20η αγ.: Η Τότεναμ ταπείνωσε την Τσέλσι, στην κορυφή και η Σίτι. Στραπάτσο για Άρσεναλ, Λίβερπουλ, Γιουνάιτεντ

Συντριβή για την Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο! Η Τότεναμ θριάμβευσε με το ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 5-3 σ' ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι και επέτρεψε στη Μάντσεστερ Σίτι, που νίκησε τη Σάντερλαντ να πιάσει κορυφή. Στραπάτο για Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Όταν στο 17' ο καλυπτόμενος Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην Τσέλσι, ήταν αδύνατο να προβλεφθεί ο... τυφώνας που θ' ακολουθήσει. Ο Χάρι Κέιν, όνομα και πράγμα δηλαδή, εξέθεσε το αμυντικό δίδυμο των "μπλε" (Τέρι, Κέιχιλ) και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Τότεναμ όχι μόνο είχε φτάσει στην ανατροπή, αλλά είχε αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων. Ο τρομερός φορ των "σπιρουνιών" ισοφάρισε με εξαιρετική προσπάθεια στο 30' και κέρδισε το πέναλτι στο 45' (εκτέλεσε εύστοχα ο Τάουνσεντ), ενώ ενδιάμεσα ο Ρόουζ πήρε το ριμπάουντ από το πλασέ του Σαντλί στο δοκάρι, βάζοντας το δικό του λιθαράκι.

Ο Μουρίνιο θέλησε να κάνει πιο σκληρή την Τσέλσι με Ραμίρες αντί Όσκαρ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ταπεινωτικό. Ο Κέιν με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 52' έκανε τους στόπερ των φιλοξενούμενων να μοιάζουν ερασιτέχνες, ενώ ο Σαντλί στο 78' τελείωσε υπέροχα ακόμη μία οργανωμένη επίθεση της Τότεναμ.Στο μεσοδιάστημα ο Αζάρ, ο μακράν καλύτερος παίκτης των "μπλε", είχε μειώσει σε 4-2, αλλά απέναντι σ' ένα αντίπαλο πιο αποφασισμένο δεν υπήρχε τύχη. Ο Τέρι μείωσε στο 87', αλλά δεν ήταν δυνατόν να εξιλεωθεί για ό,τι συνέβη στα μετόπισθεν. Το 5-3, που υπέγραψε τη δεύτερη ήττα στη σεζόν για τους επίδοξους πρωταθλητές, ήταν πολύ βαρύ.

Τότεναμ: Λορίς, Ουόκερ, Βερτόνχεν, Φάσιο, Ρόουζ (76' Ντέιβις), Μπενταλέμπ, Μέισον (13' Ντεμπελέ), Τάουνσεντ (66' Παουλίνιο), Έρικσεν, Σαντλί, Κέιν

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ουίλιαν (72' Σαλάχ), Όσκαρ (46' Ραμίρες), Αζάρ, Κόστα

Ήταν μια αγωνιστική, η πρώτη του νέου έτους, που ούτως ή άλλως έκρυβε εκπλήξεις. Ακόμη και για την πρωταθλήτρια Σίτι το 3-2 επί της Σάντερλαντ ήρθε με πολύ κόπο και ιδρώτα. Μέχρι μάλιστα η ομάδα του Πελεγκρίνι ν' ανοίξει το σκορ με τον Τουρέ στο 57', καθαρές ευκαιρίες δεν είχε δημιουργήσει απέναντι στις καλά οργανωμένες "αγριόγατες". Το 2-0 από τον Γιόβετιτς στο 66' δημιούργησε συνθήκες άνετης επικράτησης, παρόλα αυτά η ομάδα του Πογέτ αντέδρασε ιδανικά και σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ, ισοφαρίζοντας τους "πολίτες". Αν μάλιστα δεν υπήρχε η γρήγορη απάντηση από τον Λάμπαρντ στο 73', η Σίτι ήταν πολύ πιθανό να μην κατάφερνε να πάρει το "τρίποντο", αφού η Σάντερλαντ θα κλεινόταν καλά ξέροντας ν' αμυνθεί.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Καμπαλέρο, Σαμπαλέτα, Μανγκαλά, Κλισί, Ντεμιτσέλις, Νασρί (85' Κολάροφ), Νάβας, Σίλβα (90' Μίλνερ), Φερναρντίνιο, Τουρέ, Γιόβετιτς (70' Λάμπαρντ)

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Παντιλίμον, Τζόουνς, Μπράουν, Ο'Σι, Βερχίνι (78' Κοάτες), Λάρσον, Ρόντγουελ, Τζόνσον, Γκόμες (58' Τζιακερίνι), Μπάκλεϊ (65' Άλβαρες), Ουίκμαν

Η Λίβερπουλ αποδείχθηκε άξια της μοίρας στο παιχνίδι με την ουραγό Λέστερ και σπατάλησε την ευκαιρία να φτάσει σε μια τρίτη σερί νίκη καλύπτοντας το χαμένο έδαφος. Χωρίς να είναι καλύτερη, προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μισό, έχοντας ανοίξει το σκορ μ' ένα πέναλτι φάντασμα και διευρύνοντας το προβάδισμά της με δεύτερη εκτέλεση του Τζέραρντ από την άσπρη βούλα. Αντί όμως να χτίσει πάνω σε αυτό το προβάδισμά της, κάθισε πάνω του και επέτρεψε στις "αλεπούδες", που είχαν δοκάρι στο 0-0, να διεκδικήσουν τις πιθανότητές του. Δύο γκολ σε τρία λεπτά και από το πουθενά ντέρμπι για μία Λίβερπουλ που όσο απείλησε στο τελευταίο ημίωρο τόσο απειλήθηκε, αφήνοντας εν τέλει δυο εντός έδρας βαθμούς.

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τουρέ, Σακό, Τσαν, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μορένο (85' Λάμπερτ), Λέιβα (72' Μάρκοβιτς), Κουτίνιο, Λαλάνα (55' Μπορίνι), Στέρλινγκ

Λέστερ (4-5-1): Άμερ, Ντε Λαέτ, Μόργκαν, Σίμπσον, Βασιλιέφσκι, Ντρινκγουότερ (37' Νάτζεντ), Χάμοντ (67' Καμπιάσο), Τζέιμς, Σλουπ, Μαρέζ, Βάρντι (75' Ουγιόα)

Για την Άρσεναλ ο νέος χρόνος ήρθε με ακόμη χειρότερο τρόπο. Στο "Σεντ Μέρις" η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ αποδείχθηκε τρομερά ευάλωτη στην άμυνα και δωρίζοντας δύο γκολ στη Σαουθάμπτον έφυγε μ' ένα απόλυτο μηδενικό. Μόνο ο Αλέξις Σάντσες προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους συμπαίκτες του, αλλά ήταν πολύ μόνος. Μανέ και Τάντιτς, μία φορά σε κάθε ημίχρονο, ευχαρίστηκαν για τις ευγενικές προσφορές των γκολ και διαμόρφωσαν το 2-0 σ' ένα παιχνίδι που η ομάδα του Κούμαν θα μπορούσε να σκοράρει δυο και τρεις φορές ακόμα.

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρστερ, Γκάρντος (71' Γιοσίντα), Φόντε, Αντερβάιρελντ, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Μανέ (42' Ριντ), Τάντιτς (85' Λονγκ), Εϊνιάμα, Γουόρντ-Πρόουζε, Πελέ

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέζνι, Ντεμπισί (84' Άκπομ), Γκιμπς, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Ροσίτσκι, Τσαμπερλέιν, Καθόρλα, Τσέιμπερς (60' Ουόλκοτ), Κοκλέν, Σάντσες

Στο παιχνίδι που έκανε ποδαρικό στο 2015, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκε ισόπαλη1-1 στην έδρα της Στόουκ. Η ομάδα του Φαν Χαλ αιφνιδιάστηκε, όταν μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Σόουκρος από κοντά άνοιξε το σκορ. Η ισοφάριση για τους "κόκκινους διάβολους" ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Φαλκάο. Ο Κάρικ εκτέλεσε άψογα το κόρνερ βρίσκοντας τον Κολομβιανό μέσα στην περιοχή που με σουτ ισοφάρισε στο κατάλληλο χρονικό σημείο.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάνε με το 1-1 στα αποδυτήρια. Το ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η μπάλα βρισκόταν συνεχώς στα πόδια των παικτών της Γιουνάιτεντ, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να βρουν διάδρομο για να "δημιουργήσουν" ευκαιρίες. Η άμυνα της Στόουκ ήταν σταθερή και τελικά κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στόουκ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Μουνιέσα, Πίτερς, Ενζοζί, Γουέλαν, Αρναούτοβιτς (81' Ασαϊντί), Γουόλτερς, Ντιούφ, Κράουτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς, Κάρικ, Γιανγκ (75' Ράφαελ), Ρούνεϊ, Μάτα, Σο (63' Γιανουζάϊ), Φαλκάο (63' Ερέρα), Φαν Πέρσι

Λίβερπουλ - Λέστερ 2-2

(17'πεν., 40'πεν. Τζέραρντ - 58' Νάτζεντ, 60' Σλουπ)

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 3-2

(57' Τουρέ, 66' Γιόβετιτς, 73' Λάμπαρντ - 68' Ρόντγουελ, 71'πεν. Τζόνσον)

Νιουκάστλ - Μπέρνλι 3-3

(15' Τέιλορ, 26' Κολμπακ, 78' Σισοκό - 19'αυτ. Ντάμετ, 66' Ινγκς, 86' Μπόιντ)

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 2-0

(34' Μανέ, 54' Τάντιτς)

Χαλ - Έβερτον 2-0

(33' Ελ Μοαμαντί, 43' Γέλαβιτς)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Τότεναμ - Τσέλσι 5-3

(30', 52' Κέιν, 44' Ρόουζ, 45'πεν. Τάουνσεντ, 78' Σαντλι - 17' Ντ.Κόστα, 61' Αζάρ 87' Τέρι)

Οι συνθέσεις των υπόλοιπων αγώνων

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Φλάαρ (15' Κλαρκ), Όκορε, Χάτον, Σισοκό, Μπάκουνα, Κλέβερλι (64' Γκρίλις), Σάντσες, Βάιμαν (83' Κόουλ), Αγκομπολαχόρ, Μπεντέκε

Κρίσταλ Πάλας (4-3-3): Σπερόνι, Ουόρντ, Μαριάπα, Νταν, Ντιλέινι, ΜακΆρθουρ (90' Μπάναν), Λέντλι, Κέλι, Μπολασί, Ζαχά (62' Γκέιλ), Πάντσεον

Χαλ (5-3-2): ΜακΓκρέγκορ, Μπρους, Τσέστερ, Ντέιβις, Ρόμπερτον (23' Ροσένιορ, 54' Μαγκουάιρ), Ελ Μοαμαντί, Μέιλερ, Λίβερμορ, Ραμίρες (46' Μπράντι), Ερνάντες, Γέλαβιτς

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Μπέινς, Τζαγκιέλκα, Κόουλμαν, Αλκάρας, Μιραλάς (46' Λουκακού), Νέισμιθ, Μπέσιτς (46' Οβιέδο), Μπάρι, Μπάρκλεϊ, Κονέ

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Άλνουικ, Κολοτσίνι, Γιάνματ, Τέιλορ (65' Ουίλιαμσον), Ντάμετ, Σισοκό, Γκουφράν (71' Αϊνταρά), Κόλμπακ, Αγιόζι, Τιοτέ, Ριβιέρ (57' Άρμστρονγκ)

Μπέρνλι (4-4-2): Ίτον, Τρίπερ, Σάκελ (17' Λονγκ, 37' Ριντ), Μι, Κιν, Μάρνεϊ (32' Κάιτλι), Τζόουνς, Μπόιντ, Άρφιλντ, Ίνγκς, Μπαρνς

ΚΠΡ (4-4-2): Γκριν, Κόλκερ, Χιλ, Ίσλα, Νταν, Μπάρτον, Φερ, Χένρι, Βάργκας, Όστιν, Ζαμόρα (83' Χόιλετ)

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Τέιλορ, Ουίλιαμς, Ράνχελ, Φερνάντες, Κι, Μπρίτον, Ντάιερ (60' Έμνες), Ράουτλετζ, Σίγκουρντσον (71' Μπονί), Γκομίς

Γουέστ Χαμ (4-3-1-2): Άντριαν, Ριντ, Κρέσουελ, Τζένκινσον, Κόλινς, Κυγιατέ, Ντάουνινγκ, Αμαλφιτανό (55' Τζάρβις), Σονγκ, Κάρολ (84' Κόουλ), Σακό (73' Βαλένσια)

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Φόστερ, Γουίσντομ, Μπερντ, Λέσκοτ, ΜακΌλι, Μόρισον, Μπραντ, Ντόρανς (79' Βαρέλα), Μουλουμπού (67' Γιάκομπ), Σεσενιόν, Μπεραχίνο (73' Ιντέγ)

Το LIVE των αναμετρήσεων:

14:35
Καλησπέρα σας και καλή ποδοσφαιρική χρονιά.
14:35
Μαζί θα παρακολουθήσουμε LIVE τα πρώτα ματς του 2015 στην Premier League στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.
14:36
Πρώτος αγώνας της ημέρας, αυτός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Στόουκ.
14:40
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων πριν την έναρξη της αναμέτρησης.
14:40
Στόουκ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Μουνιέσα, Πίτερς, Ενζοζί, Γουέλαν, Αρναούτοβιτς, Γουόλτερς, Ντιούφ, Κράουτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς, Κάρικ, Γιανγκ, Ρούνεϊ, Μάτα, Σο, Φαλκάο, Φαν Πέρσι
14:41
11 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα μετράει η Γιουνάιτεντ στα 13 ματς που έχει παίξει με την Στόουκ στην Premier League.
14:42

14:46
Σέντρα στην αναμέτρηση!
14:48
2' ΓΚΟΛ! Η Στόουκ ανοίγει το σκορ από τα... αποδυτήρια και πετυχαίνει το πρώτο γκολ του 2015 στην Premier League με τον Σόουκρος.
14:50
Τραγική η αμυντική αντίδραση της Γιουνάιτεντ στη φάση του γκολ. Ο Αρναούτοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κράουτς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή γύρισε την μπάλα στον Σόουκρος που δεν δυσκολεύτηκε να την σπρώξει στα δίχτυα του Ντε Χέα.
14:51
# Με το γκολ αυτό, ο Σόουκρος γίνεται ο δεύτερο παίκτης της Στόουκ που πετυχαίνει το πρώτο γκολ της χρονιάς στην ιστορία της Premier League.
14:52
6' Κοντινές πάσες από τους παίκτες της Γιουνάιτεντ στο χώρο του κέντρου.
14:53
Η στιγμή του γκολ
14:54
8' Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ.
14:54
9' Βγαίνει και μαζεύει ο Μπέγκοβιτς.
15:07
15' Χαμηλός ο ρυθμός στο ματς, με την Γιουνάιτεντ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να βρει απάντηση.
15:08
19' Πολύ καλή ευκαιρία για την Στόουκ.  Το σουτ που επιχειρεί ο Ντιούφ περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
15:12
26' Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ.
15:12
27' ΓΚΟΛ! Ο Φαλκάο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει σε 1-1!
15:16
O Κάρικ εκτέλεσε το κόρνερ βρίσκοντας τον Φαλκάο μέσα στην περιοχή, ο οποίος δεν αστοχεί και ισοφαρίζει σε ένα κρίσιμο σημείο για την ομάδα του Φαν Χάαλ.
15:16
30' Νέα χαμένη ευκαιρία για την Στόουκ. Ο Κάμερος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
15:20
35' Πιέζει η Στόουκ.
15:25
40' Συμπληρώσαμε 40 λεπτά αγώνα με το σκορ να είναι ισόπαλο. Έχει βάλει δύσκολα στον Φαν Χαλ μέχρι στιγμής η Στόουκ που δεν σταματάει να μοιάζει επικίνδυνη στην εστία του Ντε Χέα.
15:29
42' Πολύ σταθερός μοιάζει ο τερματοφύλακας της Στόουκ που κόβει αρκετές προσπάθειες των παικτών της Γιουνάιτεντ.
15:31
Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Το σκορ στο 1-1.
15:47
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
15:51
50'  H Γιουνάιτεντ την κατοχή της μπάλας, έχει κλείσει τους χώρους η γηπεδούχος.
15:56
Σκληρές οι μονομαχίες
16:01
60' Παιχνίδι με λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Η μπάλα στα πόδια των παικτών της Γιουνάιτεντ, οι οποίοι όμως δεν βρίσκουν διαδρόμους για να "δημιουργήσουν".
16:10
63' Διπλή αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Γιανουζάι και Ερέρα μπαίνουν στο γήπεδο στη θέση των Σο και Φαλκάο.
16:11
68' Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα του Φαν Χαλ. Το σουτ του Φαν Πέρσι φεύγει μόλις άουτ.
16:12
70' ΔΟΚΑΡΙ για την Στόουκ με τον Κράουτς.
16:17
73'  Ο Άσλεϊ Γιανγκ αποχωρεί τραυματίας.
16:17
74' Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Φαν Χαλ. Στο γήπεδο περνάει ο Ράφαελ.
16:22
81' Μακρινό σουτ του Σόουκρος, άουτ η μπάλα.
16:29
88' Ελάχιστες οι φάσεις στο ματς. Δύσκολα θα αλλάξει κάτι.
16:32
90' Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ.
16:33
Διώχνει όμως η άμυνα των γηπεδούχων. Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:34
Λήξη του αγώνα!
16:36
H Γιουνάιτεντ είχε την υπεροχή στο ματς, όμως φάσεις δεν έγιναν. Οι δύο ομάδες μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας στο πρώτο ματς του 2015 στην Premier League.
16:37
Μείνετε συντονισμένοι καθώς σε λίγα λεπτά (17:00) ξεκινούν ακόμη 8 αναμετρήσεις!

17:02
Δοκάρι για τη Λέστερ στο Άνφιλντ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Μαρέζ είχε εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι.
17:06
Χωρίς γκολ ακόμη οι αναμετρήσεις των 17:00.
17:06
Να σημειώσουμε ότι ο Μάριο Μπαλοτέλι είναι εκτός αποστολής της Λίβερπουλ!
17:07
Μεγάλη ευκαιρία για τη Σαουθάμπτον στο 7' με κεφαλιά του Πελέ. Το 0-0 με την Άρσεναλ παραμένει.
17:08
Ο Σάντσες απαντάει στην ευκαιρία του Πελέ. Στο 8' ο Φόρστερ επεμβαίνει και διώχνει το σουτ του Χιλιανού.
17:12
Γκολ για τη Γουέστ Χαμ στο 11', 1-0 τη Γουέστ Μπρομ. Σκόρερ ο Σακό.

17:16
Πέναλτι για τη Λίβερπουλ στο 16' για χέρι του Μόργκαν. Στο πρόσωπο έχει βρει η μπάλα και όχι στο χέρι.
17:17
Γκολ για τη Λίβερπουλ, 1-0 με εκτέλεση του Στίβεν Τζέραρντ στο 17'.
17:18
Γκολ και για τη Νιούκαστλ, 1-0 την Μπέρνλι στο 16' με σκόρερ τον Στίβεν Τέιλορ.
17:20
Τα αποτελέσματα στις αγώνες των 17:00 μετά από 20 λεπτά:

Λίβερπουλ - Λέστερ 1-0
17:21
Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ στο 20'. Ο Καθόρλα τη σπαταλάει.
17:22
Γκολ για την ΚΠΡ, 1-0 τη Σουόνσι. Σκόρερ ο Φερ στο 21'.
17:23
Χωρίς ευκαιρίες η Σίτι απέναντι στη Σάντερλαντ.
17:23
Η Μπέρνλι ισοφαρίζει τη Νιούκαστλ με αυτογκόλ του Ντάμετ.
17:27
Ξανά προβάδισμα η Νιούκαστλ, 2-1 την Μπέρνλι. Σκόρερ ο Κόλμπακ στο 26'.
17:28
Ματωμένος βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Πάμπλο Σαμπαλέτα. Η Σάντερλαντ αντιστέκεται στη Σίτι με κάθε τρόπο.
17:31
Μισή ώρα συμπληρωμένη στα ματς των 17:00

ΚΠΡ - Σουόνσι 1-0
17:33
Γκολ για τη Σαουθάμπτον, 1-0 την Άρσεναλ στο 34'.
17:34
Τραγικό λάθος του Κοσιενλί, τρομερό τελείωμα του Μανέ.
17:35
Γκολ και για τη Χαμ με τον Ελμοαναντί στο 33', 1-0 την Έβερτον.
17:39
Νέο πέναλτι για τη Λίβερπουλ στο 39' για χέρι του Σίμπσον.
17:40
Δεύτερο γκολ για τον Στίβεν Τζέραρντ στο 40', 2-0 για τους κόκκινους που οδεύουν για τρίτη νίκη στη σειρά.
17:44
Δεύτερο γκολ για τη Χαλ, 2-0 την Έβερτον. Ο Νίκιτσα Γέλαβιτς σκοράρει στο 43' κόντρα στην πρώην ομάδα του!

18:01
Ο Στίβεν Τζέραρντ βρέθηκε δύο φορές στην άσπρη βούλα και ευστόχησε αμφότερες.
18:04
Άρχισαν τα δεύτερα ημίχρονα στα παιχνίδια των 17:00
18:06
Info: Ο Στίβεν Τζέραρντ έφτασε τα 116 γκολ στην Premier League και έγινε ο 16ος σκόρερ της ιστορίας της.
18:07
Η Σίτι δεν έχει απεγκλωβιστεί από το 0-0 με τη Σάντερλαντ. Πάντα κακή η τελική επιλογή των παικτών του Πελεγκρίνι.
18:08
Το Τότεναμ - Τσέλσι κλείνει το πρόγραμμα της πρωτοχρονιάτικης αγωνιστικής στις 19:30.
18:09
Δείτε εδώ το πέναλτι - φάντασμα που κέρδισε η Λίβερπουλ για το 1-0.
18:13
Ευκαιρία για την Άρσεναλ στο 55'. Ο Φόρστερ σώζει ξανά στο σουτ του Σάντσες.
18:14
Δεύτερο γκολ η Σαουθάμπτον, 2-0 την Άρσεναλ στο 56'.
18:15
Τραγική αντίδραση στην άμυνα της Άρσεναλ, ο Στσέζνι δίνει την μπάλα στον Τάντιτς και αυτός σκοράρει εξ επαφής!
18:16
Γκολ και η Μάντσεστερ Σίτι, λύνει το γόρδιο δεσμό στο 57' με τον Γιαγιά Τουρέ.
18:17
Γκολ για τη Λέστερ στο 58', μειώνει σε 2-1 στο Άνφιλντ. Σκόρερ ο Νάτζεντ.
18:19
Ισοφαρίζει η Λέστερ στο Άνλφιλντ, 2-2 στο 60'! Με σουτ εκτός περιοχής του Σλουπ.
18:19
Δοκάρι για τη Σαουθάμπτον με τον Πελέ, ευκαιρία για τρίτο γκολ.
18:20
Μετά από μια ώρα αγώνα έχουμε:

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 1-0
18:23
Τρομερή ευκαιρία για τη Σαουθάμπτον στο 65'. Διώχνει στη γραμμή ο Ντεμπισί.
18:24
Η Μπέρνλι των τριών αναγκαστικών αλλαγών στο πρώτο ημίχρονο έχει δοκάρι. Εξακολουθεί να χάνει 2-1 από τη Νιούκαστλ.
18:24
Δεύτερο γκολ η Μάντσεστερ Σίτι με σκόρερ τον Γιόβετιτς, 2-0 τη Σάντερλαντ που παραδίδει το πνεύμα της. Το γκολ στο 66'.
18:26
Ισοφαρίζει η Μπέρνι τη Νιούκαστλ, 2-2 στο 66' με τον Ινγκς.
18:27
Γκολ και για τη Σάντερλαντ στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ". Ο Ρόντγουλελ μειώνει στο 68'.
18:31
Γκολ στο γκολ στο Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ. Οι "αγριόγατες" ισοφάρισαν με πέναλτι του Άνταμ Τζόνσον στο 71', αλλά στο 72' ο Φρανκ Λάμπαρντ έκανε το 3-2 για τους "πολίτες".
18:35
Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ για το 3-2. Άλλο ένα τέταρτο αγώνα.
18:36
Στο 75' τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ - Μπέρνλι 2-2
18:38
Οι συνθέσεις στο Τότεναμ-Τσέλσι:

Τότεναμ: Λορίς, Ουόκερ, Βερτόνχεν, Φάσιο, Ρόουζ, Μπενταλέμπ, Μέισον, Τάουνσεντ, Έρικσεν, Σαντλί, Κέιν

Τσέλσι: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ουίλιαν, Όσκαρ, Αζάρ, Κόστα

18:39
Τρίτο γκολ για τη Νιούκαστλ, 3-2 την Μπέρνλι με γκολ του Σισοκό στο 78'.
18:42
Η Λέστερ απειλεί με τρίτο γκολ τη Λίβερπουλ!
18:44
Ο Χάμερ σταματάει τον Χέντερσον σ' ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό.
18:47
Ισοφαρίζει ξανά η Μπέρνλι, 3-3 τη Νιούκαστλ στο 86'. Σκόρερ ο Μπόιντ.
18:47
Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με τον Μάρκοβιτς στο 89'.
18:49
Γκολ για τη Σουόνσι στο 90' με τον Ιβοριανό Μπονί, 1-1 την ΚΠΡ.
18:51
Τελικό: Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 1-1.
18:52
Η τελευταία προσπάθεια της Λίβερπουλ για τη νίκη είναι απογοητευτική.
19:30
Άρχισε το λονδρέζικο ντέρμπι μεταξύ Τότεναμ και Τσέλσι.
19:30
Θυμίζουμε τις συνθέσεις:

19:31
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής:

Νιούκαστλ - Μπέρνλι 3-3
19:34
Στο 4' το σουτ του Σαντλί ήταν η πρώτη τελική του αγώνα.
19:37
Πιο επιθετική η Τότεναμ στο πρώτο διάστημα του αγώνα.
19:41
Αναγκαστική αλλαγή για τον Μέισον λόγω τραβήγματος.
19:46
Πιέζει η Τότεναμ, κρατάει ο Κουρτουά.
19:46
Τη θέση του Μέισον στην 11άδα της Τότεναμ πήρε ο Ντεμπελέ.
19:48
Γκολ για την Τσέλσι, 1-0 με τον Ντιέγκο Κόστα στο 18'.
19:49
Μετά το δοκάρι του Αζάρ, ο Όσκαρ σουτάρει προς την εστία, ο Ντιέγκο Κόστα παρεμβάλλεται και ανοίγει το σκορ για τους "μπλε".
19:50
Καλυπτόταν ο Βραζιλιάνος φορ.
19:51
Με το γκολ αυτό ο Ντιέγκο Κόστα έπιασε τον Σέρχιο Αγουέρο στην πρώτη θέση των σκόρερ του πρωταθλήματος. Έχουν από 14.
19:54
Ευκαιρία για την Τσέλσι στο 24', την χάνει ο Όσκαρ που χάνει την ισορροπία του.
19:58
Μετά το 1-0 η Τσέλσι είναι καλύτερη της Τότεναμ. Κάνει το παιχνίδι της: βρίσκει χώρους και παίζει στην αντεπίθεση.
20:00
Ισοφαρίζει η Τότεναμ στο 30ο λεπτό!
20:00
Τρομερό γκολ από τον Χάρι Κέιν. Ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής, κανένα περιθώριο ν' αποκρούσει ο Κουρτουά.
20:01
Ήταν η απάντηση της Τότεναμ στο διάστημα υπεροχής της Τσέλσι.
20:04
Αυτό είναι το 6ο γκολ του "τυφώνα" της Τότεναμ.
20:10
Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. Το 1-1 μετά από 40 λεπτά παραμένει.
20:14
Δεύτερο γκολ για την Τότεναμ στο 44'.
20:15
Σκόρερ ο Ρόουζ μετά την πρώτη προσπάθεια του Σαντλί που σταμάτησε στο δοκάρι.
20:15
Μαγκωμένος ο Μουρίνιο μετά το 2-1 των σπιρουνιών.
20:18
Πέναλτι για την Τότεναμ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
20:18
Ο Κέιν ανατράπεται από τον Ιβάνοβιτς.
20:18
Γκολ από τον Τάουνσεντ και 3-1 η Τότεναμ!
20:20
Ημίχρονο στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν".
20:20
Η Τότεναμ έχει κάνει την ανατροπή και είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.
20:35
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο λονδρέζικο ντέρμπι.
20:38
Ο Ραμίες έχει περάσει στη θέση του Όσκαρ μήπως και αλλάξει η κατάσταση.
20:40
Ο Αζάρ δεν βρίσκει στόχο στο 51'. Χαμένη ευκαιρία για την Τσέλσι.
20:41
Τέταρτο γκολ για την Τότεναμ!
20:42
Στο 52' ο Χάρι Κέιν εκθέτει την άμυνα της Τσέλσι. Εξαιρετική κίνηση φορ και γκολ κλάσης από τον επιθετικό της Τότεναμ. Μαγική βραδιά για την ομάδα του Ποτσετίνο, 4-1 την Τσέλσι.
20:49
Γκολ για την Τσέλσι στο 61'.
20:49
Κρύφτηκε η μπάλα πριν από το τελείωμα του Εντέν Αζάρ. 4-2 και μισή ώρα αγώνα.
20:53
Η Τσέλσι κυνηγάει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς. Ακόμη έχει πολύ δρόμο μπροστά της.
20:55
Δυναμώμει τον άξονα ο Ποτσετίνο με τη χρησιμοποίηση του Παουλίνιο αντί του Τάουνσεντ.
20:57
Ακόμη μια εξαιρετική προσπάθεια του Κέιν, δεν βρέθηκε κάποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Τσέλσι.
21:04
Στο 75' ο Λορίς σώζει την Τότεναμ σε πλασέ του Αθπιλικουέτα μετά από τακουνάκι του Αζάρ. Ο Βέλγος είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος της Τσέλσι.
21:06
Γκολ για την Τότεναμ πάνω που πίεζε η Τσέλσι! 5-2 στο 78'!

21:07
Ο Σαντλί παίρνει την σκυτάλη από τον Κέιν. Πλέον δεν υπάρχει ελπίδα για τους "μπλε".
21:10
"We want six", το πικάρισμα από την κερκίδα.
21:12
Τρομερή ευκαιρία για την Τσέλσι με τον Ραμίρες στο 84'.
21:13
Ούτε ο Σαλάχ καταφέρνει να σκοράρει στο 85'.
21:13
Το 5-2 για την Τότεναμ παραμένει.
21:15
Το 5-3 από τον Τζον Τέρι στο 87'. Ένα γεμάτο πεντάλεπτο ακόμα.
21:16
Τρομερό παιχνίδι, απίθανα πράγματα μέχρι τώρα.
21:17
Κακή επιλογή από τον Ντιέγκο Κόστα που τελείωσε τη φάση χωρίς να κοιτάξει δίπλα.
21:19
Δοκάρι για την Τσέλσι στο 91'. Τι ματς θεέ μου!
21:20
Ο Τζον Τέρι θέλει δύο γκολ για να ξεπεράσει τον Ντέιβιντ Ανσγουόρθ, τον πιο παραγωγικό αμυντικό στην ιστορία της Premier League.
21:24
Τελικό αποτέλεσμα. Η Τότεναμ θριάμβευσε 5-3 επί της Τσέλσι και επέτρεψε στη Σίτι να την πιάσει στην κορυφή μετά από 20 παιχνίδια.