17η αγ.: "Αυτόχειρας" η Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στο "Μεστάγια" και λύγισε με αυτογκόλ (1-0) από τη Ρεάλ Σοθιεδάδ στην έδρα όπου ηττήθηκαν τόσο οι "μερένγκες" όσο και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Επτά χρόνια έψαχνε τη νίκη στο "Ανοέτα" η Μπαρτσελόνα και αυτήν τη χρονιά το "τρίποντο" ήταν επιτακτικό. Η Ρεάλ είχε χάσει βαθμούς, οι Καταλανοί είχαν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή μετά από καιρό. Το όνειρο διήρκεσε 2 λεπτά. Τόσο χρειάστηκε ο Τζόρδι Άλμπα για να σημειώσει το αυτογκόλ που έμελε να κρίνει τον αγώνα. Η αντίδραση ήταν οριακά ανύπαρκτη. Ο Μουνίρ ελ Χανταντί στα δεξιά και ο Πέδρο στα αριστερά σπαταλούσαν επιθέσεις, ο Λουίς Σουάρες στη μέση περίμενε εις μάτην μπαλιές και η ανούσια κατοχή του Τσάβι και του Αντρές Ινιέστα έσπερνε χαμόγελα στον Ντέιβιντ Μόγες.

Ο αντίπαλος συνάδελφος, Λουίς Ενρίκε, κράτησε τους Λιονέλ Μέσι και Νεϊμάρ στον πάγκο και αναγκάστηκε να τους ρίξει στη μάχη στο 2ο ημίχρονο. Τίποτα δεν άλλαξε. Καθαρές ευκαιρίες με το σταγονόμετρο και το μόλις 2ο παιχνίδι του 22χρονου Αργεντινού τερματοφύλακα των Βάσκων στο πρωτάθλημα, Χερόνιμο Ρούλι, έμοιαζε να αποκτά πανηγυρικό τόνο. Μία κεφαλιά του Σουάρες στα τελευταία λεπτά κατέληξε στην αγκαλιά του Ρούλι και τίποτα δεν έδειχνε το πώς θα καταφέρει να σκοράρει αυτή η ανέμπνευστη ομάδα των "μπλαουγκράνα".

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Κ. Μαρτίνεθ, Ανσοτέγι, Ι. Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Μπεργάρα, Γκρανέρο, Πριέτο, Κανάλες, Κάστρο (66' Φινμπόγκασον), Βέλα (90' Πάρδο)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Μοντόγια, Μαστσεράνο, Ματιέ (70' Άλβες), Άλμπα, Τσάβι, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ελ Χανταντί (46' Μέσι), Σουάρες, Πέδρο (58' Νεϊμάρ)

# Ο Σέρχιο Κανάλες κάνει... χαζό τον Μαρτίν Μοντόγια.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Σάββατο 3 Ιανουαρίου 2015

17:00 Ατλέτικο Μαδρίτης - Λεβάντε 3-1

(18', 47' Γκριεζμάν, 82' Γκοδίν - 62' Ελ Ζαρ)

19:00 Σεβίλλη - Θέλτα 1-0

(32' Παρέχα)

21:00 Έλτσε - Βιγιαρεάλ 2-2

(26' Ζόνατας, 35' Ροντρίγκεθ - 12' Βιέτο, 17' Ούτσε)

20:00 Εσπανιόλ - Εϊμπάρ 1-2

(80' Καϊσέδο - 34' Ντελ Μοράλ, 37' Πιοβακάρι)

22:00 Ρεάλ Σοθιεδάδ - Μπαρτσελόνα 1-0

(2' αυτ. Άλμπα)

Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2015

21:45 Κόρδοβα - Γρανάδα

Το live του αγώνα

21:45
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης του "Anoeta", όπου η Ρεάλ Σοθιεδάδ υποδέχεται την Μπαρτσελόνα.
21:50
ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούγι, Κάρλος Μαρτίνεθ, Ανσοτέγκι, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Μαρκελ, Γρανέρο, Τσάβι Πριέτο, Κανάλες, Τσόρι, Βέλα
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Μοντόγια, Μαστσεράνο, Ματιέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Τσάβι, Ελ Χανταντί, Πέδρο, Σουάρες
21:52
Εκπλήσσει ο Αστουριανός τεχνικός της Μπαρτσελόνα. Αφήνει στον πάγκο τους Μέσι, Νεϊμάρ και Άλβες. Σε μία αναμέτρηση που αποκτά ιδιαίτερη σημασία μετά την ήττα της Ρεάλ στο "Mestalla", από τη Βαλένθια.
21:53
Εκπλήσει και ο Ντέιβιντ Μόγιες που ξεκινά τον Αργεντινό γκολκίπερ, Χερόνιμο Ρούγι κάτω από τα γκολπόστ των "γκιπιθκουόα".
21:57
Σε 4-5-1 παρατάσσει ο Ντέιβιντ Μόγιες τη Ρεάλ Σοθιεδάδ, με μοναδικό προωθημένο τον Μεξικανό, Κάρλος Βέλα.
21:59
Τα ισπανικά ΜΜΕ αναφέρουν ότι Άλβες, Μέσι και Νεϊμάρ κάθονται στον πάγκο των "μπλαουγκράνα", για λόγους ξεκούρασης. Η χριστουγεννιάτικη άδειά τους, εξέπνεε αργότερα, σε σχέση με τους υπόλοιπους.
21:59
Έτοιμα όλα στο κατάμεστο "Anoeta".
22:01
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Σαν Σεμπαστιάν.
22:03
2' ΓΚΟΛ! Για τη Ρεάλ Σοθιεδάδ, με αυτογκόλ του Τζόρντι Άλμπα στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα. Νωρίς οι Βάσκοι παίρνουν το προβάδισμα.
22:05
5' H Μπαρτσελόνα βάζει την μπάλα κάτω, προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι.
22:06
7' Προβληματισμός στον Λουίς Ενρίκε, χαμόγελα στον Ντέιβιντ Μόγιες.
22:08
Ήδη σε αυτά τα πρώτα επτά λεπτά, η κατοχή είναι 69% - 31% υπέρ της Μπαρτσελόνα.
22:09
Το 50% της κατοχής της μπάλας παίζεται στο κέντρο του "Anoeta".
22:10
10' H Μπαρτσελόνα κυκλοφορεί την μπάλα, δίχως να δημιουργεί ευκαιρίες.
22:13
Η κατοχή υπέρ της Μπαρτσελόνα είναι ήδη στο 73% - 27%.
22:15
15' Συνεχίζει να κυκλοφορεί άσκοπα την μπάλα η Μπαρτσελόνα. Δεν υπάρχουν στο γήπεδο Μέσι και Νεϊμάρ.
22:17
17' Σε ετοιμότητα ο Ρούγι, διώχνει την μπάλα προ του Σουάρες. Σε πλήρη ετοιμότητα ο Αργεντινός.
22:19
Πάμε σε μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά. Το 57,1% των επιθέσεων της Σοθιεδάδ είναι από τα δεξιά, το 28,6 από τα αριστερά και το 14,3 από το κέντρο.
22:20
Αντίθετα η Μπαρτσελόνα έχει ισοκατανείμει και στις τρεις πλευρές τηνς επίθετική της λειτουργία. Από δεξιά, από αριστερά, από το κέντρο εξίσου.
22:21
21' Το φάουλ του Τσάβι πάνω από τα δοκάρια του Ρούγι.
22:24
Κακή η Μπαρτσελόνα, μπορεί να γύρισαν λίγο αργότερα από τις διακοπές τους οι δύο Βραζιλιάνοι και ο Αργεντινός που κάθονται στον πάγκο, αλλά η είσοδός τους κρίνεται επιβεβλημένη.
22:25
25' Ο Σουάρες κερδίζει κάθε κόντρα και βγάζει μόνο του τον Πέδρο, αλλά αυτός από τα αριστερά αστοχεί.
22:27
Μάρκελ και Γρανέρο κάνουν καλή δουλειά στα χαφ, προβλήματα αντιμετωπίζει ο Ντε λα Μπέγια από τα αριστερά.
22:28
28' Το σουτ του Σουάρες κοντράρει και περνά άουτ.
22:30
Η κατοχή στα πόδια της Μπαρτσελόνα: 76% - 24%
22:32
33'  Ζητά πέναλτι η Μπαρτσελόνα για χέρι αμυντικού της Σοθιεδάδ μέσα στην περιοχή.
22:35
Η μπάλα χτυπά στο χέρι του Ινίγκο Μαρτίνεθ καθαρά, αν υπήρχε πρόθεση είναι το θέμα.
22:37
36' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σοθιεδάδ με τον Κανάλες να αδειάζει τον Άλμπα, αλλά ο Μπράβο να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
22:40
39' O Κάρλος Βέλα κάνει ο,τι θέλει το κέντρο της Μπάρτσα. Το φάουλ είναι ο μοναδικός τρόπος, ανακοπής του.
22:42
Είναι γεγονός ότι οι Βάσκοι πατούν καλύτερα τα τελευταία λεπτά. Ο Γρανέρο είναι ο καλύτερος τους παίκτης.
22:44
44' Μεγάλη ευκαιρία για τους "μπλαουγράνα" με τον Μπουσκέτς να πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Ρούγι να δηλώνει ξανά, παρών.
22:46
Ημίχρονο στο "Anoeta". Το αυτογκολ του Άλμπα δίνει το προβάδισμα στη Σοθιεδάδ.
22:51
Τρίτο αυτογκόλ για την Μπαρτσελόνα στο Σαν Σεμπαστιάν μετά από αυτά του Σονγκ το 2014 και του Μαστσεράνο, το 2013.
22:59
Έτοιμα όλα για το δεύτερο ημίχρονο, μπαίνει ο Μέσι στον αγωνιστικό χώρο. Αναμενόμενο.
23:01
Στη θέση του Ελ Χανταντί έχει περάσει ο Αργεντινός.
23:03
48' Έχει ανεβάσει την Μπαρτσελόνα ο Μέσι, μόνο με την παρουσία του.
23:04
49' Κάνει ζέσταμα και ο Νεϊμάρ
23:06
51' Συνεχίζει να δυσκολεύεται η Μπαρτσελόνα.
23:08
Η κατοχή είναι στο 77% για την Μπαρτσελόνα και στο 23% για τη Σοθιεδάδ.
23:10
55' Κρατά ακόμη και με δυσκολία, ακόμη και κάνοντας αρκετά φάουλ η Σοθιεδάδ. Αντέχει στην πίεση της Μπαρτσελόνα.
23:12
57' Ο Νεϊμάρ μπαίνει μέσα, αντί του Πέδρο. Ίσως να μετανιώνει ο Λουίς Ενρίκε που δεν ξεκίνησε και αυτόν και τον Μέσι.
23:14
59' Ο Ινιέστα κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ρούγι.
23:16
61' Ο Μπράβο κάνει μία λανθασμένη έξοδο, ο Τσάμπι Πριέτο παίρνει την κεφαλιά αλλά μάλλον δεν την περίμενε και αυτή περνά άουτ.
23:18
62' Νεϊμάρ, Άλβες και Μέσι επέστρεψαν αργότερα από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές, έτσι ήταν προγραμματισμένο. Για λόγους ξεκούρασης.
23:19
64' Κερδίζει φάουλ ο Νεϊμάρ. Πάνω από την μπάλα αυτός και ο Τσάβι.
23:20
Άκαρπη και αυτή η προσπάθεια για την Μπαρτσελόνα.
23:21
66' Ο Φιμπόνγκασον έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο, δεν φοβάται ο Μόγιες κυνηγά κι άλλο γκολ.
23:23
68' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, το σουτ του Τσάβι από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα στην αγκαλιά του Ρούγι.
23:25
70' Μέσα και ο Ντάνι Άλβες στη θέση του κακού, σήμερα, Ματιέ.
23:27
72' Δεν φαίνεται πως μπορεί η Μπαρτσελόνα να φτάσει στην ισοφάριση. Κακή η επιλογή του Λουίς Ενρίκε να αφήσει τους τρεις άσους στον πάγκο.
23:30
74' Συνεχίζει να πιέζει η Μπαρτσελόνα, είναι καλά στημένοι αμυντικά οι Βάσκοι. Τα έχουν βρει σκούρα οι "μπλαουγκράνα".
23:31
76' Βέβαια, όσο στενεύουν τα χρονικά περιθώρια, στενεύει και ο κλοιός για τη Ρεάλ Σοθιεδάδ. Η πολιορκία του Σαν Σεμπαστιάν, συνεχίζεται.
23:33
78' Μέσι και Νεϊμάρ κρύβουν την μπάλα, αλλά οι περιττές ενέργειες δεν λείπουν και αυτό στερεί από την Μπαρτσελόνα το γκολ.
23:37
Η Σοθιεδάδ κρατά από το δεύτερο λεπτό το προβάδισμα, με παιχνίδι μεστό, λιτό, τακτικά εξαιρετικό. Η Μπαρτσελόνα πληρώνει την επιλογή του Ενρίκε να αφήσει στον πάγκο τους Μέσι, Νεϊμάρ και Άλβες.
23:40
85' Αδειάζει η κλεψύδρα, πιέζεται η Μπαρτσελόνα. Πιέζει, αλλά όλη η Σοθιεδάδ είναι πίσω και κρατά.
23:42
87' Κεφαλιά του Σουάρες, ο Ρούγι σε ετοιμότητα ακόμη μία φορά. Εξαιρετικός ο γκολκίπερ της Σοθιεδάδ.