Επιτέλους νίκη η Ολλανδία, στο "μηδέν" η Ιταλία

Με γκολ του Ρόμπιν φαν Πέρσι, η Ολλανδία επικράτησε 1-0 της Γκάνας και έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη. Ισόπαλη χωρίς γκολ με την Ιρλανδία αναδείχθηκε η Ιταλία.

Από μία όμορφη συνεργασία των Άριεν Ρόμπεν, Γουέσλι Σνάιντερ και τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Ρόμπιν φαν Πέρσι προήλθε το μοναδικό γκολ της Ολλανδίας στη φιλική αναμέτρηση του "Ντε Κάιπ" με την Γκάνα. Ο Ρόμπεν, μάλιστα, προσπάθησε να εκμεταλλευθεί τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σε δύο κλασικές ευκαιρίες. Σε γενικές γραμμές η άμυνα των "οράνιε" ήταν εξαιρετική, η γραμμή κρούσης όμως, δεν πήρε πολύ καλό βαθμό. Οι Γκανέζοι, από την πλευρά τους, εκτός από την τραγική αμυντική λειτουργία έχασαν προς το τέλος τον Τζέρι Ακαμίνκο που τραυματίστηκε.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Σνάιντερ (82' Λενς), Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (74' Ντεπάι).

Γκάνα: Κουαράσεϊ, Ίνκουμ, Σουμάιλα, Ακαμίνκο (94' Μένσα), Σλουπ (69' Αφούλ), Ράμπιου (63' Α. Αγιού), Εσιέν (46' Άκουα), Αντόμα, Ατσού (46' Μπόατενγκ), Κουάντουο Ασαμόα, Ζ. Αγιού (56' Γουόρις).

Ο τραυματισμός του Ρικάρντο Μοντολίβο που θα του στοιχίσει τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο σημάδεψε τη φιλική αναμέτρηση της Ιταλίας με την Ιρλανδία στο "Κρέιβεν Κότειτζ". Κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες εξουδετερώθηκαν από τους Σαλβατόρε Σιρίγκου και Ντέιβιντ Φορντ, ενώ αν κάποια ομάδα δικαιούτο να πάρει τη νίκη, αυτή ήταν η βρετανική. Όλα αυτά λίγες ώρες πριν από την ανακοίνωση της 23άδας των "ατζούρι" για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ιταλία: Σίριγκου, Ντε Σίλιο, Παλέτα, Μπονούτσι, Νταρμιάν (88' Αμπάτε), Τιάγκο Μότα (62' Ντε Ρόσι), Βεράτι, Μοντολίβο (15' Ακουιλάνι) (38' Παρόλο), Μαρκίζιο, Ρόσι (71' Τσέρτσι), Ιμόμπιλε (57' Κασάνο).

Ιρλανδία: Φορντ, Πιρς, Κόουλμαν, Γουάρντ, Οσέι, Μακγκίντι, Χούλαχαν (67' Κουίν), Χέντρικ, Μέιλερ (85' Γκριν), Πίλκινγκτον (58' Μακλίν), Λονγκ (73' Κοξ).

Το γρήγορο γκολ του Όλεγκ Σατόβ δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ρωσία τη νίκη επί της Νορβηγίας στο "Ούλαβαλ" του Όσλο. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο μπήκε ορεξάτη στο ματς, εν συνεχεία όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και αφού απέφυγαν το δεύτερο γκολ στο 52' (γυριστό σουτ του Ντένις Γκλουσάκοβ που αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή), ισοφάρισαν 1-1 με τον Άντερς Κόνραντσεν. Στο φινάλε, μάλιστα, πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Νορβηγία: Γιάρστεϊν, Χέγκλι, Νόρντβαϊτ, Φόρεν, Ντάνιελσεν (73' Λίνες), Σάμουελσεν (56' Μπερίσα), Γένσεν (80' Τετέι), Ντέλι (46' Πέντερσεν), Κόνραντσεν, Ελγιουνουσί (57' Γιόχανσεν), Νίλσεν (71' Κινγκ).

Ρωσία: Ακινφέεβ, Ιγκνασέβιτς, Β. Μπερεζούτσκι (74' Σεμένοβ), Εστσένκο (46' Κοζλόβ), Κομπάροβ, Ιόνοβ (46' Σαμέντοβ), Γκλουσάκοβ (83' Ντενίσοβ), Σατόβ, Φαϊζούλιν (57' Τζαγκόεβ), Κερζάκοβ (46' Κανούνικοβ).

Καλά στοιχεία έδειξε η Κροατία μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου της νικητήριας φιλικής αναμέτρησης με το Μάλι. Η "χρβάτσκα" προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με πλασέ του Ιβάν Πέρισιτς, έχασε κλασική ευκαιρία στο 23ο και διπλασίασε τα γκολ της στο 64ο με προβολή του συνήθη Πέρισιτς. Στο τελευταίο τέταρτο, πάντως, η αφρικανική ομάδα ήταν καλύτερη και μείωσε με τον νεοεισελθόντα Σεΐκ Φαντά Μαντί Ντιαρά στο 79', ενώ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο φινάλε αν ήταν πιο συγκεντρωμένη στην τελική πάσα.

Κροατία: Πλετίκοσα, Τσόρλουκα, Σρνα, Σίλντενφελντ, Βίντα (60' Βρσάλικο), Πέρισιτς (67' Ρέμπιτς), Ράκιτιτς (73' Μόντριτς), Βουκόγεβιτς, Όλιτς (73' Εντουάρντο), Σαμίρ (60' Κόβατσιτς), Μάντζουκιτς (60' Γέλαβιτς).

Μάλι: Ντιακιτέ, Ντιαβαρά, Ταμπουρά, Κουλιμπαλί, Εντιαγέ (60' Καλιφά Τραορέ), Ντουμπιά, Αμπντού Τραορέ, Σακό (76' Ντιαρά), Γιαταμπαρέ, Τουρέ, Ντικό (76' Κουλιμπαλί).

Τα αποτελέσματα των φιλικών της ημέρας

(17:00) Κροατία - Μάλι 2-1

(15', 64' Πέρισιτς - 79' Ντιαρά)

(17:00) Νορβηγία - Ρωσία 1-1

(77' Κόνραντσεν - 3' Σατόβ)

(19:00) Aλγερία - Αρμενία 3-1

(13' Μπελκαλέμ, 42' Γκιλάς, 41' Σλιμανί - 46' Σαρκίσοβ)

(22:00) Μεξικό - Εκουαδόρ 3-1

(33' Μοντές, 69' Φαμπιάν, 76' αυτ. Μπανγκέρα - 80' Βαλέντσια)

17:02
Μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE την εξέλιξη των διεθνών φιλικών. Σέντρα στις 17:00 με τα ματς: Κροατία - Μάλι και Νορβηγία - Ρωσία.
Νορβηγία:
Γιαρστέιν, Χέγκλι, Νορτβάιτ, Φόρεν, Ντάνιελσεν, Σάμουελσεν, Γένσεν, Ντέλι, Κόντρασεν, Ελγιουνουσί, Νίλσεν.
Ρωσία:
Ακινφέεβ, Ιγκνασέβιτς, Μπερεζούτσκι, Εστσένκο, Κομπάροφ, Ιόνοφ, Γκλουσάκοφ, Σατόφ, Φαϊζούλιν, Κερζάκοφ.
17:14
Και τις συνθέσεις στο ματς της Κροατίας με το Μάλι:
Κροατία:
Πλετίκοσα, Τσόρλουκα, Σρνα, Σίλντενφελντ, Βίντα, Πέρισιτς, Ράκιτιτς, Βουκόγεβιτς, Όλιτς, Σαμίρ, Μάντζουκιτς.
Μάλι:
Ντιακιτέ, Ντιαβαρά, Ταμπουρά, Κουλιμπαλί, Ν'ντιαγέ, Ντούμπια, Τραορέ, Σακό, Γιαταμπαρέ, Τουρέ, Ντικό.
17:17
Οι Ρώσοι έχουν μπει δυνατά στα πρώτα 15 λεπτά του φιλικού με τη Νορβηγία.
17:19
Γκολ η Κροατία!
17:21
Κροατία - Μάλι 1-0 : Ο Πέρισιτς ανοίγει το σκορ στην αναμέτρηση στο 15ο λεπτό
17:22
Μετά από ωραία μπαλιά συμπαίκτη του, ο Κροάτης βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, πλάσαρε σωστά και έγραψε το 1-0!
17:26
Νορβηγία - Ρωσία (26ο λεπτό): Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το ματς, πέρα από το γκολ του 3ου λεπτού.
17:28
Κροατία - Μάλι (23ο λεπτό): Διπλή απόκρουση από τον τερματοφύλακα του Μάλι, ο οποίος στερεί από τους Κροάτες το 2ο γκολ!
17:29
Κροατία - Μάλι: 56 - 44 η κατοχή στα πρώτα 25 λεπτά.
17:36
Νορβηγία - Ρωσία (37ο λεπτό): Έχει ανέβει η Νορβηγία και προσπαθεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης!
17:39
Νορβηγία-Ρωσία: Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ για τη Νορβηγία, με τον Ακινφέεβ να αποκρούει τη μπάλα με δυσκολία!
17:42
Κροατία - Μάλι (37o λεπτό): Παραμένει το 1-0. Η Κροατία έχει την υπεροχή στο ματς.
17:45
Κροατία - Μάλι (40ο λεπτό): Οι φίλαθλοι της Κροατίας κάνουν το γνωστό... "όλε" στις κερκίδες του γηπέδου. Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το ματς, λίγο πριν το φινάλε για το πρώτο ημίχρονο.
17:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Νορβηγία - Ρωσία. Οι Ρώσοι πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 1-0 υπέρ τους.
17:50
Ημίχρονο και στο Κροατία - Μάλι (1-0).
18:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Νορβηγία-Ρωσία.
18:04
Νορβηγία-Ρωσία 0-1 (47ο λεπτό): Με "φόρα" οι Ρώσοι, που δείχνουν να έχουν όρεξη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
18:08
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και στο Κροατία - Μάλι (1-0).
18:10
Νορβηγία - Ρωσία (52o λεπτό): Τρομερή φάση για τη Ρωσία! Γυριστό σουτ από τον Γκλουσάκοφ, με τους Νορβηγούς να διώχνουν τη μπάλα στη γραμμή.
18:17
Κροατία-Μάλι (54o λεπτό): Ωραία μπαλιά για τον Όλιτς, ωστόσο ο Κροάτης δεν προλαβαίνει να "τσιμπήσει" την μπάλα και να τη στείλει προς την εστία.
18:24
Κροατία - Μάλι (61ο λεπτό): Oι Κροάτες συνεχίζουν να πιέζουν χωρίς αποτέλεσμα την άμυνα του Μάλι. Παραμένει το 1-0.
18:26
18:28
Κροατία - Μάλι: Γκολ οι Κροάτες στο 64ο λεπτό και πάλι από τον Πέρισιτς! Μετά από κόρνερ του Ράκιτις, ο Πέρισιτς με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και γράφει το 2-0.
18:32
ΓΚΟΛ η Νορβηγία!
18:33
Νορβηγία - Ρωσία 1-1 (77ο λεπτό).
18:35
Νορβηγία-Ρωσία (79o λεπτό): Oι Νορβηγοί έχουν βγει μπροστά και πιέζουν να κάνουν την ανατροπή στο ματς.
18:41
Κροατία-Μάλι (79o λεπτό): ΓΚΟΛ το Μάλι!
18:43
Κροατία-Μάλι: Μετά από κόρνερ της ομάδας του, ο Τραορέ σηκώνεται ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά γράφει το 2-1.
18:44
Νορβηγία - Ρωσία (88ο λεπτό): Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς, καθώς οδεύουμε προς τη λήξη.
18:48
Νορβηγία-Ρωσία: Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά στο ματς. Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
18:51
Λήξη στο Νορβηγία-Ρωσία. Στο 1-1 έμειναν οι δύο ομάδες.
18:55
Κροατία-Μάλι: Λήξη της αναμέτρησης. Τελικό σκορ 2-1.
18:56
Τα πρώτα ματς των 17:00 έληξαν.
Συνέχεια τώρα με το φιλικό της Αλγερίας με την Αρμενία.
19:04
Αλγερία-Αρμενία: Σέντρα στο ματς!
19:12
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αλγερία:
Ζεμαμούτσε, Μπελκαλεμ, Χαλίτσε, Μεσμπά, Λασέν, Τζιλάς, Μπραχίμι, Σλίμανί, Γκεντιούρα, Μαντί, Μαχρέζ
Αρμενία:
Μπερεζόφσκι, Βοσκανιάν, Γκαζαριάν, Χοφσεπιάν, Μκογιάν, Μικιτραριάν, Χαραπετιάν, Μανουτσαριάν, Αράς, Αλεξ, Γκενγκετζιάν
19:14
Δεν αγωνίζεται ο Ραφίκ Τζεμπούρ για την Αλγερία. Ωστόσο, στην 11άδα της Αρμενίας βρίσκεται ο Ερίκ Μικιταριάν της Ντόρτμουντ!
19:15
ΓΚΟΛ η Αλγερία!
19:16
Αλγερία-Αρμενία (13ο λεπτό): Κόρνερ για την Αλγερία και με κοντινή προβολή ο Μπελκαλέμ γράφει το 1-0.
19:20
Αλγερία-Αρμενία (18ο λεπτό): Πολύ καλός ρυθμός στο ματς μέχρι στιγμής. Πάνω-κάτω η μπάλα.
19:24
Δεύτερο ΓΚΟΛ για την Αλγερία!
19:26
Ωραία αντεπίθεση από τους Αλγερινούς. Με γρήγορες πάσες, ο Τζιλάς βρέθηκε σε καλή θέση και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 22ο λεπτό.
19:33
Η Αλγερία φαίνεται να έχει όρεξη σήμερα! Νέα καλή ευκαιρία για τους Αλγερινούς στο 30ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σλιμανί να περνάει άουτ.
19:34
Κόρνερ για την Αρμενία!
19:36
Λήξη κινδύνου στα καρέ των Αλγερινών. Ανεκμετάλλευτα τα δύο κόρνερ των Αρμένιων.
19:37
Νέα φάση για την Αλγερία μετά από δικό της κόρνερ αυτή τη φορά, με την μπάλα να περνάει και πάλι άουτ.
19:38
Αρκετές φάσεις στο ματς στα πρώτα 35 λεπτά. Η Αλγερία προηγείται της Αρμενίας με 2-0.
19:43
Τρίτο ΓΚΟΛ η Αλγερία!
19:44
Ο Σλιμανί μετά από επίθεση διαρκείας της ομάδας του, γράφει με κεφαλιά το 3-0 στο 41'.
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Αλγερία- Αρμενία. Οι Αλγερινοί προηγούνται με 3-0.
20:06
Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
20:08
Γκολ η Αρμενία στο 46'!
20:11
Στον... ύπνο έπιασε η Αρμενία τους Αλγερινούς, σκοράροντας μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ ο Γιουσπασιάν που είχε περάσει ως αλλαγή στο 27'.
20:19
Κοντά στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Αλγερία-Αρμενία 3-1.
20:26
49 - 51 η κατοχή υπέρ της Αρμενίας, που έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
20:36
Μπήκαμε στο 75ο λεπτό. Παραμένει το 3-1, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση στο ματς αυτή την ώρα.
20:41
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός στο ματς καθώς μπαίνουμε πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο.
20:42
(81ο λεπτό) : Επικίνδυνη φάση στα καρέ της Αρμενίας, με τους αμυντικούς της τελικά να διώχνουν τη μπάλα.
20:47
(85ο λεπτό): Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ για την Αλγερία!
20:47
H μπάλα τελικά καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ της Αρμενίας.
20:48
Ξανά μπροστά η Αλγερία, νέα απόκρουση από τον Αρμένιο τερματοφύλακα!
20:51
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά στο ματς! Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις.
20:52
Παραμένει το 3-1, με τις δύο ομάδες να περιμένουν τη λήξη της αναμέτρησης.
20:53
Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη της αναμέτρησης μεταξύ Αλγερίας και Αρμενίας. Τελικό σκορ 3-1.
20:55
Μείνετε συντονισμένοι.
Ακολουθεί στις 21:30 το φιλικό Ολλανδία-Γκάνα και στις 21:45 το Ιταλία-Ιρλανδία.
21:14

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι.
ΓΚΑΝΑ
: Κουαράσεϊ, Ίνκουμ, Σουμάιλα, Ακαμίνκο, Σλουπ, Ράμπιου, Εσιέν, Αντόμα, Ατσού, Κουάντουο Ασαμόα, Αντρέ Αγιού.

21:20
ΙΤΑΛΙΑ: Σίριγκου, Ντε Σίλιο, Παλέτα, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Μοντολίβο, Μαρκίζιο, Τζουζέπε Ρόσι, Ιμόμπιλε.
21:34
Έχει ξεκινήσει το Ολλανδία - Γκάνα
21:38
Με πέντε στην άμυνα η Ολλανδία του Φαν Χααλ. Φλάαρ, Ντε Φράι και Μάρτινς Ίντι οι στόπερ. Δεξιά ο Γιάνμαατ και αριστερά ο Μπλιντ.
21:42
Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ στο Ρότερνταμ στο 5ο λεπτό με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι
21:46
Τεράστια ευκαιρία από τον Άριεν Ρόμπεν στο 12', μόνος με το τέρμα, πάνω από το οριζόντιο η μπάλα!
21:47
Ξεκίνησε και το Ιταλία - Ιρλανδία
21:58
Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία με τον Ρόμπεν, τον νίκησε ο Κουαρασέι στο τετ-α-τετ στο 24'
22:00
Στο έδαφος τραυματίας ο Μοντολίβο, θα τον αντικαταστήσει ο Ακουιλάνι, προβληματισμός για τον μέσο της Μίλαν
22:03
Αποχώρησε με το φορείο ο Μοντολίβο, φαίνεται σοβαρό το πρόβλημα στο δεξί γόνατο
22:10
Έχει ξεκινήσει και το Μεξικό - Εκουαδόρ
22:21
Ημίχρονο στο Ολλανδία - Γκάνα (1-0), σπουδαία απόκρουση του Σαλβατόρε Σίριγκου σε κεφαλιά του Λονγκ
22:25
Στο 37' αντικαστάθηκε και ο Ακουιλάνι (είχε αντικαταστήσει τον Μοντολίβο) από τον Παρόλο!
22:34
Πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο 1ο ημίχρονο του Ιταλία - Ιρλανδία, λόγω των τραυματισμών Μοντολίνο και Ακουιλάνι (γόνατο και κεφάλι)
22:38
Τέλος το ημίχρονο στο Ιταλία - Ιρλανδία (0-0), ξεκινά το δεύτερο στο Ολλανδία - Γκάνα (1-0)
22:42
1-0 το Μεξικό με σκόρερ τον Λουίς Μόντες
22:45
Όσον αφορά στον Μοντολίβο, ο τραυματισμός του είναι σοβαρός, ίσως και να έχει σπάσει το πόδι του
22:51
Ο Λουίς Μόντες, σκόρερ νωρίτερα του Μεξικού, τραυματίστηκε και ίσως χάσει και αυτός το Μουντιάλ, μετά τον Μοντολίβο
23:20
ΙΤΑΛΙΑ: Σίριγκου, Ντε Σίλιο, Παλέτα, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Τιάγκο Μότα (62' Ντε Ρόσι), Βεράτι, Μοντολίβο (15' Ακουιλάνι) (38' Παρόλο), Μαρκίζιο, Τζουζέπε Ρόσι (71' Τσέρτσι), Ιμόμπιλε (57' Κασάνο).
23:30
ΤΕΛΙΚΟ: Ολλανδία - Γκάνα 1-0 (5' Φαν Πέρσι)
23:54

ΜΕΞΙΚΟ (5-3-2): Οτσόα, Πάουλ Αγκιλάρ, Φρανσίσκο Ροντρίγκες, Ράφα Μάρκες (46' Σαλσίδο), Έκτορ Μορένο, Γκουαρδάδο (50' Λαγιούν), Πένια (46' Βάσκες), Έκτορ Ερερα, Λουίς Μόντες (41' Φαμπιάν), Περάλτα (67' Χαβιέρ Ερνάντες), Ζιοβάνι ντος Σάντος (80' Ραούλ Χιμένες).
ΕΚΟΥΑΔΟΡ
: Μπενκέρα, Παρέδες, Γκουάγκουα, Εράσο (64' Ατσιλιέρ), Βάλτερ Αγιοβί, Σεγούντο Καστίγιο (41' Γκρουέσο), Έντισον Μέντες, Ρόχας, Χέφερσον Μοντέρο, Χάιμε Αγιοβί (46' Ένερ Βαλένσια), Φρανσίσκο Μαρτίνες (72' Καϊσέδο).

00:06
ΤΕΛΙΚΟ: Μεξικό - Εκουαδόρ 3-1
00:07
Τέλος τα διεθνή φιλικά για σήμερα (Κολομβία - Σενεγάλη θα ολοκληρωθεί το ματς περίπου στις 02:00)