"Τσίμπησαν" βαθμό Απόλλων και Τύρναβος

Με το γκολ του Φαρινόλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου ο Απόλλων πήρε πολύτιμο βαθμό στο Αίγιο. Ισόπαλο το θεσσαλικό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ και Τυρνάβου!

Παναιγιάλειος-Απόλλων 1-1

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ο ευνοημένος από την ισοπαλία κόντρα στον Παναιγιάλειο στο Αίγιο (1-1).

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου πήγε στους 13 πόντους και έπιασε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στους 11 και βρίσκονται στην 4η θέση.

Ο Παναιγιάλειος άρχισε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε μόλις στο 15' με τον Ιωάννου (στην αμέσως προηγούμενη φάση είχε και δοκάρι) και εν συνεχεία έχασε ευκαιρίες και το 2-0. Σε μία κομβική στιγμή του ματς όμως, (45+1΄) ο Απόλλων βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Φαρινόλα και εν τέλει να πάρει τον πολύτιμο βαθμό.

Προς το τέλος του ματς αποβλήθηκαν οι δύο προπονητές Σεροπιάν και Κωστένογλου για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Παναιγιάλειος: Σταυριανός, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Ιωάννου, Τζημογιάννης, Τσατσαρής, Σταμογιάννος, Μπούνας, Σκαρτσίλας, Ουρτάδο, Σεχολάρι (68' Μίλιεβιτς).

Απόλλων: Κουτσόπουλος, Χατζηζήσης (46' Κυριάκος), Γκόλιας, Κύργιας, Χατζής, Κοτσώνης, Λαγός, Νάνια (63' Γεωργίου), Φαρινόλα (73' Κυβελίδης), Ανγκούλο, Βάντερσον.

ΑΕΛ-Τύρναβος 0-0

Αν μία ομάδα μπορεί να αισθάνεται ευχαριστημένη από την ισοπαλία στο "Αλκαζάρ" αυτή δεν μπορεί να είναι ο Τύρναβος.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 63' λόγω αποβολής του Κισκαμπάνη, είχαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να φύγουν με το διπλό από τη Λάρισα.

Μέσα σ' ένα δίλεπτο η ομάδα του Χαραλαμπίδη άγγιξε δύο φορές το γκολ αλλά τόσο ο Μπλέντι όσο και ο Ποκόνγ αστόχησαν από πολύ καλές θέσεις. Η ΑΕΛ απογοήτευσε και έμεινε πίσω στη διεκδίκηση μίας θέση ς στα πλέι οφ.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Τζούνιορ, Ντερνίς (65΄Τσιλιγκίρης), Πινδώνης, Σουάνης (58΄Μπλέντι), Περίκο (46΄Αναστασάκος), Στεφανίδης.

Τύρναβος: Πρίφτη, Κισκαμπάνης Καραμνλής, Πεχλιβανόπουλος, Γεωργίου (76΄Ζυγκερίδης), Ντατίδης, Σολφερίνο (66΄Σουλιώτης), Μιλουτίνοβιτς (57΄Τσούκαλος), Παληγιώργος, Στεριαννός, Ποκόνγκ.

To LIVE:

17:46
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των δύο αναμετρήσεων που ρίχνουν την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Football League.
17:49
Το πρόγραμμα ξεκινά με την αναμέτρηση Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης στις 18:00.
17:56
Οι συνθέσεις στο Αίγιο:
Παναιγιάλειος: Σταυριανός, Τζημογιάννης, Μπούνας, Τσατσαρής, Σπίνουλας, Σεχολάρι, Γκοτσούλιας, Σταμόγιαννος, Ιωάννου, Ουρτάδο, Σκαρτσίλας.
Απόλλων Σμύρνης: Κουτσόπουλος, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κύργιας, Χατζής, Κοτσώνης, Λαγός, Νανία, Φαρινόλα, Ανγκούλο, Βάντερσον.
18:01
Λίγο πριν από τη σέντρα παρουσιάζεται ένα μικρό πρόβλημα στους προβολείς του γηπέδου.
18:04
Ο διαιτητής της αναμέτρησης έχει καλέσει τους βοηθούς στη σέντρα και συζητούν το θέμα του φωτισμού του γηπέδου.
18:06
Μικρή καθυστέρηση στη σέντρα μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
18:12
Ο αγώνας πιθανότατα θα ξεκινήσει στις 18:20.
18:17
H τελευταία ενημέρωση αναφέρει πως υπάρχει η σκέψη να μην ξεκινήσει το ματς.
18:28
H λύση φαίνεται πως βρέθηκε. Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και έχουμε σέντρα!
18:34
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο Αίγιο.
18:37
Η μόνη καλή στιγμή μέχρι στιγμής ένα διαγώνιο σουτ του Ουρτάδο για τον Παναιγιάλειο στο 5'.
18:40
11' Εκτέλεση φάουλ από τον Λαγό, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
18:43
ΓΚΟΛ για τον Παναιγιάλειο!
18:44
15' Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ιωάννου πιάνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ για τον Παναιγιάλειο στο 15'!
18:46
Οι γηπεδούχοι είχαν προειδοποιήσει λίγο νωρίτερα με το σουτ του Ουρτάδο να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.
18:50
20' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηζήση για σκληρό μαρκάρισμα στον Σταμόγιαννο.
18:53
25 λεπτά αγώνα στο Αίγιο και το 1-0 παραμένει.
18:56
Ο Απόλλων έχει κερδίσει μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ που δέχθηκε, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή.
18:58
29' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Σεχολάρι επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά ο Κουτσόπουλος μπλοκάρει.
19:00
30' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Ανγκούλα βρέθηκε τετ α τετ με τον Σταυριανό αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.
19:01
Πέντε οι τελικές για τον Παναιγιάλειο μέχρι στιγμής, δύο για τον Απόλλωνα.
19:12
43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου με τον Ουρτάδο! Δύσκολη απόκρουση από τον  Κουτσόπουλο που διώχνει σε κόρνερ.
19:14
ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!
19:17
45 + 1' Εκτέλεση φάουλ από τον Βάντερσον, ο οποίος βρίσκει τον Φαρινόλα και αυτός κάνει την προβολή, γράφοντας το 1-1.
19:19
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
19:32
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Αίγιο.
19:33
46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Κυριάκος παίρνει τη θέση του Χατζηζήση.
19:39
Χωρίς αξιόλογη φάση το δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής.
19:42
55' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Ο Σκαρτσίλας βλέπει χώρο και δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά άουτ.
19:43
Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου μέρους.
19:43
57' Κίτρινη κάρτα στον Τζημογιάννη για φάουλ στον Λαγό.
19:46
59' Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Ο Ουρτάδο πλασάρει από αριστερά και στέλνει την μπάλα άουτ.
19:47
60' Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο, με τον Νάστο να περνά στη θέση του Σταμόγιαννου.
19:51
64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γεωργίου αντί του Νανία στο ματς.
19:54
68' Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο: Στη θέση του Σεχολάρι ο Μίλιεβιτς.
20:01
74' O σκόρερ του Απόλλωνα Φαρινόλα, δίνει τη θέση του στον Κυβελίδη.
20:02
75' Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους! Ο Τσατσαρής δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.
20:06
80' Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο: Ο Μπουρλάκης αντικαθιστά τον Σκαρτσίλα.
20:11
Πέντε λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης.
20:15
Ο Βάντερσον αποχώρησε προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο γιατί υπέστη κράμπα αλλά επανήλθε στο ματς.
20:16
Ένταση ανάμεσα σε Σεροπιάν και Κωστένογλου, με τον διαιτητή να αποβάλλει και τους δύο.
20:17
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:21
90+4': Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο: Ο Ουρτάδο στρώνει στον Μπουρλάκη, ο οποίος σουτάρει στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.
20:22
Τέλος αγώνα!
20:23
Παναιγιάλειος και Απόλλων Σμύρνης μένουν στο 1-1 με τα γκολ των Ιωάννου στο 15' και Φαρινόλα στο 46'.
20:24
Μαζί σε περίπου 1 ώρα για τη σέντρα στην αναμέτρηση ΑΕΛ - Τύρναβος.
21:22
Και πάλι μαζί για την αναμέτρηση του "Αλκαζάρ" ανάμεσα σε ΑΕΛ και Τύρναβο.
21:27
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Τζούνιορ, Ντερνίς, Πινδώνης, Σουάνης, Περίκο, Στεφανίδης.
Τύρναβος: Πρίφτης, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Πεχλιβανόπουλος, Γεωργίου, Νταντίδης, Σολφερίνο, Μιλουτίνοβιτς, Παληγεώργος, Στεριανός, Ποκόνγκ.
21:29
Σέντρα στο ματς.
21:33
Περίπου 2.000 κόσμος στο "Αλκαζάρ".
21:36
Η ΑΕΛ κρατάει περισσότερο την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.
21:40
10' Αργός ο ρυθμός στο ματς μέχρι στιγμής.
21:44
Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες.
21:46
16' Ο Ντερνίς σουτάρει στην περιοχή, ο Πρίφτης αποκρούει και στη συνέχεια οι κόντρες δεν ευνοούν την Λάρισα που δεν καταφέρνει να πάρει κάτι από αυτή τη φάση διαρκείας.
21:49
19' Κίτρινη κάρτα στον Κουρτεσιώτη. Η πρώτη στο παιχνίδι.
21:52
23' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Τύρναβο, με τον Γεωργίου να σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση αλλά το σουτ του να καταλήγει άουτ.
21:58
Τρεις οι τελικές προσπάθειες για κάθε ομάδα.
22:04
Ο Τύρναβος δεν έχει επιτρέψει στην Λάρισα να κάνει παιχνίδι.
22:06
36' Κίτρινη κάρτα στον Κισκαμπάνη.
22:07
37' Ωραία πάσα στον Πινδώνη μέσα στην περιοχή, αυτός σουτάρει χωρίς δύναμη, με τον Πρίφτη να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία.
22:15
45' Ωραία προσπάθεια για την Λάρισα, ο Μουλόπουλος πασάρει στην περιοχή αλλά οι παίκτες της ΑΕΛ δεν εκμεταλλεύονται το γύρισμά του.
22:15
45' Κίτρινη κάρτα στον Ντερνίς.
22:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο "Αλκαζάρ".
22:32
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λάρισα.
22:34
Ίδια τακτική από τον Τύρναβο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι παίκτες του ανεβαίνουν ψηλά και ψάχνουν κενούς χώρους.
22:40
53' Δυνατό σουτ του Αναστασάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.
22:44
57' Αλλαγή για τον Τύρναβο. Ο Τσούκαλος πήρε τη θέση του Μιλουτίνοβιτς.
22:45
58' Αλλαγή και για την Λάρισα. Εκτός ο Σουάνης, στη θέση του ο Μπλέντι.
22:50
63' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κισκαμπάνη, ο οποίος αποβάλλεται από το παιχνίδι. Με 10 ο Τύρναβος για τη συνέχεια του αγώνα.
22:52
65' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Τσιλιγκίρης παίρνει τη θέση του Ντερνίς.
22:52
66' Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο.
22:55
68' Ακόμη μια αλλαγή για τον Τύρναβο: Ο Σουλιώτης παίρνει τη θέση του Σολφερίνο.
23:01
Η Λάρισα προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της και ο Τύρναβος με τη σειρά του να διασφαλίσει την άμυνά του.
23:03
76' Αλλαγή για τον Τύρναβο: Ο Ζυγκερίδης στη θέση του Γεωργίου.
23:08
Εννιά κίτρινες κάρτες συνολικά στο παιχνίδι.
23:12
85' Καλή στιγμή για την Λάρισα: Ο Πινδώνης παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Μουλόπουλου και στέλνει την μπάλα άουτ.
23:13
86' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα, με τον Μπλέντι να δοκιμάζει το σουτ από πλάγια θέση και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πρίφτη.
23:15
88' Πολύ καλή στιγμή για τον Τύρναβο! Ο Ποκόνγ βρέθηκε μόνος του στο αριστερό δοκάρι, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.