Μετά την Κρήτη, "γλίστρησε" και στη βροχερή Τρίπολη ο Ολυμπιακός

Γκέλα πάλι: Ο Ολυμπιακός άφησε άλλους δύο βαθμούς στην Τρίπολη μετά το 0-0 στο βούρκο του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης". Αμφότερες οι ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Με 10 παίκτες από το 60' ο Αστέρας λόγω αποβολής του Μάσα.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΣΦΠ (Eurokinissi Sports / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ) EUROKINISSI SPORTS

Μετά την αποτυχία του στην Κρήτη να "καθαρίσει" ένα ματς που έμοιαζε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του μετά τα πρώτα 13 λεπτά (προηγήθηκε 2-0 αλλά το φινάλε τον βρήκε ισόπαλο 2-2 κόντρα στον Πλατανιά) ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός άφησε άλλους δύο βαθμούς στην επαρχία μένοντας στο στείρο 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη και βλέπει πλέον τη διαφορά του από την δεύτερη Ξάνθη να πέφτει σε μονοψήφιο νούμερο (+8).

Ελαφρυντικό υπάρχει για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο (όπως βέβαια και για τους γηπεδούχους) αφού ο αγώνας διεξήχθη υπό εξαιρετικά άσχημες καιρινές συνθήκες (η δυνατή βροχόπτωση είχε μετατρέψει τον αγωνιστικό χώρο σε βούρκο και οι παίκτες χρειάστηκε να καταβάλλουν υπερπροσπάθεια για να βγάλουν το 90λεπτο), ωστόσο στα μείον των πρωταθλητών Ελλάδας είναι ότι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως έπαιξαν για πάνω από μισή ώρα με αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μάσα στο 60ο λεπτό.

Ουσιαστικά η ισοπαλία ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" αφού οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών (10 ο Αστέρας με 6 εντός εστίας, 10 και ο Ολυμπιακός με 4 εντός εστίας) και σχεδόν ίδια κατοχή μπάλας (51%-49% υπέρ του Αστέρα), με τους δύο Ιταλούς τερματοφύλακες Ντοναρούμα και Λεάλι να παίρνουν "άριστα" αφού πραγματοποίησαν αμφότερες πολύ καλές επεμβάσεις και ήταν αλάνθαστοι σε έναν πολύ δύσκολο γήπεδο, ειδικά για τη θέση κάτω από τα γκολπόστ.

Το πόσο ισορροπημένο ήταν το ματς φάνηκε από το πρώτο 45λεπτο, με το φινάλε του να βρίσκει Αστέρα και Ολυμπιακό να έχουν ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών (5). Ο Αστέρας έδειξε να προσαρμόζεται πιο γρήγορα στο "βαρύ" από τη βροχή τερέν, κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες μέχρι το 25' και είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τους Μανιά (14') και Μάσα (21') όπου ο Λεάλι έδειξε σε αμφότερες (ειδικά στο τετ α τετ με τον Αργεντινό που τον σταμάτησε εντυπωσιακά με το αριστερό χέρι) πως ήταν σε εξαιρετική βραδιά. Στον αντίποδα ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου στηρίζόμενος κυρίως στους Σεμπά, Φορτούνη και Ιντέγε, με την καλύτερη φάση του να είναι στο 39' όταν ο Σεμπά "χόρεψε" από τα δεξιά τον Γιαννούλη και υποχρέωσε τον Ντοναρούμα σε επέμβαση στην κλειστή γωνία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο... φορτσάτος και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις 21'' μετά τη σέντρα, με τον Ντοναρούμα να "ζηλεύει" τον συμπατριώτη του Λεάλι και να πραγματοποιεί και εκείνος σούπερ επέμβαση μετά την κεφαλιά του Ανδρούτσου ενώ στο 60' οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τον Μάσα να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Κύζα για "θέατρο" σε πέσιμό του μέσα στην περιοχή και να αποβάλλεται (μάλλον "πλήρωσε" το γεγονός πως ο διαιτητής είχε κάνει ακριβώς το ίδιο στο πρώτο μέρος σε αντίστοιχη πτώση του Φορτούνη αλλά και στο ότι δεν έδωσε κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για δυνατό φάουλ στον Μανθάτη που θα ήταν η δεύτερη κίτρινη).

Στο 66' ο Μπέντο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον παίκτη παραπάνω ρίχνοντας το χαρτί του Καρντόσο που πήρε τη θέση του Φορτούνη, όμως αντί ο Ολυμπιακός να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στην περιοχή του Αστέρα, οι γηπεδούχοι έβγαλαν με μεγαλύτερη "άνεση" το τελευταίο ημίωρο από ότι θα περίμενε κανείς. Ο Καρντόσο έχασε ευκαιρία που δεν... χάνεται στο 68' μετά από εξαιρετική μπαλιά που δέχτηκε από τον Ανδρούτσο, ο Ντοναρούμα στο 72' σταμάτησε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, ενώ στον αντίποδα ο Μανιάς ήταν διαρκής πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ολυμπιακού (είχε 5 τελικές στο ματς και ο Λεάλι χρειάστηκε να κάνει 3 αποκρούσεις για να μην του επιτρέψει να χριστέι σκόρερ) και το 1-0 θα μπορούσε να γίνει το ίδιο εύκολα στο ματς όπως και το... 0-1!

Τελικά, η ισοπαλία -που ήταν και το δικαιότερο αποτέλεσμα βάσει εικόνας των δύο ομάδων- παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Κύζα, με τον Ολυμπιακό να υποχρεώνεται έτσι σε δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας απώλεια και τον Αστέρα να επιβεβαιώνει πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία όντας αήττητος στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο (3 νίκες - 1 ισοπαλία).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Αστέρας Τρίπολης: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64' Κώτσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46' Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83' Ιωαννίδης).

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Βιάνα, Ρέτσος, Ανδρούτσος (82' Ελιουνούσι), Μιλιβόγεβιτς, Μανθάτης (46' Καμπιάσο), Σεμπά, Φορτούνης (66' Καρντόσο), Ιντέγε.