Χανιά - Παναθηναϊκός 2-2

Ο Παναθηναϊκός των 11 Ελλήνων στην αρχική 11άδα προηγήθηκε με 2-0 στα Χανιά αλλά η ομώνυμη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Σκόραρε στην επανεμφάνισή του ο Σωτήρης Νίνης.

Τα βλέμματα στα Χανιά ήταν στραμμένα πάνω στον Σωτήρη Νίνη ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στον Παναθηναϊκό και μάλιστα ως βασικός. Το άλλοτε παιχνίδι-θαύμα φρόντισε να αποζημιώσει για την αναμονή αφού κατά το πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον ήταν ο πιο...λαμπερός παίκτης του γηπέδου.

Μόλις στο 2' ο Νίνης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ, έδειξε όμως ότι είχε μπει φορτσάτος στο τερέν. Παίζοντας σε ρόλο δεκαριού πίσω από τον Καρέλη, ανέλαβε πολλές πρωτοβουλίες, μοίρασε καλά την μπάλα και, το κυριότερο, πάτησε περιοχή. Κάπως έτσι άλλωστε προήλθε και η φάση του 1-0 κατά την οποία ο πρώην παίκτης της Πάρμα έδειξε ότι αν μην τι άλλο διαθέτει την παλιά φλόγα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο το οποίο έφερνε ευκαιρίες και δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Ο Κλωναρίδης έκανε το 2-0 στο 29' ενώ στο 39' η ομάδα του Αναστασίου θα μπορούσε να κάνει και το 3-0 αν οι Καρέλης και Κλωναρίδης ήταν πιο προσεκτικοί.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μία τελείως διαφορετική ιστορία.Ο Παναθηναϊκός έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του και έδωσε το δικαίωμα στα Χανιά να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους. Οι Κρητικοί έπαιξαν γενναία ,πήραν τα μέτρα που τους έδωσε ο αντίπαλός τους και φρόντισαν να με την κατάλληλη...οικονομία στις τελικές προσπάθειες να ισοφαρίσουν.

Ο Κρητικός μείωσε στο 75' σε 1-2, ο Γκόντοβος είχε δοκάρι στο 77' με χτύπημα φάουλ και ο Πάγκαλος ολοκλήρωσε την επιστροφή των Χανίων στο ματς με την ισοφάριση του 84ου λεπτού. Ο τελευταίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης αφού στο 92' απώλεσε την ευκαιρία του ματς για την ολική ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με δύο απώλειες αφού οι Μπούι και Δώνης τραυματίστηκαν και η συμμετοχή τους στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν τυπική.

Αν μην τι άλλο, τα συναισθήματα του Γιάννη Αναστασίου πρέπει να είναι ανάμικτα μετά από αυτό το ματς. Ο Παναθηναϊκός του πρώτου μέρους έπαιξε καλά και προσέγγισε τον αγώνα με νοοτροπία νικητή χωρίς να αφήσει περιθώρια. Στο δεύτερο όσο περνούσε η ώρα, οι πράσινοι...εξαφανίζονταν από το γήπεδο. Στα θετικά, η εξαιρετική εμφάνιση του Νίνη για ένα ημίχρονο. Τα Χανιά έκαναν πολύ καλή δουλειά στην επανάληψη.

Α.Ο. Χανιά: Σικαλιάς, Παγώνης Αν., Μανωλάς, Γκότοβο, Κοντέων, Σιλιγαρδάκη, Εσόνο (56' Καραγιάννης), Καραλής (66' Μαρτσάκης), Γκούμας (73' Οικονομόπουλος), Πάγκαλος, Κρητικός.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης (77' Νάνο), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης (70' Μπαϊράμι), Λαγός (70' Μπούι), Δώνης, Καρέλης, Νίνης και Ντίνας.

18:50
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το γήπεδο των Περιβολίων, όπου στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΑΟ Χανίων υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.
18:53
Ο ΑΟ Χανίων παρατάσσεται με τους Σικαλιά, Παγώνη Αν., Μανωλά, Γκοτοβό, Κοντεών, Σιλιγαρδάκη, Εσόνο, Καραλή, Γκούμα, Πάγκαλο, Κρητικό.
18:55
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Κότσαρης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης, Λαγός, Δώνης, Καρέλης, Νίνης και Ντίνας.
19:09
Στην ενδεκάδα του ΑΟΧ παίζουν δύο παίκτες προερχόμενοι από τις ακαδημίες του Τριφυλλιού, οι Σικαλιάς και Κρητικός.
19:10
Ο Νίνης συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα και είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι του μετά την επιστροφή του.
19:18
Ο Παναθηναϊκός έχει προκριθεί όπως και να έχει, αφού έχει δύο νίκες και 6 βαθμούς.
19:19
Περίπου 300 οπαδοί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο.
19:23
Ο ΑΟΧ έχει 4 βαθμούς και θέλει να μην ηττηθεί, ώστε να προκριθεί ως πρώτος ή δεύτερος. Εάν ηττηθεί, τότε θέλει να μην νικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου τον Παναιτωλικό στο άλλο ματς της βραδιάς.
19:28
1' Αρχιζει το ματς.
19:29
Με τα λευκά ο ΑΟΧ, με τα μωβ ο Παναθηναϊκός.
19:30
Πρώτη επιθετική προσπάθεια του Παναθηναϊκού, σέντρα του Χουχούμη μπλόκαρε ο Σικαλιάς.
19:31
3' Κάθετη πάσα του Νίνη στον Καρέλη, αυτός δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Σικαλιά και στην επαναφορά ο Νίνης πλάσαρε άουτ.
19:32
4' Από πάσα του Δώνη, ο Καρέλης πλάσαρε άουτ.
19:34
Ακόμα ο ΑΟΧ δεν έχει εκδηλώσει επίθεση.
19:35
Πρώτη επίσημη συμμετοχή για τον νεαρό γκολκίπερ του Τριφυλλιού, Κότσαρη.
19:37
9' Ο Νίνης σούταρε με φάλτσο έξω από την περιοχή, αλλά ο Σικαλιάς μπλόκαρε εύκολα.
19:39
11' Ντίνας το πρώτο σουτ, κόντραρε στα σώματα, το δεύτερο του ΛΑγού από το ημικύκλιο κατέληξε άουτ.
19:40
Ο Νίνης αγωνίζεται σε ελεύθερο ρόλο μπροστά από τους δύο αμυντικούς μέσους, Λαγό και Δώνη και αναλαμβάνει αρκετές πρωτοβουλίες έως τώρα.
19:41
13' Παράλληλη μπαλιά του Χουχούμη, δεν πρόλαβε με την προβολή ο Καρέλης.
19:42
14' Ο Καρέλης δοκίμασε από μακριά να κρεμάσει τον Σικαλιά, αλλά χωρίς επιτυχία.
19:44
15' Ωραία εκτέλεση κόρνερ του Νίνη από αριστερά, ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Δώνης δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.
19:46
17' ΤΟ 1-0 Ο Νίνης κινήθηκε κάθετα στην περιοχή, πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους, πέρασε τον τρίτο και με σουτ με το δεξί, σούταρε στη δεξιά γωνία του Σικαλιά.
19:48
Ο Νίνης είναι ο πιο κινητικός παίκτης του γηπέδου και η διάθεση του επιβραβεύεται με το γκολ.
19:49
21' Σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα κόντραρε.
19:53
25' Κόρνερ του Νίνη, κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου στο πρώτο δοκάρι, απομάκρυναν οι αμυντικοί.
19:54
Η άμυνα των Χανίων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεση του Παναθηναϊκού.
19:56
28' Ο Νίνης σέντραρε παράλληλα από δεξιά, ο Καρέλης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και σούταρε, αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε άουτ.
19:58
29' ΤΟ 0-2 Ο Νίνης άνοιξε τη μπάλα στα δεξιά, ο Κλωναρίδης μπήκε με τη μπάλα, κέρδισε τις κόντρες από δύο αμυντικούς και μπροστά από τον Σικαλιά, τον πλάσαρε ιδανικά.
20:00
Μονόλογος του Παναθηναϊκού το ματς, ο ΑΟΧ δεν μπορεί να επιτεθεί.
20:03
Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγείται 1-0 στο Αγρίνιο και με τα έως τώρα σκορ, κερδίζει το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης.
20:03
Το γκολ του Κλωναρίδη.
20:05
36' Κίτρινη κάρτα στον Γκότοβο.
20:07
39' Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Ντίνας έκανε την πάσα, ο Καρέλης στο τετ α τετ πλάσαρε πάνω στον Σικαλιά, και στην επαναφορά ο Κλωναρίδης σούταρε, η μπάλα κόντραρε, βρήκε το δοκάρι και βγήκε κόρνερ.
20:08
40' Κίτρινη κάρτα για τον Καραλή.
20:09
Η παρουσία του Νίνη έχει βοηθήσει πολύ το οργανωτικό κομμάτι, αν και η χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου δεν επιτρέπει διθυράμβους.
20:13
45' Τέλος πρώτου μέρους.
20:31
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
20:33
Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω του καπνού από τα βεγγαλικά πίσω από την εστία του Κότσαρη.
20:34
Συνεχίζεται η διακοπή, ενώ κάποιοι παίκτες κρύβουν τα πρόσωπα τους.
20:36
Ξαναρχίζει το ματς, αφού καθάρισε η ατμόσφαιρα.
20:37
Ο Αναστασίου σηκώνει για προθέρμανση τους Μπούι, Μπαϊράμι, Σταματάκη.
20:38
Πάσα του Νίνη στον κενό χώρο, ο Καρέλης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:39
Πρώτο κόρνερ για τα Χανιά.
20:40
53' Ο Κότσαρης έχασε τη μπάλα στην έξοδο του, αλλά ο Γκότοβος δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά και ο Χουχούμης έδιωξε.
20:41
56' Αλλαγή για τα Χανιά, ο Καραγιάννης αντικαθιστά τον Εσσόνο.
20:41
Στο άλλο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου προηγείται 0-2 του Παναιτωλικού και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση.
20:43
58' Κίτρινη κάρτα στον Γκούμα, για διαμαρτυρία.
20:45
59' Σέντρα του Καραγιάννη από αριστερά, ο Κρητικός έκανε την κεφαλιά στην περιοχή, αλλά αστοχησε.
20:45
60' Κίτρινη κάρτα στον Ντίνα, επειδή κλώτσησε τη μπάλα μετά από υπόδειξη του Γιάχου.
20:47
Ο ρυθμός του Παναθηναϊκού έχει πέσει αισθητά και ο ΑΟΧ έχει κερδίσει μέτρα.
20:49
63' Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, οι αμυντικοί του ΑΟΧ απομάκρυναν οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αλλά ο Γιάχος υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς.
20:51
Δοκιμάζουν με κάποιες μπαλιές να βρουν παίκτη στην περιοχή του Κότσαρη οι γηπεδούχοι, αλλά χωρίς επιτυχία.
20:51
66' Δεύτερη αλλαγή για τα Χανιά, ο Μαρτσάκης στη θέση του Καραλή.
20:53
Ο Νίνης εξακολουθεί να δείχνει διάθεση και να προσπαθεί για να πετύχει κάτι κάλο.
20:54
Σέντρα του Σπυρόπουλου, ο Καρέλης πήγε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Γκότοβος τον έκοψε.
20:55
70' Κόρνερ του Χουχούμη από αριστερά, ο Τριανταφυλλόπουλος προσπάθησε να γυρίσει την κεφαλιά αλλά χωρίς επιτυχία.
20:57
71' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Οι Μπούι και Μπαϊράμι στις θεσεις των Κλωναρίδη και Λαγού.
20:58
73' Τρίτη αλλαγή για τον ΑΟΧ, ο Οικονομόπουλος αντικαθιστά τον Γκούμα.
20:59
Η μπάλα για τον ΑΟΧ σε αυτά τα λεπτά, αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.
21:01
75' ΤΟ 1-2 Ο Οικονομόπουλος, στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα, σταμάτησε τη μπάλα και σούταρε, ο Κότσαρης απέκρουσε με το χέρι, ο Τριανταφυλλόπουλος δεν απομάκρυνε καλά και ο Κρητικός πήρε τη μπάλα, με συρτό σουτ από το ημικύκλιο σκόραρε.
21:01
76' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
21:02
77' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Νάνο αντί του Χουχούμη.
21:03
78' Ο Γκότοβος εκτέλεσε απ' ευθείας ένα φάουλ, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κότσαρη.
21:04
Το γκολ του Κρητικού έχει προσθέσει ενδιαφέρον στο ματς, αφού ο ΑΟΧ διεκδικεί πλέον την πρόκριση του.
21:05
78' Ο Παγώνης σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Τριανταφυλλόπουλου και την έδιωξε, με τους γηπεδούχους να ζητούν χέρι.
21:07
Προσπαθεί να ανακτήσει τον έλεγχο ο Παναθηναϊκός για να κόψει τη φόρα του ΑΟΧ.
21:07
Σκληρό μαρκάρισμα στον Κρητικό, έμεινε για λίγο στο έδαφος αλλά τελικά δεν έχει κάτι το ανησυχητικό.
21:08
Τραυματίας ο Δώνης από την τελευταία μονομαχία και επειδή εξαντλήθηκαν οι αλλαγές του Παναθηναϊκού, μετακομίζει στην επίθεση.
21:11
84' ΤΟ 2-2 Ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε κακό διώξιμο στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Πάγκαλο στο ημικύκλιο και αυτός με συρτό σουτ, έστειλε τη μπάλα τη μπάλα στα δίχτυα.
21:11
Έξαλλος ο Αναστασίου με την αδράνεια των ποδοσφαιριστών και την ισοφάριση.
21:12
Σκορ πρόκρισης για τον ΑΟΧ, αφού φτάνει τους 5 βαθμούς και προκρίνεται ως δεύτερος, πίσω από τον πρώτο Παναθηναϊκό.
21:13
Ο Μπούι αποχωρεί τραυματίας και υποβασταζόμενος.
21:13
Με 9 παίζει ο Παναθηναϊκός, αφού και ο Δώνης που μένει στο γήπεδο είναι τραυματίας εδώ και ώρα.
21:14
Έχει την κατοχή ο Παναθηναϊκός και προσπαθεί να ηρεμήσει το ματς.
21:15
Έξι λεπτά καθυστερήσεις έχει δείξει ο Γιάχος.
21:16
Σκληρό μαρκάρισμα του Οικονομόπουλου στον Νίνη, ο δεύτερος έχει μείνει στο έδαφος.
21:16
Ο Μπούι επανέρχεται ως τη λήξη του ματς, αλλά και αυτός επί της ουσίας είναι οφ αφού κουτσαίνει.
21:17
Οι γηπεδούχοι τρέχουν με πάθος και δύναμη, ψάχνοντας τη μεγάλη ανατροπή.
21:18
93' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον ΑΟΧ, με τον Πάγκαλο να μπαίνει μόνος από δεξιά στην περιοχή, αλλά προ του Κότσαρη να πλασάρει ψηλά άουτ.
21:19
94' Οριστική αποχώρηση για τον Μπούι, αφού δεν μπορεί να συνεχίσει.
21:20
Παρότι είναι καθυστερήσεις, οι δύο ομάδες παίζουν δυνατά και δεν βολεύονται με την ισοπαλία.
21:20
Έχει φάει κίτρινη ο Οικονομόπουλος.
21:21
Έχει τη μπάλα ο ΑΟΧ και ψάχνει μία τελευταία καλή επίθεση.
21:21
Μονομαχία του Καραγιάννη με τον Κουτρουμπή από αριστερά.
21:21
Τέλος παιχνιδιού.
21:22
Ο Γιάχος σφυρίζει τη λήξη και ο ΑΟ Χανίων πανηγυρίσει την ιστορική πρόκριση, τερματίζοντας ως δεύτερος.
21:22
Οι Κρητικοί έχουν 5 βαθμούς, ενώ οι πρώτοι πράσινοι 7.
21:24
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-2, είχε τον απόλυτο έλεγχο, όμως ο ΑΟΧ εκεί που ήταν αποκλεισμένος βρήκε το σθένος να ισοφαρίσει και παρα λίγο να ολοκληρώσει την ανατροπή με την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Πάγκαλου στο 93'