Πρωταθλήτρια Κ17 η Ξάνθη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Μελισσόπουλο, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, η Ξάνθη επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στον τελικό του Αγρινίου και κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ17.

Η Ξάνθη δεν μπορούσε να απειλήσει από τον άξονα στο πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια να... καταφύγει στις στημένες φάσεις, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που ήταν καλύτερος στο δημιουργικό κομμάτι και κυριαρχούσε από τη δεξιά πτέρυγα χάρη στις επελάσεις του Γιώργου Μανθάτη.

Το σκορ του τελικού άνοιξε στο 32ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Θεοδωρίδη και νέα κεφαλιά του αμαρκάριστου Μελισσόπουλου. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πρόβλημα στο ψηλό παιχνίδι και το πλήρωσαν.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός δημιούργησε τρεις καλές στιγμές (οι δύο με τον Δήμο Χατζάρα), ενώ ο Άρντιτ Τόλι έλυνε κι έδενε από τη δεξιά πτέρυγα. Η δικαίωσή του ήρθε στο 82ο λεπτό, όταν μετά από καλοζυγισμένη μακρινή σέντρα του Μανθάτη, ο νεοεισελθών Κυριάκος Αμαραντίδης βρήκε την μπάλα στον αέρα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε.

Η χαρά των "ερυθρολεύκων", πάντως, δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 85ο λεπτό ο Στάθης Λάμπρου -ενστικτωδώς- έκανε χέρι για να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του (σ.σ. η μπάλα δεν είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα) και αποβλήθηκε, ενώ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.

Λίγες στιγμές αργότερα ο Μελισσόπουλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ξανάδωσε στην Ξάνθη το προβάδισμα και κατ' επέκταση το πρωτάθλημα Κ17, καθώς ο Ολυμπιακός δεν απείλησε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά.

Ξάνθη: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Πουλουκτσής, Θεοδωρίδης, Χουσμέν (60' Παπαδόπουλος), Τουματζίδης (91' Καψημάλης), Μπουνταγκίδης, Μελισσόπουλος (95' Σαμπανίδης), Δημητριάδης (88' Βαφειάδης), Χατζής (78' Σπανός).

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Τόλι, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης, Λάμπρου, Μεζίνι (72' Αμαραντίδης), Παπουτζίδης (78' Κιρτζιαλίδης), Χατζάρας.

Το live του τελικού

18:52
Καλωσήρθατε στο live του τελικού της Super League Κ17 μεταξύ της Ξάνθης και του Ολυμπιακού.
18:53
Στην ημιτελική φάση η ομάδα της Θράκης απέκλεισε τον Πανιώνιο και εκείνη του Πειραιά τον ΠΑΟΚ.
18:54
Υπενθυμίζεται ότι ο τελικός, όπως και οι ημιτελικοί, διεξάγονται στο Αγρίνιο.
18:56
Ένας παίκτης της Ξάνθης κι ένας του Ολυμπιακού μεταφέρουν το Κύπελλο.
18:58
Υπό τους ήχους του "The Final Countdown" η παρουσίαση των δύο φιναλίστ. Θερμό χειροκρότημα από τους φιλάθλους που βρίσκονται στο γήπεδο του Παναιτωλικού.
19:01
Ο τελικός άρχισε
19:04

Ξάνθη:
Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Πουλουκτσής, Θεοδωρίδης, Χουσμέν, Τουμαντζίδης, Μπουνταγκίδης, Μελισσόπουλος, Δημητριάδης, Χατζής.

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Τόλι, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης, Λάμπρου, Μεζίνι, Παπουτζίδης, Χατζάρας.
19:05
Οι "ερυθρόλευκοι" παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Κατσιμήτρο, ο οποίος είχε αποκρούσει πέναλτι στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ.
19:06
5ο λεπτό: Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Χατζάρα από αριστερά, ο Παπουτζίδης από πλεονεκτική θέση στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:08
Πιο δραστήριοι οι "ερυθρόλευκοι" στα πρώτα λεπτά.
19:13
11o λεπτό: Ωραία σέντρα του Μανθάτη από δεξιά, ο Μεζίνι δεν προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά.
19:14
14ο λεπτό: Κίτρινη στον Ψεμματά.
19:19
18ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Χατζής κάνει την προβολή και στέλνει την μπάλα άουτ.
19:20
20ό λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Τόλι.
19:24
24ο λεπτό: Σέντρα του Μανθάτη από δεξιά, ο Μεζίνι πετάγεται στην πορεία της μπάλας, παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.
19:28
Κορυφαίος μέχρι στιγμής ο Μανθάτης. Έχει βγάλει κάποιες ωραίες σέντρες και είναι ιδιαίτερα δραστήριος από δεξιά.
19:30
29ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Τουματζίδη
19:33
ΓΚΟΛ! Ξάνθη - Ολυμπιακός 1-0 (32ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδημητρίου από αριστερά, ο Μελισσόπουλος δέχεται κεφαλιά-πάσα συμπαίκτη του και με νέα κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
19:41
Η Ξάνθη έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Σταθάκη.
19:44
43ο λεπτό: Νέα ωραία ενέργεια του Μανθάτη, ο οποίος κάνει το γύρισμα, η άμυνα της Ξάνθης απομακρύνει, η μπάλα στρώνεται στον Παπανικολάου που σουτάρει άουτ.
19:47
Ημίχρονο: Ξάνθη - Ολυμπιακός 1-0
20:01
Ο Φώτης Κωστούλας εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι το Αγρίνιο φιλοξενεί τη διοργάνωση.
20:03
48ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μανθάτη.
20:10
53ο λεπτό: Ο Παπουτζίδης ευνοείται από τις κόντρες, επιχειρεί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αστοχεί για λίγο.
20:11
55ο λεπτό: Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Τόλι, ο Σταθάκης απομακρύνει.
20:15
60ό λεπτό: Σουτ του Χατζάρα, η μπάλα λίγο άουτ.
20:16
61ο λεπτό: Ο Παπαδόπουλος αντικαθιστά τον Χουσμέν.
20:18
Μία γεύση από τον τελικό
20:20
Οι παίκτες της Ξάνθης πανηγυρίζουν το μοναδικό γκολ του τελικού
20:21
62ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Χατζάρα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20:25
69ο λεπτό: Γύρισμα του Τόλι στον Μεζίνι, εκείνος κάνει το συρτό πλασέ με τη μία και στέλνει την μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Ξάνθης.
20:27
72ο λεπτό: Ο Αμαραντίδης αντικαθιστά τον Μεζίνι.
20:32
78ο λεπτό: Ο Σπανός παίρνει τη θέση του Χατζή.
20:33
78ο λεπτό: Ο Κιρτζιαλίδης στη θέση του Παπουτζίδη.
20:38
ΓΚΟΛ! Ξάνθη - Ολυμπιακός 1-1 (82ο λεπτό): Εκπληκτική μακρινή μπαλιά του Μανθάτη, ο Αμαραντίδης βρίσκει την μπάλα στον αέρα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφαρίζει. Εκπληκτικό γκολ!
20:39
84ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.
20:40
85ο λεπτό: Ο Λάμπρου κάνει χέρι για να αποτρέψει το γκολ, ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Ξάνθης και αποβάλλει τον "ερυθρόλευκο".
20:42
ΓΚΟΛ! Ξάνθη - Ολυμπιακός 2-1 (86ο λεπτό): Ο Μελισσόπουλος ευστοχεί από την άσπρη βούλα και ξαναδίνει άμεσα το προβάδισμα στην ακριτική ομάδα.