K17: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 5-4 πέν.

"Ερυθρόλευκος" βάφτηκε ο συναρπαστικός δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος Κ17, αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-4 στα πέναλτι του ΠΑΟΚ (1-1 η κανονική διάρκεια) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Δευτέρας (12/5, 19:00). Αντίπαλός του θα είναι η Ξάνθη που νωρίτερα νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο.

Με καθυστέρηση μισής ώρας άρχισε ο ημιτελικός μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν μία επανάληψη του περυσινού τελικού, όπου ο "δικέφαλος" είχε επικρατήσει 1-0. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με κεφαλιά του Πούφλη, ενώ οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στην εκπνοή του πρώτου μέρους με προβολή του Νικολάου.

Στο δεύτερο μέρος οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν ουκ ολίγες κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν την πρόκριση, όμως, ο Ολυμπιακός άντεξε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ στο 118' με τον Κάκκο (δοκάρι), αλλά η μοίρα οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία οι εννέα από τους 10 παίκτες αποδείχθηκαν ψύχραιμοι, ενώ αντίθετα ο Συράκος είδε την μπάλα να αποκρούεται από τον Κατσιμήτρο. Ο Αράπης ανέλαβε την τελευταία εκτέλεση και διαμορφώνοντας το 5-4, έστειλε τους "ερυθρόλευκους" στον τελικό.

Ολυμπιακός Κ17: Κατσιμήτρος, Τόλι, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης (77’ Κιρτζιαλίδης), Λάμπρου (121’ Ράντζα), Μεζίνι (65’ Αράπης), Παπουτζίδης (82’ Γιαννόπουλος), Χαντζάρας (96’ Αμαραντίδης).

ΠΑΟΚ Κ17: Κουτογλίδης, Κασαπίδης (85’ Τοπαλίδης), Χατζηδίμπας, Δοδοντσάκης, Παντεκίδης (115’ Καρολίδης), Πατράλης, Παναγιωτίδης, Πούφλης (72’ Κούστα), Κώστας, Δημητριάδης (61’ Κάκκο), Συράκος.

Με γκολ του Βαφειάδη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου και προκρίθηκε στον τελικό της Super League Κ17. Στο πρώτο μέρος οι "κυανέρυθροι" είχαν την κατοχή και πέντε περισσότερες τελικές προσπάθειες, ενώ στο τελευταίο τέταρτο αμφότεροι οι μονομάχοι έχασαν από μία κλασική ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη. Το έξτρα ημίωρο άρχισε με διπλή ευκαιρία για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, αλλά στο 101' ο ακριτικός σύλλογος πήρε το εισιτήριο με κεφαλιά του αμαρκάριστου Βαφειάδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζώτου.

Το live των ημιτελικών

15:43
Καλησπέρα σας. Ξάνθη και Πανιώνιος θα αναμετρηθούν στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 για το πρωτάθλημα K-17 της Super League.
15:47
Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 16:00. Στον άλλο ημιτελικό, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα παλέψουν για το δεύτερο εισιτήριο του τελικού. Ματς που θα ξεκινήσει στις 19:00 και επίσης μπορείτε να παρακολουθήσετε LIVE την εξέλιξη του από το Sport24.gr.
15:49
Το διεξάγεται στο Αγρίνιο, στο γήπεδο του Παναιτωλικού.
15:54
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.
15:58
Κόρνερ για την Ξάνθη που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
16:01
Παιχνίδι κέντρου και νευρικότητας στο πρώτο 5λεπτο.
16:04
Από δεξιά κυρίως προσπαθεί να επιτεθεί ο Πανιώνιος.
16:07
Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά αγώνα δίχως μεγάλη φάση στο ματς.
16:08
"Η συμμετοχή μας στο Final Four του Αγρινίου, αποτελεί για εμάς την δικαίωση των προσπαθειών όλη την προηγούμενη χρονιά. Αισθανόμαστε πως θα πάρουμε μέρος σε μια γιορτή του ποδοσφαίρου. Για τον Πανιώνιο είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχει σε Final Four και θέλουμε να πιστεύουμε πως η παρουσία μας θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη χρονιά. Σε μια τέτοια διοργάνωση δεν χωρούν προγνωστικά. Όλες οι ομάδες έχουν φτάσει με την αξία τους στην τελική φάση και θεωρώ πως όντως οι τέσσερις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος θα αγωνιστούν στους δύο ημιτελικούς", δήλωσε ο προπονητής του Πανιωνίου, Δημήτρης Κουζηνός.
16:09
"Είναι μεγάλο επίτευγμα το γεγονός ότι συμμετέχουμε για δεύτερη συνεχή φορά στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Novasports Super League Κ17.
Ήταν μια χρονιά κοπιαστική, έγινε μεγάλη προσπάθεια εκ μέρους όλων, προπονητών, διοίκησης και ιδιαίτερα των ποδοσφαιριστών και ευελπιστούμε φέτος να φτάσουμε στον τελικό και να διεκδικήσουμε με αξιώσεις το τρόπαιο. Την ομάδα μας τη διέκρινε όλη τη χρονιά η υψηλή αγωνιστικότητα, η πειθαρχία και η διεκδίκηση της νίκης σε όλα τα γήπεδα ανεξαρτήτως έδρας και αντιπάλου. Προσωπικά αισθάνομαι τη δικαίωση, όπως και τη δικαίωση των παικτών μου, που μετά από ένα συγκλονιστικό πρωτάθλημα αναδείχτηκαν πρωταθλητές του ομίλου μας και κερδίσαμε τη συμμετοχή μας στο Final Four. Αισιοδοξώ ότι θα γίνει ένα πολύ καλό τουρνουά και εύχομαι να κερδίσει ο καλύτερος", οι δηλώσεις του τεχνικού της Ξάνθης, Κώστα Μπεδρελή.
16:13
Ένα σουτ εκτός περιοχής δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του Πανιωνίου.
16:14
Η άμυνα της Ξάνθης παραχώρησε κόρνερ σε προσπάθεια του Πότση, αλλά πέρασε η φάση δίχως να απειλήσει ο Πανιώνιος. Στο 17' η φάση.
16:15
Σουτ άουτ του Βουκελάτου εκτός περιοχής.
16:16
Νέο άστοχο σουτ του Μπιμπάι στο 19'.
16:18
Πιο κινητικός ο Πανιώνιος στα τελευταία λεπτά αλλά δίχως ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια.
16:24
Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη στο 26', αλλά η μπάλα σταματάει στο τείχος.
16:25
Βουκελάτος στο 27' και Παναγιωτόπουλος στο 28' (από εξαιρετική μεταβίβαση του Βουκελάτου), δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σταθάκη!
16:26
Καλή στιγμή για την Ξάνθη στο 30', δίχως όμως αποτέλεσμα.
16:29
Νέα προσπάθεια του Βουκελάτου στο 32', με το σουτ εκτός περιοχής να περνάει λίγο άουτ από αριστερό δοκάρι του Σταθάκη.
16:31
Ο Πότσης ενήργησε βιαστικά μετά από ωραία πάσα του Βουκελάτου.
16:35
Κίτρινη κάρτα στον Βουκελάτο στο 38', για επικίνδυνη διεκδίκηση της μπάλας.
16:38
Πολλά ανεβάσματα από τον Ζώτο, που δημιουργεί προβλήματα στην αριστερή πλευρά του Πανιωνίου.
16:38
Κίτρινη κάρτα και στον Δημητριάδη της Ξάνθης στο 42'.
16:42
Ημίχρονο στο Αγρίνιο, 0-0 το σκορ του πρώτου 45λέπτου.
16:43
9 τελικές για τον Πανιώνιο, 4 για την Ξάνθη. 53% - 47% η κατοχή μπάλας για τους "κυανέρυθρους".
16:58
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο του Παναιτωλικού.
16:59
Στην κόντρα ο Πανιώνιος, αλλά η σέντρα - σουτ του Βουκελάτου έφυγε άουτ.
17:03
Στο 50' μεγάλη φάση για την Ξάνθη, με τον Τουματζίδη να σεντράρει από δεξιά να σεντράρει και τον Παπανικολάου με το κεφαλιά να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ.
17:04
Σουτ άουτ από τον Μπουνταγκίδη στο 52'.
17:10
Αμαρκάριστος ο Παναγιωτόπουλος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά την φάση μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 58' η ευκαιρία για τον Πανιώνιο.
17:11
Κίτρινη κάρτα για τον Μπουνταγκίδη.
17:15
Έχει πέσει ελαφρώς ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
17:17
Κίτρινη κάρτα στον Μπιμπάι.
17:18
Ο Βουκελάτος αφήνει την θέση του στον Μαρούδα στο 66'.
17:22
Σαμπανίδης αντί Παπανικολάου στο ματς.
17:23
Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
17:24
Άουτ το σουτ του Παναγιωτόπουλου στο 72'.
17:27
Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη στο 75', όταν ο Σαμπανίδης προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον γκολκίπερ του Πανιώνιου με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
17:33
Ο Μπόκιας στην θέση του Παναγιωτόπουλου.
17:38
Τελευταίο 5λεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση.
17:42
Προσεκτικές οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά.
17:42
Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
17:46
Ακριβώς με την συμπλήρωση του τρίτου λεπτού των καθυστερήσεων, ο Πότσης βγήκε απέναντι στον Σταθάκη που έσωσε την εστία του!
17:46
Λήξη της αναμέτρησης. Ακολουθεί παράταση.
17:57
Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
17:59
Ξάνθη και Πανιώνιος είχαν καλές ευκαιρίες να σκοράρουν στο 90λεπτο αλλά δεν τα κατάφεραν. Αν μείνει και στον έξτρα χρόνο το ισόπαλο αποτέλεσμα, το ματς θα κριθεί στα πέναλτι.
18:02
Ο Πότσης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, αλλά ο Σταθάκης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Βαφειάδης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο στο 5 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
18:06
Γκολ για την Ξάνθη στο 101'!
18:07
Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά από τον Ζώτο, ο Βαφειάδης αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με άψογη κεφαλιά θα βάλει μπροστά στο σκορ την Ξάνθη.
18:09
Σπανός αντί Σαμπανίδη στο ματς.
18:12
Ημίχρονο στην παράταση. 1-0 μπροστά η Ξάνθη με το γκολ του Βαφειάδη από το 101'.
18:14
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της επανάληψης, με τον Χατζή να χάνει μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της Ξάνθης.
18:15
Δύο συνεχόμενες πολύ καλές επεμβάσεις από τον Αστρά.
18:16
Αλλαγή στην αλλαγή έγινε νωρίτερα ο Σαμπανίδης για λόγους τακτικής καθαρά.
18:16
Κόρνερ για τον Πανιώνιο.
18:18
Ο Αστράς σώζει και πάλι την εστία του στο πλασέ του Τουματζίδη μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Μπουνταγκίδη. Στο 110' η φάση.
18:22
Χωρίς καθαρό μυαλό και με πολύ άγχος οι παίκτες του Πανιωνίου.
18:22
Δρακάς αντί του Μπιμπάι στο ματς.
18:25
Κίτρινη κάρτα στον Χατζή.
18:26
Σώζει ξανά ο Αστράς σε προσπάθεια του Τουματζίδη και κρατάει στο ματς τον Πανιώνιο! Στο 118'.
18:27
Καψημάλης αντί Ζώτου. 5η και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη.
18:28
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
18:31
Τέλος αγώνα, πανηγυρίζουν οι παίκτες της Ξάνθης που πήραν την πρόκριση για τον τελικό χάρη στο γκολ του Βαφειάδη στο 101'. Στις 19:00 ακολουθεί ο δεύτερος ημιτελικός του Final-4 μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ.
18:41
Το πρωτάθλημα δεν σταματά εδώ, αφού στις 19:00 έχουμε το ματς Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ.
18:47
Το παιχνίδι Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ θα καθυστερήσει μισή ώρα, καθώς το προηγούμενο ματς πήγε σε παράταση.
18:50
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
19:09
Θυμίζουμε ξανά πως η αναμέτρηση θα αρχίσει τελικά στις 19:30.
19:14
Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στον περσινό τελικό. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0.
19:28
Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
19:30
Και η ενδεκάδα του Ολυμπιακού
19:31
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε!
19:32
Ολυμπιακός (Τοπολίτσης): Κατσιμήτρος, Νικολάου, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης, Τόλι, Λάμπρου, Παπανικολάου, Χατζάρας, Παπουτζίδης, Μανθάτης, Μεζίνί.

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Κουτογλίδης, Κασαπίδης, Χατζηδίμπας, Δοδοντσάκης, Παντεκίδης, Πατράλης, Παναγιωτούδης, Κώστας, Πούφλης, Δημητριάδης, Συράκος.
19:33
3' Ο Πουφλής παραλίγο να γίνει απειλητικός για τον ΠΑΟΚ, όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ.
19:35
Δεν έχουμε κάποια φάση στα πρώτα λεπτά.
19:38
7' Πάνω κάτω η μπάλα χωρίς ωστόσο να έχουμε κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.
19:40
9' Σουτ του Παπουτζίδη, ο Κοτουγλίδης θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:41
10' Απάντηση για τον ΠΑΟΚ με τον Συράκο. Σέντρα από τα δεξιά, μόνος ο νεαρός άσος δεν θα μπορέσει να σκοράρει.
19:43
12' Ωραίο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Έχουμε δυο σημαντικές φάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα, πάθος και ρυθμό.
19:45
Πιέζει ο ΠΑΟΚ εδώ και 2-3 λεπτά
19:51
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και αρκετή ώρα. Ο Ολυμπιακός πιέζει πάντως.
19:54
Πολλά τα φάουλ, κακός ο ρυθμός.
19:57
25' Ο Μπούφλης μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και βγήκε τελευταία στιγμή έξω.
19:58
Η ομάδα της Ξάνθης νωρίτερα πέρασε στον τελικό
20:00
Γκολ!!! 1-0 ο ΠΑΟΚ στο 28ο λεπτό. Ο Πούφλης με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ για τον Δικέφαλο.
20:03
Να που ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ νωρίς στο παιχνίδι. Τώρα ελπίζουμε σε καλύτερο ρυθμό.
20:09
38΄Ο Μεζίνι ολομόναχος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή θα σουτάρει άουτ!
20:09
Εδώ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα.
20:11
41' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό.
20:12
42' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χατζάρας έκανε το φάουλ, ο Πεχλιβανίδης πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.
20:17
Γκολ!! 1-1 ο Ολυμπιακός με τον Νικολάου. Εκτέλεση φάουλ από τον Παπουτζίδη, ο νεαρός άσος με προβολή θα σκοράρει από κοντά.
20:18
Ο Ολυμπιακός έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες νωρίτερα για να ισοφαρίσει και τελικά το έκανε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
20:33
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
20:37
49' Έχουμε κάποια δυνατά μαρκαρίσματα στο παιχνίδι. Πρέπει να ηρεμήσουν τα παιδιά γιατί αν συνεχίσουν έτσι μπορεί να τραυματιστεί κάποιος.
20:39
51' Ο Πεχλίβανίδης βρήκε άσχημα τον Πούφλη. Στην αρχή έφυγε από το σημείο, όμως επέστρεψε για να δώσει το χέρι του.
20:44
Ο τελικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα στις 19:00. Η Ξάνθη περιμένει είτε τον Ολυμπιακό, είτε τον ΠΑΟΚ.
20:47
56' Πλασέ του Δημητριάδη, αποκρούει ο Κατσιμήτρος
20:49
62' Ο Μανθάτος πέρασε αρκετούς αντιπάλους όμως το πλασέ του έδιωξαν τελευταία στιγμή.
20:50
63' Ο Κάκκο θα μπει στη θέση του Δημητριάδη για τον ΠΑΟΚ.
20:52
65' Αράπης μέσα, Μεζίνι έξω για τον Ολυμπιακό.
20:55
65' Ο Παναγιωτίδηνας με εντυπωσιακή ενέργεια τους πέρασε όλους από τα αριστερά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή, όμως κανείς δεν έκανε την προβολή μπροστά από το τέρμα.
20:59
Έξω ο Μπούφλης, μέσα ο Κούτσα για τον ΠΑΟΚ στο 72ο λεπτό.
21:04
Φτάσαμε στο 77ο λεπτό και το σκορ είναι στο 1-1. Αν παραμείνει έτσι μέχρι το τέλος πάμε σε παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
21:05
Κιρτζιαλίδης στη θέση του Μανθάτης στο 78ο λεπτό για τον Ολυμπιακό.
21:09
82' Γιαννόπουλος στη θέση του Παπουτζίδη για τον Ολυμπιακό.
21:11
83' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-2. Ο Κώστας φάτσα με το τέρμα θα σουράρει πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.
21:13
86' Τοπαλίδης στη θέση του Κασαπίδη για τον ΠΑΟΚ
21:17
89' Συράκος το σουτ η μπάλα για λίγο άουτ.
21:18
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:21
Η κανονική διάρκεια τελειώνει και πάμε σε παράταση!
21:27
Φάση από το παιχνίδι
21:29
Σέντρα στην παράταση
21:33
95' Δεν έχουμε φάση ακόμα στην παράταση.
21:38
98' Σουτ του Κούτσα, ο Κατσιμήτρος θα διώξει σε κόρνερ εντυπωσιακά.
21:46
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην παράταση.
21:47
7(4) - 8(6) οι τελικές ενέργειες υπέρ του ΠΑΟΚ.
21:48
Σέντρα στο δεύτερο μέρος της παράτασης με τον Λάμπρου να χάνει καλή ευκαιρία με σουτ.
21:53
Δέκα λεπτά ακόμα και το 1-1 παραμένει. Για πέναλτι δείχνει να πηγαίνει το παιχνίδι.
22:00
118' Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κάκκο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!