Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο 2-2

Με τον Φερνάντο Τόρες να... οργιάζει σκοράροντας στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε την ισοπαλία (2-2) στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Copa Del Rey.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς 46 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Φερνάντο Τόρες απέκλεισε το ενδεχόμενο παράτασης, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Μετά από σέντρα του Γκριεζμάν, ο Ισπανός με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νάβας, σημειώνοντας το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της Ατλέτικο στο "Μπερναμπέου".

Η Ρεάλ ανέβασε στροφές, ωστόσο η καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Σιμεόνε δεν άφηνε περιθώρια στους Μαδριλένους, οι οποίοι έφτασαν τελικά στην ισοφάριση στο 20ό λεπτό με κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος. Από το σημείο εκείνο οι "μερένγκες", έχοντας τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, βρίσκονταν συνεχώς στην επίθεση, με τους παίκτες της Ατλέτικο απλά να διώχνουν την μπάλα και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-1.

Σε μια... επανάληψη της έναρξης του αγώνα, 33 δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Φερνάντο Τόρες χτύπησε... ξανά, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Γκριεζμάν να είναι και πάλι ο δημιουργός.

Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση, καθώς περίπου 10 λεπτά μετά, ο Ρονάλντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Όμπλακ για το 2-2. Στο 57ο λεπτό, ο Φερνάντο Τόρες έδωσε τη θέση του στον Τουράν, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους των "ροχιμπλάνκος". Τα τελευταία 30 λεπτά το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ισοπαλία να μένει μέχρι το τέλος και την Ατλέτικο να εξασφαλίζει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Copa Del Rey.

Τα γκολ της αναμέτρησης:

Το LIVE του αγώνα:

20:49
Καλησπέρα σας!
20:50
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς Κυπέλλου ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Θυμίζουμε πως οι "ροχιμπλάνκος" είχαν νικήσει με 2--0 στον πρώτο αγώνα και έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.
20:57
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Νάβας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Κρόος, Ισκο, Ροντρίγκες, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Γκοντίν, Μιράντα, Χουανφράν, Σικέιρα, Τιάγκο, Σουάρεθ, Κόκε, Γκαρθία, Γκριεζμάν, Τόρες.
20:58
Στον πάγκο της Ρεάλ: Κασίγιας, Βαράν, Ιγιαραμέντι, Κοεντράο, Κεντίρα, Χεσέ, Ερνάντες.

Στον πάγκο της Ατλέτικο: Μογιά, Χοσέ Χιμένες, Αρντά Τουράν, Ραούλ Χιμένες, Χεσούς Γκάμεθ, Γκάμπι, Σαούλ.
20:58
Να πούμε πως στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού, Μίτσελ και παρακολουθεί από τα επίσημα τον αγώνα.
21:01
Οι Ρονάλντο, Χάμες, Ράμος και Κρόος παρουσίασαν τα βραβεία τους και χειροκροτούνται απ' όλο το γήπεδο.
21:02
Σέντρα στο ματς.
21:04
ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο Μαδρίτης!
21:05
Ο Γκριεζμάν βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση από τα αριστερά, έβγαλε την μπαλιά για τον Τόρες και εκείνος με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Νάβας για το 0-1 ύστερα από 49 δευτερόλεπτα στο ματς.
21:06
Ονειρεμένο ξεκίνημα για την Ατλέτικο και εφιαλτικό για τη Ρεάλ που πρέπει να βάλει τέσσερα γκολ για να περάσει και φυσικά να μην δεχτεί άλλο. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση παράτασης.
21:09
6' Σέντρα του Καρβαχάλ, κεφαλιά του Μπέιλ, αλλά ο Όμπλακ κατάφερε να μπλοκάρει.
21:15
Η Ρεάλ πιέζει και ψάχνει χώρους για να απειλήσει την Ατλέτικο. Καλά οργανωμένη η άμυνα των φιλοξενούμενων.
21:16
14' Σουτ του Μαρσέλο, αλλά ήταν απογοητευτικό, όπως και του Ίσκο λίγα λεπτά πριν.
21:19
Να θυμίσουμε ότι η Ατλέτικο μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες απέναντι στη Ρεάλ.
21:21
18' Εκτέλεση κόρνερ για τη Ρεάλ, ο Μπενζεμά ακούμπησε την μπάλα, ο Ρονάλντο προσπάθησε να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Όμπλακ κατάφερε να μπλοκάρει. Καλή στιγμή για να γίνει το 1-1.
21:22
ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
21:23
20' Ο Τόνι Κρόος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Όμπλακ έκανε τραγική έξοδο και ο Σέρχιο Ράμος πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
21:26
23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Χάμες έκανε παράλληλη πάσα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ρονάλντο και αυτός πλάσαρε από καλή θέση, με τον Σουάρεθ να απομακρύνει προτού αυτή καταλήξει στα δίχτυα για το 2-1. Ο τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος και θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τελείωμα. Πιέζει για τα καλά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.
21:30
28' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρθία.
21:32
29' Κεφαλιά του Ρονάλντο από καλή θέση, η μπάλα χτύπησε πάνω σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ψάχνουν το δεύτερο γκολ!
21:39
81%-19% η κατοχή της μπάλας.
21:40
Η Ρεάλ είναι συνεχώς στην επίθεση και οι παίκτες της Ατλέτικο απλά διώχνουν την μπάλα!
21:47
44' Σουτ του Μαρσέλο, έπεσε ο Όμπλακ στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.
22:07
Αυτή την φορά ο Φερνάντο Τόρες στα 39 δευτερόλεπτα κατάφερε να σκοράρει με πλασέ, με τον Γκριεζμάν να είναι και πάλι ο δημιουργός!
22:08
Φοβερό γεγονός να δέχεται η Ρεάλ γκολ στο πρώτο λεπτό των δυο ημιχρόνων, με τον ίδιο σκόρερ και τον ίδιο πασέρ.
22:08
49' Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο.
22:11
51' Ο Τόρες μονομάχησε με δυο αντιπάλους του, ο Γκριεζμάν σούταρε με το αριστερό από κοντινή απόσταση και η μπάλα κατέληξε κόρνερ (άουτ ήταν κανονικά). Μια ανάσα από το 1-3 η Ατλέτικο.
22:12
52' Κίτρινη κάρτα στον Γκοντίν.
22:13
53' Κεφαλιά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Όμπλακ δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Μιράντα απομάκρυνε.
22:13
22:14
54' Ο Μαρσέλο έδωσε στον Μπέιλ, αυτός έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Ρονάλντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Όμπλακ για το 2-2.
22:17
57' Ο Τόρες παραχωρεί την θέση του στον Τουράν.
22:22
58' Ο Βαράν έχει πάρει την θέση του Πέπε. Αναγκαστική αλλαγή για τη Ρεάλ.
22:24
64' Καλή εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν, δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ ο Νάβας.
22:31
67' Σουτ του Μαρσέλο, λίγο άουτ η μπάλα.
22:31
72' Έξω ο Χάμες, μέσα ο Χεσέ για τη Ρεάλ.
22:33
73' Έξω ο Γκριεζμάν και στην θέση του ο Γκάμπι.
22:40
81' Σέντρα του Μαρσέλο, κεφαλιά του Μπέιλ και άουτ.
22:45
86' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ και ένα λεπτό πριν στον Κόκε.
22:50
90' Κίτρινη κάρτα στον Ίσκο για δυνατό μαρκάρισμα στον Γκάμπι.
22:50
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:51
92' Σούταρε υπό πίεση ο Ίσκο και μπλόκαρε ο Όμπλακ.
22:53
Λήξη του αγώνα.
22:55
Η Ατλέτικο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας και η Ρεάλ δεν θα υπερασπιστεί τον περσινό της τίτλο. Αντίπαλός των "ροχιμπλάνκος" θα είναι η Μπαρτσελόνα.