09
7' Γυριστό του Ντακόλ, η μπάλα άουτ.
15:13
12' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με το μακρινό σουτ του Κουράκη να καταλήγει άουτ.
15:22
21' Φάουλ του Ντακόλ, μπλοκάρει ο Καλομοίρης.
15:24
23' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Βούρα να μπλοκάρει σταθερά στη γωνία του μετά από προσπάθεια του Κουράκη.
15:24
23' Σουτ του Γροντή από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.
15:28
27' Ο Πλατέλλας γυρίζει όμορφα την μπάλα στον Γροντή, όμως αυτός δεν καταφέρνει από πλεονεκτική θέση να σκοράρει.
15:29
28' Σουτ του Πλατέλλα και εντυπωσιακή απόκρουση από τον Καλομοίρη. Ο Γροντής το ριμπάουντ και με κεφαλιά δεν καταφέρνει να νικήσει τον τερματοφύλακα του Κρουσσώνα.
15:30
29' Και πάλι ο Γροντής δεν καταφέρνει από πλάγια θέση να νικήσει τον Καλομοίρη.
15:30
Καταιγισμός επιθέσεων από την ΑΕΚ, όμως ο Καλομοίρης κρατά ανέπαφη την εστία του.
15:32
Κίτρινη κάρτα στο Κουράκη.
15:33
71%-29% η κατοχή
15:34
33' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Γροντή από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μπρέσεβιτς και απόκρουση του Καλομοίρη.
15:35
35' Κίτρινη κάρτα στον Παπαρούνα.
15:36
36' Κεφαλιά του Κορδονούρη μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.
15:38
37' "Τσαφ" από τον Βούρα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν καταφέρνουν να εκμεταλλευτούν το λάθος.
15:47
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 μετά το γκολ του Γροντή στο 33'.
16:05
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
16:06
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟΚ Κρουσώνα 2-0: Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, o Mπρέσεβιτς διπλασιάζει τα γκολ με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Γροντή.
16:12
Ο Δημήτρης Γροντής αποδεικνύει για πολλοστή φορά ότι αξίζει μία θέση βασικού στην ΑΕΚ. Ένα γκολ και μία ασίστ ο μέχρι στιγμής απολογισμός του στο παιχνίδι.
16:13
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 3-0: Σουτ του Γροντή, ο Καλομοίρης αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντακόλ δεν δυσκολεύεται να διευρύνει το Ενωσίτικο προβάδισμα.
16:14
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 4-0: Ο Ντακόλ αποφεύγει δύο αμυντικούς με περίτεχνη ενέργεια και ο Μπρέσεβιτς με εξ επαφής προσπάθεια σημειώνει το δεύτερό του γκολ.
16:15
Τρία γκολ η ΑΕΚ μέσα σε οκτώ λεπτά!
16:19
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 5-0: Γύρισμα του Πλατέλλα από τα δεξιά, ο Μπρέσεβιτς κάνει χατ-τρικ.
16:20
Μέσα σε 13 λεπτά ο Μπρέσεβιτς βάζει τρία γκολ!
16:23
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ
16:23
64ο λεπτό: Σουτ του Παππά, η μπάλα άουτ.
16:25
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 6-0: Έξυπνη ασίστ του Μπρέσεβιτς στον Πλατέλλα, ο οποίος σηκώνει την μπάλα και με δεύτερη επαφή την στέλνει στα δίχτυα του Καλομοίρη για έκτη φορά.
16:27
69ο λεπτό: Ο Γεωργέας αντικαθιστά τον Αργυρίου.
16:32
72ο λεπτό: Ο Καλομοίρης ακουμπά εντός περιοχής τον Πλατέλλα και αποβάλλεται. Αυστηρή διαιτητική απόφαση.
16:33
Ο Νύκταρης "θυσιάζεται" και στη θέση του μπαίνει ο Ζερβός.
16:34
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 7-0: Ο Ντακόλ ευστοχεί από την άσπρη βούλα.
16:40
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - ΠΑΟ Κρουσώνα 7-1: Φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, ο Παππάς σκοράρει με... σαδιστικό τρόπο και οι λιγοστοί, ηρωικοί, φίλοι της κρητικής ομάδας πανηγυρίζουν.
16:45
Όπως είναι φυσικό ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει στα τελευταία λεπτά.
16:49
90ό λεπτό: Κούρσα του Αλέκου, ο Σταθάκης τον κόβει την τελευταία στιγμή με ωραίο τάκλιν.
16:53
Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μία από τις πιο εμφατικές νίκες της ιστορίας της με θύμα τον ΠΑΟ Κρουσώνα.