Γαλλία - Βραζιλία 1-3 (VIDEOS)

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Βραζιλία, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-1 της Γαλλίας στο κατάμεστο "Σταντ ντε Φρανς". Υπέροχο γκολ ο Νεϊμάρ, δύο ασίστ ο Γουίλιαν

Η Βραζιλία είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο, ωστόσο με εξαίρεση ένα σουτ του Νεϊμάρ που αποκρούστηκε από τον Στιβ Μανταντά, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τα αντίπαλα καρέ.

Η Γαλλία, από την πλευρά της, αμύνθηκε σωστά από το κέντρο και πίσω, έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 8ο λεπτό, όταν ο Ζέφερσον απέκρουσε την κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά και άνοιξε το σκορ στο 21ο με κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν, έπειτα από μία ακόμα επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά.

Το μομέντουμ ανήκε στους "τρικολόρ", ωστόσο η "σελεσάο" δεν άργησε να ξαναπάρει την μπάλα στην κατοχή της, να εντείνει την πίεσή της και τελικά να ισοφαρίσει στο 40ό λεπτό, ύστερα από παλικαρίσια προσπάθεια του θετικότατου Ρομπέρτο Φιρμίνο και προβολή του Οσκάρ.

Φορτσάτη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία, η οποία απείλησε στο 56' και ανέτρεψε τα δεδομένα ένα λεπτό αργότερα με σουτ-κεραυνό του Νεϊμάρ από πλάγια θέση, έπειτα από ασίστ του Γουίλιαν.

Οι "τρικολόρ" άσκησαν ασφυκτική πίεση στα επόμενα λεπτά, χάνοντας τρεις καλές ευκαιρίες, όμως ο Γουίλιαν εκτέλεσε ιδανικά ένα κόρνερ στο 69', ο Λουίζ Γκουστάβο πήρε την κεφαλιά και έδωσε σαφές προβάδισμα στη "σελεσάο".

Οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια η Βραζιλία να πανηγυρίσει μία εμφατική νίκη, την έβδομη συνεχόμενη μετά από τον ταπεινωτικό αποκλεισμό από την Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Γαλλία: Μανταντά, Σανιά, Σακό, Εβρά, Βαράν, Ματουιντί (84' Ζιρού), Σναϊντερλέν, Σισοκό (74' Koντογκμπιά), Βαλμπουενά (82' Παγέ), Γκριεζμάν (74' Φεκίρ), Μπενζεμά.

Βραζιλία: Ζέφερσον, Ντανίλο, Φιλίπε Λουίς, Μιράντα, Τιάγκο Σίλβα, Ελίας (92' Μαρσέλο), Λουίζ Γκουστάβο, Οσκάρ (86' Σόουζα), Φιρμίνο (88' Λουίζ Αντριάνο), Γουίλιαν (83' Ντούγκλας Κόστα), Νεϊμάρ.

21:41
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του "Σταντ ντε Φρανς" μεταξύ της Γαλλίας και της Βραζιλίας.
21:43

Γαλλία: Μανταντά, Σανιά, Σακό, Εβρά, Βαράν, Ματουιντί, Σναϊντερλέν, Σισοκό, Βαλμπουενά, Γκριεζμάν, Μπενζεμά.

Βραζιλία: Ζέφερσον, Ντανίλο, Φιλίπε Λουίς, Μιράντα, Τιάγκο Σίλβα, Ελίας, Λουίζ Γκουστάβο, Οσκάρ, Φιρμίνο, Γουίλιαν, Νεϊμάρ.
21:44
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Νίκολα Ριτσόλι.
21:47
Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ θα παραταχθεί χωρίς τους Ουγκό Λορίς και Πολ Πογκμπά, ενώ από εκείνη του Κάρλος Ντούνγκα απουσιάζουν οι Νταβίντ Λουίζ και Μαρκίνιος.
21:51
Η Γαλλία όχι μόνο δεν έχει ηττηθεί στα φιλικά που έχει δώσει μετά από το Παγκόσμιο Κύπελλο, τουναντίον επικράτησε της Ισπανίας, της Πορτογαλίας και της Σουηδίας.
21:52
Σε καλό φεγγάρι βρίσκεται και η Βραζιλία μετά τον ταπεινωτικό αποκλεισμό από την Γερμανία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς μετρά έξι συνεχόμενες νίκες με απολογισμό 14 γκολ υπέρ και μόλις ένα κατά.
21:53
Ο Γκάμπριελ Παουλίστα πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στη "σελεσάο" (βρίσκεται στον πάγκο).
21:57
Οι μνήμες γυρίζουν στο 1998, όταν στο συγκεκριμένο γήπεδο η Γαλλία θριάμβευσε 3-0 της Βραζιλίας στον τελικό και κατέκτησε το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της.
21:58
Tότε, αρχηγός των "τρικολόρ" ήταν ο Ντιντιέ Ντεσάμπ και ομόλογός του της "σελεσάο" ο Κάρλος Ντούνγκα. Απόψε θα μονομαχήσουν από τους πάγκους.
22:03
Σέντρα στο ματς.
22:05
Νωρίτερα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του μοιραίου αεροσκάφους της Lufthansa.
22:08
Kατάμεστο το "Σταντ ντε Φρανς".
22:09
5ο λεπτό: Εντυπωσιακό τάκλιν του Ματουιντί στον Γουίλιαν.
22:10
Αριστείδης : Ποιος σταθμός το δείχνει;
22:10
Δεν υπάρχει τηλεοπτική μετάδοση.
22:12
8ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία. Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπιενά από αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνεται, ο ολομόναχος Μπενζεμά παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Ζέφερσον αποκρούει ενστικτωδώς.
22:14
Ο Νεϊμάρ γυρίζει πολύ πίσω για να πάρει μπάλα.
22:15
Αμφότερες οι ομάδες έχουν διάθεση για τρέξιμο.
22:17
14ο λεπτό: Εξαιρετική κυκλοφορία από τους Βραζιλιάνους. Η μπάλα βρίσκεται αρκετή ώρα στην κατοχή τους.
22:19
Πολλές προωθήσεις από τον Φιλίπε Λουίς.
22:20
17ο λεπτό: Δυνατό τάκλιν του Φιλίπε Λουίς στον Βαλμπουενά.
22:24
20ό λεπτό: H Bραζιλία ισοφαρίζει τις ευκαιρίες. Το πλασέ του Νεϊμάρ αποκρούεται από τον Μανταντά.
22:25
ΓΚΟΛ! Γαλλία - Βραζιλία 1-0
22:26
21ο λεπτό: Ο Βαλμπουενά εκτελεί κόρνερ από αριστερά, ο Βαράν παίρνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ.
22:28
Ο Μιράντα χάνει την εναέρια μονομαχία από τον Βαράν στη φάση του γκολ.
22:28
To γκολ του Βαράν
22:30
O Bαράν έχει βάλει δύο γκολ με την Γαλλία και ένα με την Ρεάλ παρά το γεγονός ότι σε διεθνές επίπεδο μετρά 39 λιγότερες συμμετοχές.
22:31
28ο λεπτό: Ακόμα ένα κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά που αγχώνει την άμυνα της Βραζιλίας. Τελική πάντως δεν καταγράφηκε.
22:33
29ο λεπτό: Δυνατό μακρινό σουτ του Φιρμίνο, ο Μανταντά λέει "όχι".
22:34
ΠΑΟ ΟΛΕ 17 : Το δείχνει πουθενά ;;;;;;;
22:35
Όχι.
22:38
Με εξαίρεση τον Μπενζεμά, οι Γάλλοι περιμένουν πίσω από το κέντρο.
22:39
Οι Βραζιλιάνοι αδυνατούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Μανταντά.
22:44
ΓΚΟΛ! Γαλλία - Βραζιλία 1-1
22:45
40ό λεπτό: Ο Φιρμίνο καταφέρνει να κρατηθεί όρθιος και να προωθήσει στον Οσκάρ, ο οποίος προλαβαίνει να κάνει την προβολή και ισοφαρίζει.
22:45
aek 21 : to exo 2-3 goals sto stoixima lete na to piaso??
22:45
Στο ευχόμαστε.
22:45
Βασίλης : Ο Νειμαρ παιζει Καλά?
22:46
Πολλές φορές βρίσκεται μακριά από το χώρο δράσης του. Μέχρι στιγμής δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριος.
23:05
Παίκτες και διαιτητές επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
23:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
23:07
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
23:10
Πιο ορεξάτη η Γαλλία στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
23:12
50ό λεπτό: Δυνατό σουτ του Νεϊμάρ, ο Μανταντά δηλώνει "παρών".
23:17
56ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν από δεξιά, ο Ελίας παίρνει την κεφαλιά και ο Τιάγκο Σίλβα αδυνατεί να βρει την μπάλα για λίγα εκατοστά.
23:18
ΓΚΟΛ! Γαλλία - Βραζιλία 1-2
23:18
57ο λεπτό: Η Βραζιλία στην κόντρα, ο Γουίλιαν δίνει αριστερά στον Νεϊμάρ, ο οποίος κεραυνοβολεί τον Μανταντά από πλάγια θέση και ανατρέπει τα δεδομένα.
23:21
60ό λεπτό: Ασφυκτική πίεση της Γαλλίας για άμεση ισοφάριση. Ο Μπενζεμά αστοχεί από πλεονεκτική θέση.
23:24
63ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Γκριεζμάν, ο Ζέφερσον αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.
23:25
Το γκολ του Νεϊμάρ
23:30
ΓΚΟΛ! Γαλλία - Βραζιλία 1-3
23:31
69ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν από δεξιά, ο Λουίζ Γκουστάβο παίρνει την κεφαλιά και δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην Βραζιλία.
23:34
To γκολ του Λουίζ Γκουστάβο
23:35
74ο λεπτό: O Koντογκμπιά στη θέση του Σισοκό και ο Φεκίρ σ' αυτή του Γκριεζμάν.
23:36
Ντεμπούτο ο Φεκίρ με τη φανέλα της εθνικής Γαλλίας.
23:37
Ρονάλντο και Ζιντάν στις εξέδρες του "Σταντ ντε Φρανς".
23:38
78ο λεπτό: Tρομερή ατομική προσπάθεια όχι όμως και το τελείωμα του Νεϊμάρ.
23:44
82ο λεπτό: O Παγέ στη θέση του Βαλμπουενά.
23:44
83ο λεπτό: Ο Ντούγκλας Κόστα στη θέση του Γουίλιαν.
23:45
84ο λεπτό: Ο Ζιρού στη θέση του Ματουιντί.
23:46
86ο λεπτό: O Σόουζα στη θέση του Οσκάρ.
23:49
87ο λεπτό: O Φεκίρ σουτάρει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζέφερσον και χάνει καλή ευκαιρία για να μειώσει.