Άλμα παραμονής για Επισκοπή, άλωσαν την Πάτρα τα Χανιά

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Επισκοπή πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 3-1 και εξασφάλισε ουσιαστικά την συμμετοχή της στα πλέι-άουτ. Μεγάλο διπλό (1-2) για τα Χανιά στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή, με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

1ος όμιλος

Παναχαϊκή - Χανιά 1-2

Η Παναχαϊκή έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της στην πρώτη τριάδα του 1ου ομίλου της Football League παρουσιάστηκε αδιάφορη στο εντός έδρας ματς κόντρα στα Χανιά. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο 27' ο Κοντέων με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καραγιαννίδη άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Σπανού κατάφεραν να ισοφαρίσουν 10 λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ του Μαρουκάκοι, όμως τα Χανιά δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Στο 56' ο Καραγιάννης με πλασέ έγραψε το τελικό 1-2, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Χούσας με απευθείας κόκκινη για τους Αχαιούς, ενώ λίγο αργότερα κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αντίκρισε και ο Κάργας.

Παναιγιάλειος - Ερμιονίδα 3-0

Όντας καλύτερος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναιγιάλειος έφτασε σε μια άνετη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ερμιονίδα. Ο Ιωάννου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 37', ενώ με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φουρτάδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ουρτάδο με μακρινό σουτ στο 90ο λεπτό.

Επισκοπή - Απόλλων Σμύρνης 3-1

Μεγάλη νίκη που της εξασφαλίζει την συμμετοχή της στα πλέι-άουτ πέτυχε η Επισκοπή κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης, με 3-1. Στο 36' ο Νικόλτσης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Πίτκα ανοίγοντας το σκορ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γκόλια και ο Βιγιαφάνε που ανέλαβε την εκτέλεση έγραψε το 2-0. Ο Απόλλων μείωσε με τον Ανγκούλο στο 68', όμως οι γηπεδούχοι με τον Βιτώρο στο 78' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3-1.

Άλιμος - Φωστήρας 2-0

Μόλις στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιωάννου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ράμα ο Φωστήρας στο 53' και με τον Τιάγκο στο 60' ο Άλιμος, ώσπου στο 71' ο Μπεριέξ έγραψε το 2-0 με ωραίο σουτ και "κλείδωσε" το ματς.