Επίδειξη δύναμης από Γαλλία, 8-0 την Τζαμάικα

Η Γαλλία έστησε αποχαιρετιστήριο πάρτι για το κοινό της στο Λικ και διέλυσε με 8-0 την Τζαμάικα στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας επί γαλλικού εδάφους.

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ χρησιμοποίησε αρκετούς βασικούς παίκτες και πήρε το ρίσκο με τον Καρίμ Μπενζεμά στα αριστερά, στη θέση του Φρανκ Ριμπερί. Απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας, οι παίκτες του απειλούσαν με κάθε δυνατό τρόπο.

Σε ροή αγώνα, σε στημένες φάσεις, με χαμηλές μπαλιές, στον αέρα, σε αντεπίθεση. Ο Μπλεζ Ματουιντί έδινε τον ρυθμό και οι Μπενζεμά και Ολιβιέ Ζιρού εκτελούσαν κατά κύριο λόγο.

Στο 17', μία από τις πολλές καταπληκτικές συνεργασίες 2 και 3 παικτών απέφερε "καρπούς" με τον Γιοάν Καμπάιγ να χρίζεται σκόρερ. Ακολούθησε ένα σουτ του Ματουιντί, ενώ ο Μπενζεμά με δύο φανταστικά σουτ (είχε και δοκάρι) αύξησε κι αυτός τον δείκτη του σκορ.

Ο Ζιρού σκόραρε στο 53' μετά από άψογη αντεπίθεση και ασίστ του εξαιρετικού Μπενζεμά, ενώ ο Ματουιντί έφτασε κι αυτός τα 2 τέρματα στο 66'. Ο Αντουάν Γκριεζμάν που πέρασε στη θέση του Ζιρού και σημείωσε δύο γκολ, το τελευταίο στο 89' με πανέμοφο τακουνάκι.

Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Ματιέ Ντεμπισί στο ημίχρονο, για τον οποίο δεν υπάρχει ακόμα ιατρική γνωμάτευση, με τον Ντεσάμπ να κάνει λόγο για ενοχλήσεις.

Η σύνθεση της Γαλλίας (4-3-3): Λορίς, Ντεμπισί (46' Σανιά), Βαράν, Σακό, Εβρά, Σισοκό, Καμπάιγ (59' Μαβουμπά), Ματουιντί (72' Πογκμπά), Βαλμπιενά (80' Ρεμί), Ζιρού (71' Γκριεζμάν), Μπενζεμά (87' Σνεντερλέν)

Το live

21:47
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε το τελευταίο τεστ της Γαλλίας πριν αναχωρήσει για τα γήπεδα της Βραζιλίας.
21:51
Το "Πιερ Μορουά" θα υποδεχτεί την Τζαμάικα, με τους "τρικολόρ" να ψάχνουν μία καλή εμφάνιση για να πάρουν μαζί τους στις βαλίτσες του Μουντιάλ
21:52
Η σύνθεση της Γαλλίας (4-3-3): Λορίς, Ντεμπισί, Βαράν, Σακό, Εβρά, Καμπάιγ, Σισοκό, Ματουιντί, Βαλμπιενά, Ζιρού, Μπενζεμά
21:53
Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ φαίνεται να διατηρεί το σύστημα (4-3-3) παρά την απουσία του Φρανκ Ριμπερί. Τη θέση του και τον ρόλο του αναλαμβάνει στα αριστερά ο Καρίμ Μπενζεμά, με τον Ολιβιέ Ζιρού στην κορυφή.
21:53
Η σύνθεση της Τζαμάικα: Μπάρετ, Ντόιλι, Μόργκαν, Μαριάπα, Όστιν, Μπέκετ, Λόρενς, Γκραντ, Χάμφρεϊ, Ντόκινς, Σίτον
21:58
Σέντρα στη Γαλλία
22:02
Οι θέσεις του Μπενζεμά στον τελικό του Champions League. Σίγουρα δεν είναι ακίνητος στην αντίπαλη περιοχή και γι' αυτό ο Ντεσάμπ θέλει να τον αξιοποιήσει στα άκρα. Παρ' όλα αυτά, υπάρχει στον πάγκο ο φορμαρισμένος Αντουάν Γκριεζμάν, που μοιάζει πιο φυσικός αντικαταστάτης του Ριμπερί
22:05
Σε εξέλιξη βρίσκεται ακόμα ένα παιχνίδι με μουντιαλικό φιναλίστ. Το Ιράν αντιμετωπίζει το Τρίνινταντ και Τομπάγκο και προηγείται με 1-0 στο 50'. Το γκολ ο Χατζσαφί από το 45'
22:08
Πιο επιθετική η Γαλλία, έχει πατήσει στην αντίπαλη περιοχή αρκετές φορές, αλλά δεν έχει καταγράψει αξιόλογη τελική προσπάθεια
22:16
16ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Εξαιρετικός συνδυασμός στον αέρα μεταξύ του μέσου της Παρί, του Βαλμπιενά και του Ζιρού, ο επιθετικός της Άρσεναλ δίνει ασίστ με κεφαλιά και το 1-0 γίνεται πολύ εύκολα
22:18
19ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Σουτ του Ματουιντί έξω από την περιοχή, η μπάλα στη γωνία και 2-0
22:25
25ο λεπτό: Καλή κίνηση του Μπενζεμά έξω από την περιοχή, χαμηλό σουτ, μπλοκάρει ο Μπάρετ
22:34
Ένας μικρός τραυματισμός του Ντεμπισι δεν γεννά επιπλέον ανησυχίες στον Ντεσάμπ
22:36
38ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Πανέμορφο σουτ του Μπενζεμά, με φάλτσο, δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Μπάρετ
22:39
40ό λεπτό: Η Γαλλία αλλάζει πολύ εύκολα πάσες έξω από την περιοχή της Τζαμάικα, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Ζιρού, που σουτάρει χαμηλά, αλλά διώχνει ο Μπάρετ
22:45
Ημίχρονο στο Λιλ. Η Γαλλία έχει παρουσιάσει μία άκρως ικανοποιητική εικόνα μέχρι στιγμής, η οποία αποτυπώνεται και από το σκορ
22:56
Το γκολ του Μπενζεμά
22:57
Στο άλλο φιλικό της ημέρας, το Ιράν νίκησε 2-0 το Τρίνινταντ και Τομπάγκο χάρη σε γκολ των Χατζσαφί και Γκουσανετζάντ
23:09
Μία αλλαγή για τον Ντεσάμπ στο ημίχρονο. Ο Σανιά πήρε τη θέση του Ντεμπισί, ο οποίος είχε χτυπήσει στο 1ο ημίχρονο.
23:12
54ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Υποδειγματική αντεπίθεση για τους "τρικολόρ". Μπαλιά από πίσω στον Μπενζεμά που βγαίνει αριστερά και βγάζει μία καταπληκτική σέντρα με βολέ, ο Ζιρού κάνει τα πάντα για να το...χάσει, αλλά το πλασέ του βρίσκει δίχτυα
23:14
Τρομακτική η εικόνα της Γαλλίας (για τα δεδομένα και του αντιπάλου). Παιχνίδι και ψηλά και χαμηλά, άνεση στη ροή αγώνα, στις αντεπιθέσεις και σε στημένες φάσεις
23:16
59ο λεπτό: Νέα αλλαγή για Γαλλία, ο Μαβουμπά στη θέση του Καμπάιγ
23:16
60ό λεπτό: Ο Ζιρού παίρνει την μπάλα στα όρια της περιοχής, πιάνει το βολέ, μπλοκάρει ο Μπάρετ
23:20
63ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Νέο πανέμορφη σουτ του Μπενζεμά, άγαλμα ο Μπάρετ και 5-0
23:21
Το 4-0 από τον Ζιρού
23:23
66ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Λάθος στην άμυνα της Τζαμάικα, ο Εβρά από αριστερά βγάζει τη σέντρα, ο Ματουιντί με προβολή κάνει το 6-0
23:27
71ο λεπτό: Δοκάρι για τον Μπενζεμά, με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή
23:28
Το 5-0 του Μπενζεμά
23:29
Αλλαγή για τη Γαλλία: ο Πογκμπά στη θέση του Ματουιντί και ο Γκριεζμάν στη θέση του Ζιρού (ο Μπενζεμά μετατοπίζεται στο κέντρο της επίθεσης)
23:35
77ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, πουθενά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Τζαμάικα, ο Γκριεζμάν έχει όλο τον χρόνο να μαζέψει την μπάλα, να γυρίσει και να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή
23:37
80ό λεπτό: Ο Ρεμί στη θέση του Βαλμπιενά
23:44
87ο λεπτό: Ακόμα μία αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Σνεντερλέν στη θέση του Μπενζεμά
23:46
89ο λεπτό: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Ασταμάτητοι οι παίκτες του Ντεσάμπ. Φανταστικό ένα δύο του Εβρά με τον Σισοκό, γέμισμα στη μικρή περιοχή και πανέξυπνο τακουνάκι του Γκριεζμάν για το 8-0.
23:47
Το 7-0 της Γαλλίας με το πρώτο γκολ του επιθετικού της Ρεάλ Σοσιεδάδ
23:48
Ολοκληρώθηκε το φιλικό, με μία εντυπωσιακή Γαλλία απέναντι σε ένα αδύναμο αντίπαλο.