Περίπατος της Γαλλίας επί της Νορβηγίας

Η Γαλλία των πολλών αναπληρωματικών πέρασε ένα ευχάριστο βράδυ στο κατάμεστο "Σταντ ντε Φρανς", καθώς δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 4-0 της Νορβηγίας σε φιλική αναμέτρηση ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης, ο Ματιέ Βαλμπιενά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά (πήρε την μπάλα από θέση οφσάιντ) και ο Πολ Πογκμπά με εντυπωσιακή κεφαλιά έγινε ο νεότερος Γάλλος σκόρερ στο "Σταντ ντε Φρανς" μετά τον Καρίμ Μπενζεμά.

Η Νορβηγία, πάντως, όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά δημιούργησε τρεις αξιόλογες φάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προτού επέλθει η κατάρρευση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ο Βαλμπιενά, ο οποίος ετοίμασε ακόμη δύο γκολ. Στο 51ο λεπτό βρήκε τον Ολιβιέ Ζιρού κι εκείνος διπλασίασε τα γκολ των "τρικολόρ" με τρομερό σουτ, ενώ στο 69ο τροφοδότησε εκ νέου τον Ζιρού που με κοντινή κεφαλιά διπλασίασε τα δικά του τέρματα.

Στο ενδιάμεσο και αφού προηγήθηκαν δύο λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Λοΐκ Ρεμί εκμεταλλεύθηκε μία εξαιρετική ασίστ του Ματιέ Ντεμπισί και βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Όριαντ Νίλαν.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός του τελευταίου δεκαλέπτου, πλην δύο καλών ευκαιριών του Ρεμί, ήταν το ντεμπούτο του Ρεμί Καμπελά με τη φανέλα της εθνικής Γαλλίας (αντικατέστησε τον Γιοάν Καμπάιγ).

Γαλλία: Ρουφιέ, Ντεμπισί, Κοσιελνί, Σακό, Εβρά (46' Ντιν), Καμπάιγ (80' Καμπελά), Πογκμπά (46' Μ. Σισοκό), Ματουιντί (74' Μαβουμπά), Βαλμπιενά (70' Γκρενιέ), Γκριζμάν (65' Ρεμί), Ζιρού.

Νορβηγία: Νίλαντ, Λίνες (90' Ρίνγκσταντ), Χάνγκελαντ, Νόρντβεϊτ, Χέγκλι, Τετέι (72' Κόνραντσεν), Γένσεν (57' Μπράατεν), Γιόχανσεν, Ντέλι (77' Σάμουελσεν), Κινγκ (63' Νίλσεν), Ελγιουνουσί (72' Μπερίσα).

Το live του φιλικού

21:49
Καλησπέρα σας
21:49
Αυτήν την ώρα ακούγονται στο "Σταντ ντε Φρανς" οι εθνικοί ύμνοι Γαλλίας και Νορβηγίας, φιλικό το οποίο θα παρακολουθήσετε live από αυτήν την πλατφόρμα
21:53

ΓΑΛΛΙΑ: Ρουφιέ, Ντεμπουσί, Κοσιελνί, Σακό, Εβρά, Καμπάγ, Πογκμπά, Ματουιντί, Βαλμπουενά, Γκριεζμάν, Ζιρού.
ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Λίνες, Χάνγκελαντ, Νόρντβεϊτ, Χέγκλι, Τετέι, Γένσεν, Γιόχανσεν, Ντέλι, Κινγκ, Ελιουνουσί.
21:54
Έχει ξεκινήσει το διεθνές φιλικό στο Παρίσι
21:55
Πρώτη ευκαιρία στο ματς μετά από 65 δευτερόλεπτα, με τον Νίλαντ να αποκρούει την κεφαλιά του Γκριεζμάν σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεσή του απέκρουσε και την κεφαλιά του Ζιρού
22:01
Οι Μπενζεμά και Βαράν, οι πρωταθλητές Ευρώπης με την Ρεάλ Μαδρίτης, μαζί με τον Λορίς, ίσως και τον Σανιά, είναι αυτοί που διεκδικούν θέση στην 11άδα εν όψει Μουντιάλ, σε σχέση με τους 11 που παίζουν τώρα στο Παρίσι
22:02
Και φυσικά στους προηγούμενους προσθέστε και τον Ριμπερί που αναμένεται να παίζει αντί του Γκριεζμάν
22:03
Νέα ευκαιρία για τον Γκριεζμάν στο 9', άστοχη η κεφαλιά του
22:08
1-0 για την Γαλλία με τον Πογκμπά
22:09
Ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Πολ Πογκμπά με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 15'. Γαλλία - Νορβηγία 1-0
22:12
Ατομική προσπάθεια και σουτ του Πογκμπά λίγο έξω από την περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα στο 19'
22:16
Στο 23' η Νορβηγία απείλησε για πρώτη φορά, ο Σακό έδιωξε σε κόρνερ
22:20
Εκτέλεση φάουλ του Νόρντβεϊτ στο 26', λίγο άουτ η μπάλα, πρώτη καλή φάση για τους Νορβηγούς
22:28
Μετά από 35 λεπτά παραμένει το Γαλλία - Νορβηγία 1-0 (15' Πογκμπά)
22:31
Στο 36' ο Ζιρού βρέθηκε για πρώτη φορά σε καλή θέση, άφησε όμως την μπάλα να περάσει και πίσω δεν υπήρχε συμπαίκτης του
22:32
Κλέψιμο στο κέντρο από τον Τετέι και δυνατό μακρινό σουτ, μπλόκαρε δύσκολα ο Ρουφιέ στο 38'
22:36
Πολύ καλή απόκρουση του Ρουφιέ σε κοντινό σουτ του Χέγκλι στο 42'. Σταθερός ο τερματοφύλακας της Σεντ-Ετιέν
22:37
Κίτρινη κάρτα στον Τετέι για φάουλ στον Βαλμπουενά λίγο έξω από την περιοχή (44')
22:40
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παρίσι. Γαλλία - Νορβηγία 1-0, με το γκολ του Πολ Πογκμπά με κεφαλιά στο 15'
22:57
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στο φιλικό του Παρισιού
22:58
Δύο αλλαγές για την Γαλλία, Μουσά Σισοκό και Λουκάς Ντιν αντί των Πογκμπά και Εβρά, αντίστοιχα
23:03
2-0 η Γαλλία με Ζιρού
23:04
Πάσα Βαλμπουενά, εξαιρετικό κοντρόλ ο Ζιρού και εν συνεχεία τρομερό σουτ με το αριστερό από τον άσο της Άρσεναλ που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Νορβηγών για το 2-0 στο 51'
23:05
Ξανά απειλητικός ο Ζιρού στο 53'
23:16
Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ περνάει στο ματς τον Λοΐκ Ρεμί αντί του Αντουάν Γκριεζμάν στο 65'
23:19

3-0 η Γαλλία με γκολ του Λοΐκ Ρεμί στο 67'

23:20
Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκε ο Ρεμί για να σκοράρει, στο 65' μπήκε και στο 67' έκανε το 3-0, νικώντας με πλασέ τον Νίλαντ στο τετ-α-τετ στο οποίο βγήκε από την εξαιρετική μπαλιά του Ντεμπουσί
23:21
4-0 η Γαλλία
23:22
Το 4-0 έκανε στο 69' ο Ολιβιέ Ζιρού με κοντινή (δύσκολη) κεφαλιά μετά από εξαιρετική πάσα του Ματιέ Βαλμπουενά