Άγιος Νικόλαος -ΑΕΚ 1-6

Η ΑΕΚ ξεμπλόκαρε στο δεύτερο ημίχρονο και με τέσσερα γκολ σε 8 λεπτά επιβλήθηκε με 6-1 του αξιόμαχου Αγίου Νικολάου, ο οποίος αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 33ο λεπτό. Τέσσερα γκολ ο Ντακόλ που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή. Έχασε πέναλτι ο Μπρέσεβιτς στο 3'. Γκολάρα το 4-1 από τον Ανάκογλου.

Εικόνα του αγώνα:

Η ΑΕΚ προβλημάτισε για περισσότερο από μία ώρα στην αναμέτρηση με τον Άγιο Νικόλαο, όταν όμως η "μηχανή" της πήρε για τα καλά μπρος, πέτυχε πέντε γκολ σε 22 λεπτά και πέρασε θριαμβευτικά από την έδρα του Αγίου Νικολάου, επικρατώντας 6-1.

Στο 3ο λεπτό ο Μπρέσεβιτς κέρδισε πέναλτι, όμως η εκτέλεση από τον Κροάτη επιθετικό ήταν πολύ κακή, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει με το "καλημέρα" το σκορ. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα έχοντας την πρωτοβουλία και την καθολική υπεροχή, πάτησαν αρκετές φορές την περιοχή του Μπρόκου και κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο 18' με όμορφη ατομική ενέργεια του Ανάκογλου.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το γεγονός ότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ και με μια στημένη φάση (κόρνερ) στο 32', έφεραν το ματς στα ίσα μετά από κεφαλιά του Καρνιάτη. Ο σκόρερ του Αγίου Νικολάου με το τέρμα αυτό έγινε ο πρώτος και μοναδικός (για την ώρα) παίκτης στην ιστορία της ομάδας του Λασιθίου, που καταφέρνει να σκοράρει σε βάρος των κιτρινόμαυρων.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (33') ο Μυρίλλας που είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα στο πέναλτι που έκανε στον Μπρέσεβιτς στο 3', δέχτηκε ακόμη μία για σκληρό μαρκάρισμα στον Ανάκογλου και άφησε από πολύ νωρίς την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Παρά την αριθμητική υπεροχή η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να πετύχει γρήγορα ακόμη ένα γκολ. Οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν μάλιστα 33 λεπτά για να ξεμπλοκάρουν, μέχρι τη στιγμή που ο Ντακόλ (είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή στη θέση του Τσουκαλά στο 40') με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1 στο 66'. Το γκολ αυτό έκοψε τα "φτερά" των γηπεδούχων οι οποίοι στην αμέσως επόμενη επίθεση είδαν τον Ντακόλ να σκοράρει για ακόμη μια φορά, κάνοντας το 3-1 στο 68'.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ανάκογλου με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι πέτυχε ένα από τα καλύτερα φετινά γκολ της ΑΕΚ, γράφοντας στο 69' το 4-1.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, αφού ο Ντακόλ φύλαγε ακόμη δύο τέρματα. Ο Βραζιλιάνος έκανε το 5-1 στο 73', καταφέροντας έτσι να πετύχει χατ-τρικ σε διάστημα 7 λεπτών, ενώ ο ίδιος 11 λεπτά αργότερα (88') διαμόρφωσε το τελικό 6-1 για την ΑΕΚ.