Ρόμα - Λάτσιο 2-2 (VIDEO)

Τα δύο γκολ του Φραντσέσκο Τότι και ο πανηγυρισμός με... selfie έκλεψαν την παράσταση στο derby della capitale και μαζί τον βαθμό της ισοπαλίας για τη Ρόμα, στο 2-2 με τη Λάτσιο στο "Ολίμπικο" για την 18η αγωνιστική της Serie A.

Ένα ντέρμπι αντάξιο του ονόματός του και της θέσης που καταλαμβάνουν οι δύο ομάδες στον πίνακα της βαθμολογίας (2η η Ρόμα, 3η η Λάτσιο), με ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα και γκολ, έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος στο 1ο ημίχρονο.

Ο φορμαρισμένος Φελίπε Άντερσον συνεργάστηκε αρμονικά με τον σκόρερ των "λατσιάλι" σε 3 από τα τελευταία 4 ντέρμπι, Στέφανο Μάουρι, και το αποτέλεσμα ήταν 2 τέρματα για την ομάδα του Στέφανιο Πιόλι. Ο Ιταλός μέσος άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό και ο Βραζιλιάνος εξτρέμ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του 4 λεπτά αργότερα.

Το σοκ για τους γηπεδούχους ήταν μεγάλο. Κώστας Μανωλάς και Χοσέ Χολέμπας που είχαν αρχίσει βασικοί (ο Βασίλης Τοροσίδης έμεινε στον πάγκο) δεν μπορούσαν να βοηθήσουν στην επιθετική αδυναμία της Ρόμα. Οι συνεργασίες δεν είχαν κατάληξη, ο Φραντσέσκο Τότι ήταν καλά κλεισμένος και ο Φεντερίκο Μαρκέτι ήταν ουσιαστικά θεατής στο 1ο ημίχρονο.

Στην ανάπαυλα, όμως, ο Ρουντί Γκαρσιά έριξε στο παιχνίδι τον Κέβιν Στρούτμαν και τον Άνταμ Λιάγιτς και δικαιώθηκε σχεδόν αμέσως. Στο 49ο λεπτό ο Ολλανδός μέσος δημιούργησε το πρώτο γκολ του Τότι, ο οποίος έβαλε τις βάσεις για την αντεπίθεση. Οι "τζιαλορόσι" είχαν κλείσει τους αντιπάλους τους στα καρέ τους, με τη Λάτσιο να δείχνει ικανοποιημένη στην κόντρα και να μην διεκδικεί κάτι διαφορετικό.

Στο 64ο λεπτό, όμως, μία σέντρα του Χολέμπας στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Τότι και το 2-0 ήταν γεγονός. Στο 40ό ντέρμπι του (34ο στο πρωτάθλημα) έφτασε τα 11 γκολ (ισοφάρισε το ρεκόρ) και διατήρησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο όποτε βρίσκει δίχτυα σε αυτό το παιχνίδι (4 νίκες, 5 ισοπαλίες).

Ο Πιόλι αποφάσισε να αλλάξει κάπως την εικόνα της ομάδας του και επέλεξε την "φρεσκάδα" των Μίροσλαβ Κλόζε, Ογκιένι Ονάζι και Λουίς Πέδρο Καβαντά για τα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν... εγκατασταθεί στο γήπεδο της Λάτσιο και βρίσκονταν πιο κοντά στο γκολ. Δεν τα κατάφεραν να το βρουν και συνάμα απώλεσαν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή, τουλάχιστον μέχρι να αγωνιστεί η Γιουβέντους με τη Νάπολι.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μανωλάς, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (46' Στρούτμαν), Φλορέντζι (46' Λιάγιτς), Τότι, Ιτούρμπε (81' Ντέστρο)

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι (76' Καβαντά), Τσάνα, Ράντου, Παρόλο, Μπίγλια, Μάουρι, Καντρέβα, Τζόρτζεβιτς (66' Κλόζε), Άντερσον (66' Ονάζι)

# Ο πανηγυρισμός της χρονιάς ανήκει πλέον στον Φραντσέσκο Τότι...

# Το εντυπωσιακό κορεό των φίλων της Ρόμα έγραφε "figli di Roma, capitani e bandiere, questo è il mio vanto che non potrai mas avere" BRIVIDI!!! ("Γιοι της Ρομα, αρχηγοί και σημαίες, αυτή είναι η υπερηφάνεια μου που δεν θα μπορέσετε πότε να έχετε".

# Οι ποδοσφαιριστές της Λάτσιο αγωνίστηκαν με το μήνυμα των ημερών στη φανέλα, το "Je suis Charlie", δείχνοντας τη στήριξή τους στα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στη γαλλική εφημερίδα "Charlie Hebdo".

18η αγ.: Σπουδαία νίκη η Ίντερ με "τριάρα" επί της Τζένοα (VIDEO)

To LIVE του αγώνα:

15:47
Καλησπέρα σας. Μεσημέρι με ντέρμπι στην αιώνια πόλη. Η Ρόμα υποδέχεται τη Λάτσιο στο Ολίμπικο με τους τυπικά γηπεδούχος να είναι ένα βαθό πίσω από την Γιουβέντους στην 2η θέση και τους Λατσιάλι στην 3η με 30 βαθμούς και ανοδική πορεία. .
15:50
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρόμα (Ρούντι Γκαρσία): Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μανωλάς, Αστόρι, Χολέμπας, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς, Φλορέντσι, Ιτούρμπε, Τότι.

Λάτσιο (Στέφανο Πιόλι): Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Βράι, Τσάνα, Ράντου, Παρόλο, Μπίλια, Μάουρι, Αντερσον, Καντρέβα, Τζόρτζεβιτς.
15:50
Είναι ένα ντέρμπι - πέρα από τη βαθμολογική σημασία - γοήτρου. Ένα ευρωπαϊκό κλασικό ντέρμπι.
15:54
Σε σχηματισμό 4-5-1 η Λάτσιο, σε σχηματισμό 4-3-3 η Ρόμα.
15:56
Δύο από τους τρεις Έλληνες της Ρόμα, βασικοί. Κώστας Μανωλάς και Χοσέ Χολέμπας, στον πάγκο ο Βασίλης Τοροσίδης.
15:59
Γεμάτο το "Ολίμπικο". Από τζαλορόσι και μπιανκοτσελέστι.
16:00
Εντυπωσιακό το κορεό στο πέταλο της Ρόμα. Με αναφορά σε όλους τους αρχηγούς - σημαίες των "τζαλορόσι".
16:01
Τότι και Μάουρι, οι δύο αρχηγοί.
16:03
Ξεκίνησε το "ντέρμπι ντε λα καπιτάλε".
16:05
Μαζί με τον Αστόρι στο κέντρο της άμυνας, ο Κώστας Μανωλάς. Στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο Χολέμπας.
16:05
Πάνω από 60.000 θεατές στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης.
16:06
3' Πρώτο σκληρό φάουλ στην αναμέτρηση, από τον Τσάνα πάνω στον Τότι.
16:07
Η Ρόμα έχει την κατοχή στα πρώτα δευτερόλεπτα, με φάουλ ανακόπτει τις προσπάθειες η Λάτσιο.
16:09
Το ιταλικό πρωτάθλημα έχει ομάδες - κολοσσούς του ποδοσφαίρου, όπως η Γιουβέντους, η Μίλαν, η Ίντερ, η Ρόμα και η Λάτσιο, αλλά το ντέρμπι των δύο τελευταίων είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικό, το πιο κλάσικο.
16:10
Ρούντι Γκαρθία και Στέφανο Πιόλι, ζουν με τη δική τους αγωνία την αναμέτρηση από τους δύο πάγκους.
16:14
Με το λογότυπο Je suis Charlie στη φανέλα τους αγωνίζονται οι ποδοσφαιριστές της Λάτσιο, λόγω της τραγωδίας στη Charlie - Hebdo.
16:15
12' Ωραία προσπάθεια από τον Καντρέβα, που αδειάζει με επιτόπια ντρίμπλα τον Μάικον αλλά το σουτ περνά άουτ.
16:15
Υπάρχουν οπαδοί και των δύο ομάδων στο "Ολίμπικο".
16:17
Εδώ η φωτογραφία με το "Je suis Charlie" αποτυπωμένο στις εμφανίσεις της Λάτσιο.
16:18
Είναι το 40ό ντέρμπι του Τότι, το 34ο για το πρωτάθλημα. Οι αριθμοί του "Καπιτάνο", μιλούν από μόνοι τους.
16:19
Το κορεό της Ρόμα, αναφέρει τα εξής.
Figli di Roma, capitani e bandiere, questo è il mio vanto che non potrai mas avere" BRIVIDI!!!    "Γιοι της Ρομα, αρχηγοί και σημαίες, αυτή είναι η υπερηφάνεια μου που δεν θα μπορέσετε πότε να έχετε"
16:20
18' Στα σώματα των "μπιανκοτσελέστι" το φάουλ του Τότι.
16:23
20' Σουτ από τον Παρόλο, η μπάλα στην αγκαλιά του Ντε Σάνκτις. Η Λάτσιο όσο περνά η ώρα, πατά και καλύτερα.
16:26
23' Ο Ναϊνγκολάν είναι ο καλύτερος της Ρόμα μέχρι τώρα. Είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ άμυνας και επίθεσης.
16:28
25' Ρόμα - Λάτσιο 0-1 ΓΚΟΛ! Να που η Λάτσιο χτυπά στην αντεπίθεση και με τον αρχηγό της, Μάουρι, ανοίγει το σκορ.
16:29
Το γκολ της Λάτσιο, ξεκίνησε μετά από λάθος του καλύτερου μέχρι τότε της Ρόμα, Ναϊνγκολάν.
16:32
29' Ρόμα - Λάτσιο 0-2 ΓΚΟΛ! Με τον Φελίπε Άντερσον η Λάτσιο διευρύνει το προβάδισμά της, στα δύο γκολ. Εξαιρετικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή από το Βραζιλιάνο, φέρει ευθύνη ο Ντε Σάνκτις.

16:34
Έχουν "ανάψει" τα αίματα στο "Ολίμπικο". Τα δύο γκολ, έχουν φέρει εκνευρισμό στους "τζαλορόσι". Από μία κίτρινη κάρτα σε Μάουρι και Ιτούρμπε.
16:36
Εδώ το πρώτο γκολ του Μάουρι:
16:37
Και εδώ το δεύτερο από τον Φελίπε Άντερσον:
16:39
36' Πιέζει η Ρόμα για να μειώσει, είναι διάτρητη η άμυνά της πίσω, στις αντεπιθέσεις.
16:42
Εδώ το μαρκάρισμα του Τσάνα στον Ιτούρμπε. Είπαμε Ρόμα - Λάτσιο, συνώνυμο του πάθους.
16:45
42' Δεν βρίσκει διεξόδους η Ρόμα, και ο Τότι είναι καλά μαρκαρισμένος.
16:46
Στον πάγκο για τη γηπεδούχο Ρόμα είναι οι: Γιανγκά Εμπιβά, Κόουλ, Στρόοτμαν, Λιάιτς, Μποριέλο, Ντέστρο,  Παρέδες, Τοροσίδης, Σόμα, Σκορούπσκι, Λόμποντ και Εμάνουελσον.
16:48
Έχει ξεκινήσει ζέσταμα ο Λιάιτς.Ίσως, είναι η πρώτη αλλαγή του Γκαρθία.
16:48
45+1' Διανύουμε το λεπτό των καθυστερήσεων.
16:50
Ημίχρονο στο Ολίμπικο. Ρόμα - Λάτσιο 0-2. Με Μάουρι και Φελίπε Άντερσον οι "μπιανκοτσελέστι" είναι απόλυτα κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη.
17:04
Δύο αλλαγές για τη Ρόμα. Μέσα Λιάιτς και Στρόοτμαν.
17:05
Έξω Ναϊνγκολάν και Φλορέντζι.
17:06
Να δούμε τί μας επιφυλάσσει το δεύτερο ημίχρονο, στο "Ολίμπικο".
17:07
Κίτρινη κάρτα έχουν και οι δύο σκόρερ. Μάουρι και Φελίπε Άντερσον. Από τη Ρόμα, έχει ο Ιτούρμπε και ο Ναϊνγκολάν που έχει περάσει έξω.
17:09
47' Ρόμα - Λάτσιο 1-2 ΓΚΟΛ! Μειώνει η Ρόμα με τον "Καπιτάνο" της, Φραντσέσκο Τότι.
17:10
Με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρόμα μειώνει και μπαίνει ξανά παιχνίδι.
17:12
Εδώ το γκολ του Τότι, με το οποίο μείωσε η Ρόμα:
17:12
52' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα με το σουτ του Ιτούρμπε, που βγάζει με δυσκολία ο Μαρκέτι.
17:14
54' Ανεβαίνει όλο και περισσότερο από τα αριστερά ο Χολέμπας, μαζί του ανεβαίνει και η απόδοση της Ρόμα.
17:15
Πλέον, η Λάτσιο είναι στο μισό γήπεδο και περιμένει τη Ρόμα. Το μομέντουμ, ευνοεί τους "τζαλορόσι".
17:17
Στον πάγκο για τη Λάτσιο, κάθονται οι: Μπερίσα, Κατάλντι, Καβαντά, Κεϊτά, Κλόζε, Κονκό, Λεντέσμα, Νοβαρέτι, Ονάζι, Περεϊρίνια, Στρακόσα.
17:18
Η κατοχή της μπάλας είναι 58% - 42% υπέρ της Ρόμα.
17:18
Κίτρινα κάρτα βλέπει και η Πιάνιτς.
17:20
Δοκάρι για τη Λάτσιο. Με τον αρχηγό της, Στέφανο Μάουρι.
17:22
O Μάικον από τα δεξιά έχει αρκετά προβλήματα, αμυντικά κακός, επιθετικά η παρουσία του δεν έχει γίνει αισθητή.
17:23
62' Η απευθείας εκτέλεση του Καντρέβα με τα πολλά της φάλτσα θα δυσκολέψει τον Ντε Σάνκτις, ο οποίος όμως θα κατορθώσει να απομακρύνει.
17:24
64' Ρόμα - Λάτσιο 2-2 ΓΚΟΛ!
17:25
Ο Τότι ξανά μετά από σέντρα του Χολέμπας φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Απίθανο γκολ από τον Καπιτάνο.
17:26
Ο Τότι πανηγυρίζει το γκολ με μία selfie.Απίθανος πανηγυρισμός, απίθανο και το γκολ.
17:27
Εδώ ο selfie πανηγυρισμός του Τότι:
17:28
Εδώ το γκολ της ισοφάρισης από τον Φραντσέσκο Τότι:
17:29
Όσες φορές και να δεις και το γκολ, και τον πανηγυρισμό, είναι απίστευτα και τα δύο.
17:30
Η Λάτσιο γκρεμίζει ο,τι έχτισε στα 45 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Το "ντέρμπι ντελα Καπιτάλε" από την αρχική αφετηρία των δύο ομάδων.
17:32
Οι αλλαγές του Γκαρθία έχουν αλλάξει τις ισορροπίες. Με τον Στρόοτμαν κυρίως, αλλά και τον Λιάιτς, οι "τζαλορόσι" έχουν ανακτήσει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.
17:33
73' Κίτρινη κάρτα και ο Ντανιέλε ντε Ρόσι.
17:33
Έχουν καταρρεύσει και οι τρεις γραμμές της Λάτσιο.
17:34
Ο Χολέμπας στο έδαφος μετά από μία σύγκρουση με τον Ντε Φράι.
17:35
Να που ο Φραντσέσκο Τότι βρίσκει τον τρόπο να αναδειχθεί πρωταγωνιστής ενός ακόμη ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας.
17:37
Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Καβάντα περνά στη θέση του Ντε Φράι.
17:40
79' Έχει πέσει ο ρυθμός. Η αναμέτρηση οδεύει προς το τέλος της και είναι λογικό οι δύο ομάδες να ελαχιστοποιούν τα ρίσκα τους.
17:41
81' Ο Ντέστρο περνά στη θέση του Ιτούρμπε.
17:42
Ο Γκαρθία θέλει τη νίκη, θέλει το πρωτάθλημα, βάζει τον Ντέστρο.
17:44
Άλλη μία λήψη του selfie πανηγυρισμού του Τότι:
17:45
85' Πέντε λεπτά συν τις καθυστερήσεις να δούμε εάν θα υπάρχει νικητής στο ντέρμπι της πρωτεύουσας.
17:47
Καθώς οδεύουμε προς τη λήξη, είναι σαφές ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Η Λάτσιο το πρώτο, η Ρόμα το δεύτερο.
17:49
Από τα δεξιά με τον Καντρέβα οι προσπάθειες της Λάτσιο, ο Χολέμπας αποτελεί τείχος απροσπέλαστο.
17:50
Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάτσιο. Ο Ντε Σάνκτις είναι παρών στην πιο κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης.
17:52
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο δεύτερο εξ' αυτών.
17:52
Η μπάλα στη Ρόμα, η Λάτσιο πολιορκείται αλλά αντιστέκεται.
17:53
Με τα δύο γκολ, ο Φραντσέσκο Τότι έφτασε τα 11 στα ντέρμπι με τη Λάτσιο.
17:54
Ο Μανωλάς παίρνει την ταυτότητα του Καβάντα σε μία επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Λάτσιο
17:56
Τελικό αποτέλεσμα: Ρόμα - Λάτσιο 2-2. Ένα ντέρμπι με τα όλα του. Με τέσσερα γκολ, από ένα ημίχρονο παιχνιδιού για κάθε ομάδα. Με γκολάρα από τον Τότι, συνοδευμένο από selfie πανηγυρισμό.