19η αγ.: Οι "μάγοι" της Λίβερπουλ με τα δώρα (VIDEOS)

Η Λίβερπουλ σημείωσε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ μετά από την αποχώρηση του Λουίς Σουάρες κι επικρατώντας 4-1 της Σουόνσι στο "Άνφιλντ" την έπιασε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Φρένο στην αρνητική παράδοση που την ήθελε να μην νικά ημέρα Δευτέρα στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις, έβαλε η Λίβερπουλ που πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε 4-1 της Σουόνσι στο τελευταίο ματς της Premier League εν έτει 2014.

Κατά την προσφιλή του τακτική το τελευταίο διάστημα, ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε τρεις αμυντικούς και έπαιξε αρκετά επιθετικά, αλλά στο πρώτο ημίωρο η ομάδα του δεν κατάφερε να κυριαρχήσει.

Το μοναδικό του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 34ο λεπτό, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας από δεξιά, ο Τζόρνταν Χέντερσον έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Αλμπέρτο Μορένο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λούκας Φαμπιάνσκι.

Άκρως συναρπαστικό ήταν το εικοσάλεπτο (50'-70'), αφού στο 51' ο Άνταμ Λαλάνα σκόραρε με έναν περίεργο τρόπο, στο 52' ο Γκίλφι Σίγκουρτσον εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια των "κόκκινων και μείωσε, στο 54' ο Ραχίμ Στέρλινγκ σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι, στο 61' ο Λαλάνα έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους με εξαιρετικό πλασέ και στο 69' ο Τζόντζο Σέλβεϊ έβαλε αυτογκόλ, προς ικανοποίηση των φίλων της παλιάς του ομάδας.

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Σακό, Μανκίγιο, Μορένο, Λούκας, Χέντερσον, Λαλάνα (77' Μάρκοβιτς), Κουτίνιο (90' Μπορίνι), Στέρλινγκ (83' Μπαλοτέλι).

Σουόνσι (4-5-1): Φαμπιάνσκι, Ρίτσαρντς (46' Ράνχελ), Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μπράιτον (67' Κι), Σέλβεϊ, Ντάιερ, Σίγκουρντσον, Ρούτλετζ, Μπονί (62' Γκομίς).