"Στραβοπάτησε" ο Ηρακλής, δεν το εκμεταλλεύτηκε η Λαμία

H Λαμία δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Ηρακλή στη Ζάκυνθο (1-1), καθώς υπέστη ήττα με 2-1 από τον Τύρναβο στο "Αλκαζάρ". Πρώτος και μαθηματικά ο "Γηραιός".

Ο Τύρναβος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό με προβολή του Δημήτρη Γκούρτσα. Οι παίκτες της Λαμίας ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν στην ισοφάριση 12 λεπτά αργότερα, με σκόρερ τον Νεόφυτο, ο οποίος νίκησε τον Έρντιν Πρίφτη σε τετ α τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 63' όταν ο Μιλουτίνοβιτς έβγαλε τον Ποκόνγκ απέναντι στον Μπλάζιτς και ο Καμερουνέζος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ. Η Λαμία είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Πρίφτη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε "παρών" και έδωσε ένα σπουδαία τρίποντο στην ομάδα του.

Τύρναβος: Πρίφτης, Σουλιώτης, Στεργιανός, Λαμπρόπουλος, Καραμανλής, Μιλουτίνοβιτς, Ιβανίδης (55' Παπασάββας), Ντατίδης, Γεωργίου (80' Οτά), Γκούρτσας, Ποκόνγκ (86' Δημητρίου)

Λαμία: Μπλάζιτς, Σουλιώτης (77' Νικλητσιώτης), Κακαράς, Κωστόπουλος, Ρεπετσάς, Ντελέκος (83' Γιαννιτσάνης), Ομπράντοβιτς (60' Χαϊκάλης), Πέρεθ, Τ. Καμαρά, Α. Καμαρά, Νεόφυτος

Ζάκυνθος - Ηρακλής 1-1 (59' Κρολ - 52' Πουρτουλίδης)

Ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 στη Ζάκυνθο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, με αποτέλεσμα να σταματήσει στους 9 αγώνες το εκπληκτικό σερί των εκτός έδρας νικών. Το σκορ άνοιξε στο 52' ο "Γηραιός" με όμορφο τεχνικό σουτ του Νίκου Πουρτουλίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό "γάμα" του Ξενοδόχοφ.

Εφτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με καρφωτή κεφαλιά του Κρολ, ύστερα από αποτυχημένη έξοδο του Χουάντερσον. Στη συνέχεια η Ζάκυνθος πίεσε για τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ένα πολύτιμο βαθμό, μένοντας αήττητοι εκτός έδρας.

Ζάκυνθος: Ξενοδόχοφ, Καλλιβωκάς, Τσόπελας, Αποστόλου, Νόνης, Κρτσμάρεβιτς, Βαρέλα, Μπλέτσας (82' Ευθυμιαδης), Οικονόμου, Λέκκας (73' Πλαβούκος), Κρολ

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (70' Τσιλιγκίρης), Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Πουρτουλίδης, Ρομάνο (78' Πασάς), Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Κάσσος, Λουκίνας (70' Περόνε)

Τύρναβος-Λαμία 2-1

(4' Γκούρτσας, 63' Ποκόνγκ - 20' Νεόφυτος)

14:52
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων: Ζάκυνθος - Ηρακλής και Τύρναβος - Λαμία στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League.
14:54
Στην έδρα της Ζακύνθου δοκιμάζεται σε πολύ λίγο ο Ηρακλής. Θυμίζουμε πως η ομάδα του Παπαδόπουλου διατηρεί ένα μοναδικό ρεκόρ στα εκτός έδρας παιχνίδια, έχοντας 9 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
15:04
Στο γήπεδο οι δύο ομάδες, όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
15:05
Σέντρα στο ματς!
15:08
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων:

Ζάκυνθος: Ξενοδόχοφ, Καλλιβωκάς, Τσόπελας, Αποστόλου, Νόνης, Κρτσμάρεβιτς, Βαρέλα, Μπλέτσας, Οικονόμου, Λέκκας, Κρολ

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Κάσσος, Λουκίνας
15:12
5' Χωρίς κάποια φάση περνάει το πρώτο 5λεπτο.
15:12
8' Πιο επιθετικά έχει μπει ο Ηρακλής που ακόμη όμως δεν έχει δημιουργήσει ευκαιρία.
15:14
10' Πρώτη καλή φάση για την Ζάκυνθο. Το σουτ του Βαρέλα πήρε φάλτσα με τον αέρα, αναγκάζοντας τον Χουάντερσον σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.
15:14
10' Νέο σουτ για τους γηπεδούχους με τον Λέκκα η μπάλα φεύγει άουτ.
15:15
Δυνατός ο αέρας αυτή την ώρα στη Ζάκυνθο.
15:20
15' Αρκετά επικίνδυνοι στην κόντρα οι γηπεδούχοι. Σταθερή η άμυνα του Ηρακλή μέχρι στιγμής.
15:22
17' Ανεβαίνει ο Ηρακλής που γυρνάει την μπάλα έξω από την περιοχή της Ζακύνθου.
15:23
19' Καλή στιγμή για τον "Γηραιό". Τρομερή η ντρίμπλα του Ρομάνο που ξεμαρκαρίστηκε, έδωσε στον Κυριακίδη, αυτός γύρισε για τον Λουκίνα,όμως ο τελευταίος ήταν σε θέση οφ-σάιντ.
15:24
20' Ανάψανε λίγο τα αίματα στο γήπεδο μετά από 2-3 σκληρές μονομαχίες.
15:25
22' Σουτ του Βαρέλα για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα φεύγει άουτ.
15:33
27' Κεφαλιά του Λουκίνα από σέντρα του Σαραμαντά, η μπάλα άουτ.
15:33
29' Πολιορκεί και πάλι τη Ζάκυνθος.
15:35
30' Σέντρα του Σαραμαντά από τα αριστερά, δίωχνει ο Ξενοδόχοφ αρχικά και στη συνέχεια ο Νόνης παραχωρεί κόρνερ.
15:35
32' Ξανά στην επίθεση ο "Γηραιός".
15:36
32' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
15:36
33' Δυνατό σουτ του Ιντζόγλου, μπλοκάρει ο Ξενοδόχοφ.
15:40
36' Φάουλ για τον Ηρακλή σε καλό σημείο για σέντρα.
15:41
34' Με πάσα εκτελείται, στη συνέχεια κερδίσουν κόρνερ οι φιλοξενούμενοι.
15:43
36' Aπομακρύνουν οι γηπεδούχοι, περνάει αυτή η φάση.
15:45
40' Αρκετά σκληρά τα μαρκαρίσματα στο πρώτο μέρος. Με πάθος στις μονομαχίες και οι δύο ομάδες.
15:45
42' Νέο κόρνερ για τον Ηρακλή.
15:46
43' Βγαίνει ο Ξενοδόχοφ και μπλοκάρει.
15:47
44' Φάουλ για τον Ηρακλή σε καλή θέση για σέντρα.
15:47
44' Ο Ρομάνο εκτελεί με δύναμη στο δεύτερο δοκάρι, όμως διώχνει η άμυνα των γηπεδούχων.
15:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
15:51
Χωρίς κλασσική φάση μέχρι στιγμής στο ματς. Ο Ηρακλής είχε την κατοχή, όμως η Ζάκυνθος ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.
16:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
16:10
49' Κίτρινη κάρτα στον Μπλέτσα.
16:11
50' Σουτ από το Λέκκα. Η μπάλα ψηλά άουτ.
16:12
52' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Ο Νίκος Πουρτουλίδης έκανε ένα τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό "Γάμα" του Ξενοδόχοφ για το 0-1!
16:16
54' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Ρομάνο σέντραρε από δεξιά, ο Λουκίνας έκανε από κοντινή απόσταση την κεφαλιά, αλλά ο Ξενοδόχοφ έδιωξε ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ.
16:19
59' ΓΚΟΛ για τη Ζάκυνθο! Αποτυχημένη έξοδος του Χουάντερσον και ο Κρολ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!
16:21
60' Σουτ του Κάσσου. Ψηλά άουτ!
16:26
66' Ωραία συνεργασία των παικτών του Ηρακλή, ο Κυριακίδης έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Ξενοδόχοφ.
16:27
66' Κίτρινη κάρτα στον Κριτσμάρεβιτς.
16:29
68' Σέντρα-σουτ του Τσόπελα, έδιωξε με δυσκολία ο Χουάντερσον σε κόρνερ!
16:31
70' Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Λουκίνας και Σαραμαντάς εκτός, Περόνε και Τσιλιγκίρης εντός.
16:34
73' Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Πλαβούκος στη θέση του Λέκκα.
16:39
78' Τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς στη θέση του Ρομάνο.
16:41
80' Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο! Ο Νίκο Βαρέλα έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια, πλάσαρε, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.
16:43
82' Δεύτερη αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Μπλέτσας έξω, ο Ευθυμιάδης μέσα.
16:45
84' Πολύ άστοχο σουτ από τον Βαρέλα.
16:47
86' Σέντρα του Τσιλιγκίρη, κεφαλιά του Κάσου, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
16:51
90' Τελευταία αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Κυριακίδης στη θέση του Τσόπελα.
16:53
92' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιγκίρη για καθυστέρηση.
16:55
94' Τέλος του αγώνα. Ζάκυνθος - Ηρακλής 1-1.
17:52
Σε 10 λεπτά ξεκινά η αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της Football League μεταξύ του Τυρνάβου και της Λαμίας.
17:53
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Τύρναβος: Πρίφτης, Σουλιώτης, Στεργιανός, Λαμπρόπουλος, Καραμανλής, Μιλουτίνοβιτς, Ιβανίδης, Ντατίδης, Γεωργίου, Γκούρτσας, Ποκόνγκ
Λαμία: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Κακαράς, Κωστόπουλος, Ρεπετσάς, Ντελέκος, Ομπράντοβιτς, Πέρεθ, Τ. Καμαρά, Α. Καμαρά, Νεόφυτος
17:55
Ο Τύρναβος βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ η Λαμία είναι 2η με 41. Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να εκμεταλλευτούν την ισοπαλία του Ηρακλή στη Ζάκυνθο και να πλησιάσουν στην κορυφή.
18:00
1' Έναρξη του αγώνα.
18:03
4' ΓΚΟΛ για τον Τύρναβο! Ο Λαμπρόπουλος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Γκούρτσας με προβολή μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς για το 1-0!
18:10
10' Σέντρα-σουτ του Ανρί Καμαρά, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
18:15
14' Πιέζει η Λαμία για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες του Τυρνάβου αντέχουν και προσπαθούν να φανούν επικίνδυνοι μέσω αντεπιθέσεων.
18:19
20' ΓΚΟΛ για την Λαμία! Ο Νεόφυτος βγήκε τετ α τετ με τον Πρίφτη, πλάσαρε σωστά και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1!
18:23
22' Ευκαιρία για την Λαμία! Ο Ανρί Καμαρά έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Ομπράντοβιτς πέρασε πολύ ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη.
18:29
30' Kεφαλιά από τον Ανρί Καμαρά, ψηλά άουτ.
18:34
34' Σέντρα-σουτ του Πέρεθ, μπλόκαρε εύκολα ο Πρίφτης.
18:37
37' Κίτρινη κάρτα στον Ομπράντοβιτς.
18:39
39' Άστοχο σουτ από τον Ντελέκο.
18:46
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
19:01
19:10
54' Δεν υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
19:11
55' Αλλαγή για τον Τύρναβο. Ο Παπασάββας στη θέση του Ιβανίδη.
19:16
60' Αλλαγή για την Λαμία. Ο Χαϊκάλης στη θέση του Ομπράντοβιτς.
19:19
63' ΓΚΟΛ ο Τύρναβος! Ο Ποκόνγκ βρέθηκε απέναντι στον Μπλάζιτς και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους!
19:27
70' Πιέζει η Λαμία για την ισοφάριση, αλλά δεν βρίσκει χώρους.
19:30
74' Κεφαλιά του Χαϊκάλη, πολλά μέτρα άουτ.
19:32
76' Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία! Ο Ανρί Καμαρά έκανε τη σέντρα από δεξιά, όμως η κεφαλιά του Χαϊκάλη, μέσα από τη μικρή περιοχή, πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πρίφτη.
19:32
77' Αλλαγή για την Λαμία. Ο Νικλητσιώτης στη θέση του Σουλιώτη.
19:33
78' Κίτρινη κάρτα στον Ρεπετσά.
19:35
79' Άστοχο σουτ από τον Κωστόπουλο.
19:35
80' Αλλαγή για τον Τύρναβο. Ο Γεωργίου εκτός, ο Ότα εντός.
19:39
83' Τελευταία αλλαγή για την Λαμία. Ο Γιαννιτσάνης στη θέση του Ντελέκου.
19:40
84' Κίτρινη κάρτα στον Μιλουτίνοβιτς.
19:41
85' Καλή στιγμή για την Λαμία! Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Γκιγιέρμο, αλλά ο Πρίφτης δεν αιφνιδιάζεται και διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.
19:43
86' Αλλάγη για τον Τύρναβο. Ο Ποκόνγκ εκτός, ο Δημητρίου εντός.
19:47
90' Κίτρινη κάρτα στον Στεργιανό.
19:47
91' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, μπλόκαρε εύκολα ο Πρίφτης.
19:49
93' Ευκαιρία για την Λαμία. Κεφαλιά του Χαϊκάλη, αποκρούει ο Πρίφτης!
19:50
94' Τέλος του αγώνα. Σπουδαία νίκη για τον Τύρναβο με 2-1.