Γιουβέντους - Ρόμα 3-2 (VIDEOS)

Το καταπληκτικό γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι το 86' έκρινε το επεισοδιακό ντέρμπι κορυφής μεταξύ Γιουβέντους και Ρόμα (3-2) για την 6η αγωνιστική της Serie A. Αποβλήθηκε ο Κώστας Μανωλάς για καυγά με τον Άλβαρο Μοράτα, τρία πέναλτι και μεγάλη ένταση στο παιχνίδι.

Ο Ρουντί Γκαρσιά επέλεξε τον Έλληνα στόπερ και τον Χοσέ Χολέμπας στη βασική σύνθεση, με τον Βασίλη Τοροσίδη να κάθεται στον πάγκο. Απέναντι στο δογματικό 3-5-2 των "μπιανκονέρι", ο Γάλλος προπονητής παρέταξε ένα ευμετάβλητο 4-1-4-1, αλλά το παιχνίδι δεν κρίθηκε από τα συστήματα των δύο προπονητών.

Η ένταση στα μαρκαρίσματα ήταν πρόδηλη από την πρώτη στιγμή. Μία σπίθα χρειαζόταν για να ανάψει η "φωτιά" και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε εκτέλεση φάουλ του Αντρέα Πίρλο (ντεμπούτο φέτος). Ο Τζιανλούκα Ρόκι άργησε να καταλογίσει πέναλτι, η απόφαση αναστάτωσε και τις δύο ομάδες, ο Γκαρσιά αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και ο ανεπηρέαστος Κάρλος Τέβες να συνεχίσει την εξαιρετική εκκίνηση στη σεζόν με ακόμα ένα γκολ.

Η αέναη κίνηση του Ζερβίνιο και οι βοήθειες από πίσω του από τον Χολέμπας δημιουργούσαν αρκετά ρήγματα στην άμυνα των "μπιανκονέρι" από την πλευρά αυτή. Ο Φραντσέσκο Τότι, όμως, ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, με κερδισμένο πέναλτι και γκολ (το πρώτο που δέχεται η Γιουβέντους φέτος) στο 32'. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και η ταχύτητα του Χουάν Ιτούρμπε (μαζί με όμορφη κάθετη του Ζερβίνιο) έφεραν την ανατροπή πριν λήξει το ημίχρονο.

Στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ο Πολ Πογκμπά ανατράπηκε από τον Μιραλέμ Πιάνιτς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, το πέναλτι έφερε νέες διαμαρτυρίες και ακόμα ένα γκολ για τον Τέβες, το 6ο φετινό.

Το 2ο ημίχρονο είχε χειρότερο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν να διασπάσουν με κάθε τρόπο την άμυνα των "τζιαλορόσι" και να αποτυγχάνουν χάρη στις προσπάθειες του Μανωλά. Τα 20 σουτ των "μπιανκονέρι" πέρασαν ανεκμετάλλευτα στην πλειοψηφία τους, ενώ στον αντίποδα ο Πιάνιτς συνέχισε να χάνει μοναδικές ευκαιρίες, όπως έκανε και μεσοβδόμαδα στο Champions League.

Η είσοδος του Άντζελο Ογκμπόνα στη θέση του τραυματία Μαρτίν Κάσερες δεν επηρέασε το παιχνίδι της Γιουβέντους, σε αντίθεση με αυτήν του Άλβαρο Μοράτα που ήταν σαφώς πιο δραστήριος από τον Φερνάντο Γιορέντε και είχε και κεφαλιά στο δοκάρι. Στον αντίποδα, ο Αλεσάντρο Φλορέντζι και ο Ματία Ντέστρο ήταν οι επιλογές των φιλοξενουμένων, δίχως να βοηθήσουν ιδιαίτερα.

Αυτοί που έκριναν το παιχνίδι ήταν δύο στόπερ. ο Μπονούτσι από τη μία σκόραρε με καταπληκτικό βολέ στο 86ο λεπτό και στην επόμενη φάση, ο Μανωλάς επιτέθηκε στον Μοράτα μετά από άσχημο μαρκάρισμα του Ισπανού φορ, με συνέπεια την αποβολή και των δύο. Η Γιουβέντους έφτασε στην 22η σερί εντός έδρας νίκη και κατέρριψε το ρεκόρ της Serie A, μένοντας μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες (46' Ογκμπόνα), Μπονούτσι, Κιελίνι, Λίχτσταϊνερ, Μαρκίζιο, Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Γιορέντε (59' Μοράτα), Τέβες

Ρόμα (4-1-4-1): Σκορούπσκι, Μάικον, Μανωλάς, Γιανγκά Εμπιουά, Χολέμπας, Κεϊτά, Ιτούρμπε (66' Φλορέντζι), Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Ζερβίνιο, Τότι (75' Ντέστρο)

Η κουτουλιά και η αποβολή του Μανωλά (VIDEO)

Το live του ντέρμπι

18:34
Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Serie A μεταξύ της Γιουβέντους και της Ρόμα.
18:37

Γιουβέντους:
Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Λίχτσταϊνερ, Πίρλο, Ασαμόα, Γιορέντε, Τέβες.

Ρόμα: Σκορούπσκι, Μάικον, Μανωλάς, Γιανγκά-Εμπιουά, Χολέμπας, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε, Τότι, Ζερβίνιο.
18:47
Τρομερό coreo από τους οπαδούς των "μπιανκονέρι".
18:50
Στη σέντρα η Ρόμα.
18:50
Το ντέρμπι άρχισε
18:52
Το coreo των φίλων της Γιουβέντους αφορούσε το περυσινό ρεκόρ των 102 βαθμών από την ομάδα τους
18:54
Στη μεσαία θύρα σχηματίστηκε η λέξη "Juve" και στο πέταλο των οργανωμένων ο αριθμός "102"
18:55
5ο λεπτό: Κόρνερ για την Ρόμα.
18:55
5ο λεπτό: Κόρνερ του Τότι, ο Κεϊτά παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
18:58
Η πρώτη προώθηση του Χολέμπας πάει στράφι, αφού ο Ζερβίνιο προτιμά να ντριμπλάρει κι εν τέλει να χάσει την μπάλα. Στη συνέχεια, ο διεθνής μπακ κάνει φάουλ για να σταματήσει την αντεπίθεση.
18:59
Η Ρόμα έχει παραταχθεί σε διάταξη 4-1-4-1.
19:00
Ο Κεϊτά παίζει μπροστά από Μανωλά και Γιανγκά-Εμπιουά, ενώ οι Ιτούρμπε, Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Ζερβίνιο πίσω από τον Τότι.
19:01
11ο λεπτό: Συρτό σουτ του Τέβες, ο Μαρκίζιο βγαίνει στην πλάτη του Χολέμπας, ο οποίος του βάζει κόντρα. Στο έδαφος ο Ιταλός, αλλά δεν υπάρχει παράβαση.
19:03
Δεν έχει καλό ρυθμό το ματς.
19:04
14ο λεπτό: Eπέλαση του Τέβες, ο οποίος βρίσκει το οπτικό πεδίο για το σουτ, ο Κεϊτά ανακόπτει σωτήρια.
19:06
15o λεπτό: Ο Σκορούπσκι αποδεικνύει εκ νέου ότι δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος με την μπάλα στα πόδια. Μία λάθος απομάκρυνσή του περνά ανεκμετάλλευτη, αφού ο Τέβες είναι σε θέση οφσάιντ.
19:09
Στατιστικό: Οι δύο αρχηγοί, Τζιανλουίτζι Μπουφόν και Φραντσέσκο Τότι, μετρούν 1.090 συμμετοχές από κοινού στο πρωτάθλημα.
19:11
Oι μπαλιές του Αντρέα Πίρλο δεν έχουν διασπάσει μέχρι στιγμής την άμυνα των "τζιαλορόσι". Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη του συμμετοχή στη Serie A μετά από 140 ολόκληρες ημέρες λόγω τραυματισμού.
19:12
22ο λεπτό: Βαθιά μπαλιά του Μπονούτσι στην πλάτη του Γιανγκά-Εμπιουά, ο Μαρκίζιο δεν πιάνει καλά το σουτ.
19:13
Και ο Πεπ Γκουαρδιόλα στις εξέδρες του "Γιουβέντους Στέιντιουμ"
19:16
26ο λεπτό: Πέναλτι για την Γιουβέντους!
19:17
Ο Πίρλο εκτελεί φάουλ, η μπάλα σταματά στο χέρι του Μάικον κι ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα. Σωστή η απόφαση, όπως και η κίτρινη κάρτα στον Βραζιλιάνο.
19:17
ΓΚΟΛ! Γιουβέντους - Ρόμα 1-0
19:18
27ο λεπτό: O Τέβες εκτελεί ψύχραιμα, φτάνει τα πέντε γκολ στην εφετινή Serie A και βάζει σε θέση οδηγού τους "μπιανκονέρι".
19:19
Ο Ρουντί Γκαρσιά ειρωνεύτηκε τον Τζιανλούκα Ρόκι, παίζοντας... βιολί με τα χέρια του κι αποβλήθηκε.
19:20
31ο λεπτό: Πέναλτι για την Ρόμα!
19:21
Ο Λίχτσταϊνερ ανατρέπει εντός περιοχής τον Τότι κι ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα.
19:21
ΓΚΟΛ! Γιουβέντους - Ρόμα 1-1
19:23
Νέα ένταση και διακοπή στο ματς.
19:24
Ο Τέβες συγκρούεται στον αέρα με τον Χολέμπας, ο οποίος αρχικά έκανε ένα μορφασμό πόνου, εν συνεχεία όμως σηκώθηκε.
19:25
Μέχρι στιγμής, έχει δοθεί κίτρινη σε Μάικον, Κιελίνι, Λίχσταϊνερ, Μπονούτσι και Τότι, ενώ έχει αποβληθεί ο τεχνικός της Ρόμα.
19:31
41ο λεπτό: Σουτ του Τέβες, η μπάλα σταματά στο σώμα του πεσμένου Γιανγκά-Εμπιουά.
19:34
44ο λεπτό: Ο Ζερβίνιο κόβει στα δύο την άμυνα της Γιουβέντους κι ο Ιτούρμπε με το αριστερό νικά τον Μπουφόν.
19:35
45ο λεπτό: O Zερβίνιο σουτάρει από διαγώνια θέση και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν.
19:36
Στην προηγούμενη φάση τραυματίστηκε ο Κάσερες και πάει κατευθείαν στα αποδυτήρια.
19:37
45+2ο λεπτό: Πέναλτι για την Γιουβέντους!
19:38
ΓΚΟΛ! Γιουβέντους - Ρόμα 2-2
19:39
45+4ο λεπτό: Ο Τέβες ευστοχεί ξανά από την άσπρη βούλα και ισοφαρίζει με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.
19:39
Τέλος ημιχρόνου: Γιουβέντους - Ρόμα 2-2
19:40
Στατιστικό: Η Γιουβέντους δέχθηκε γκολ μετά από 832 ολόκληρα λεπτά στο πρωτάθλημα
19:41
Δύο τεράστιες ποδοσφαιρικές προσωπικότητες
19:42
Τέσσερα γκολ, τρία πέναλτι, έξι κίτρινες, μία αποβολή (του Ρουντί Γκαρσιά) και μπόλικη ένταση επεφύλασσε το χορταστικό πρώτο ημίχρονο.
19:46
Και τα τρία πέναλτι που δόθηκαν χαρακτηρίζονται αμφισβητούμενα. Οριακά σωστή η απόφαση στο πρώτο της Γιουβέντους, κατά πάσα πιθανότατα εκτός περιοχής το δεύτερο, αυστηρός ο διαιτητής σ' εκείνο που κέρδισε η Ρόμα.
19:49
Δείτε ΕΔΩ σε video το γκολ του Ιτούρμπε.
19:49
Δείτε ΕΔΩ σε video το δεύτερο πέναλτι του Τέβες.
19:51
Υπενθυμίζεται ότι λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε ο Κάσερες και πήρε κατευθείαν το δρόμο για τ' αποδυτήρια. Άγνωστο παραμένει αν θα είναι εις θέση να συνεχίσει.
19:54
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
19:56
Τελικά, ο Κάσερες δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού του, με συνέπεια να αντικατασταθεί από τον Ογκμπόνα.
19:57
Συνεχίζει σε διάταξη 3-5-2 η Γιουβέντους.
19:59
Η σχετική φωτογραφία δείχνει ότι το δεύτερο πέναλτι της Γιουβέντους ήταν εκτός περιοχής
20:00
Φωτογραφία από το πρώτο πέναλτι της Γιουβέντους. Υπερβολικά δύσκολη απόφαση
20:01
Καλή η παρουσία των Μανωλά και Χολέμπας μέχρι στιγμής. Ο διεθνής μπακ, πάντως, δεν έχει βοηθήσει επιθετικά.
20:03
Στατιστικό: Η Γιουβέντους κέρδισε για πρώτη φορά δύο πέναλτι στον ίδιο αγώνα πρωταθλήματος τις τελευταίες έξι σεζόν.
20:04
Η Γιουβέντους κυκλοφορεί την μπάλα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ως τώρα η Ρόμα την έχει κρατήσει μακριά από το χώρο δράσης.
20:06
Ιδού και μία φωτογραφία από το πέναλτι που κέρδισε η Ρόμα
20:08
59ο λεπτό: O Zερβίνιο γυρίζει στον Πιάνιτς, ο οποίος σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής με το αριστερό και στέλνει την μπάλα άουτ. Καλή στιγμή αυτή για την Ρόμα.
20:08
59ο λεπτό: O Moράτα αντικαθιστά τον Γιορέντε.
20:09
Δείτε ΕΔΩ σε video τον Γκαρσιά να ειρωνεύεται το διαιτητή, κάνοντας ότι παίζει βιολί! Λίγες στιγμές αργότερα αποβλήθηκε
20:12
64ο λεπτό: Kόρνερ για την Ρόμα.
20:14
Για τους φίλους που ρωτούν, στη φάση του δεύτερου πέναλτι δεν έπρεπε να αποβληθεί ο Πιάνιτς, καθώς ο Πογκμπά δεν βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.
20:14
66ο λεπτό: Ο Φλορέντζι στη θέση του Ιτούρμπε.
20:17
Απρόσεκτη απομάκρυνση του Μανωλά, προκειμένου η μπάλα να μην βγει κόρνερ, ευτυχώς για την Ρόμα δεν υπάρχει αντίπαλος στο συγκεκριμένο σημείο. Να σημειωθεί ότι ο διεθνής αμυντικός δεν πρόλαβε να κρατήσει εντός αγωνιστικού χώρου την μπάλα, αλλά ο διαιτητής και οι βοηθοί δεν το αντιλήφθηκαν.
20:19
Η αποχώρηση του Ιτούρμπε αποτελεί πλήγμα για τους "τζιαλορόσι", καθώς έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ωστόσο η κόπωση δεν του επέτρεψε να συνεχίσει.
20:20
Ο Κάρλος Τέβες, σκόρερ των δύο γκολ της Γιουβέντους
20:23
75ο λεπτό: O Nτέστρο στη θέση του Τότι.
20:27
78ο λεπτό: Δύο σερί κόρνερ για την Ρόμα.
20:28
79ο λεπτό: O Bιδάλ στη θέση του Πίρλο.
20:32
82o λεπτό: Σέντρα του Λίχτσταϊνερ, ο Mοράτα παίρνει την κεφαλιά από τον Μανωλά και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
20:33
85ο λεπτό: O Παρέδες στη θέση του Πιάνιτς.
20:34
ΓΚΟΛ! Γιουβέντους - Ρόμα 3-2
20:36
86ο λεπτό: Κόρνερ από αριστερά, η μπάλα απομακρύνεται προσωρινά, ο Μπονούτσι πιάνει ένα τρομερό μονοκόμματο σουτ και καρφώνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σκορούπσκι.
20:36
Ένταση μεταξύ Μανωλά και Μοράτα! Επικρατεί σύρραξη.
20:37
89ο λεπτό: Κόκκινη σε Μοράτα και Μανωλά.
20:40
Ο Μοράτα κάνει τάκλιν στον Μανωλά, ο οποίος εκνευρίζεται. Οι δύο παίκτες έρχονται στα χέρια κι αποβάλλονται με απευθείας κόκκινη από το διαιτητή.
20:40
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:41
Δείτε ΕΔΩ σε video την ένταση που ενεπλάκη ο Μανωλάς και είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί μαζί με τον Μοράτα
20:43
Κι ένα ευτράπελο: O διαιτητής βγάζει κατά λάθος κόκκινη αντί για κίτρινη στον Τέβες, αλλά διορθώνει άμεσα το λάθος του.