25η αγ.: Η Σεβίλλη "σκότωσε" τις ελπίδες της Ατλέτικο (VIDEOS)

Η Σεβίλλη καθήλωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον αγωνιστικό χώρο του "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ που δικαιούτο, με το τελικό 0-0 να αφήνει τους πρωταθλητές Ισπανίας πολύ πίσω στη μάχη του τίτλου μετά από 25 αγωνιστικές στην Primera Division.

Η κάτοχος του Europa League προερχόταν από μεσοβδόμαδη σπουδαία πρόκριση με εκτός έδρας νίκη επί της Γκλάντμπαχ στη διοργάνωση και η... παρά ένα λεπτό κάτοχος του Champions League προερχόταν από ήττα στην ίδια χώρα από τη Λεβερκούζεν. Η εικόνα αυτή διατηρήθηκε και στο μεταξύ τους παιχνίδι, με τους Ανδαλουσιάνους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να έχουν περιορίσει τους "ροχιμπλάνκος" σε κάτι μικρότερο από το μισό γήπεδο.

Οι ευκαιρίες ήταν συνεχόμενες για τους γηπεδούχους, αλλά η αστοχία εξίσου διαρκής. Ο Βιθέντε Ιμπόρα έφτασε πιο κοντά στο γκολ με δοκάρι στο 1ο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί και στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, όταν ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε τάκλιν για κόκκινη στον Βιτόλο, αλλά τη γλίτωσε. Ο Ντιέγκο Σιμεόνε αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ενδεκάδα του και έριξε στο παιχνίδι τους Φερνάντο Τόρες, Κόκε και λίγο αργότερα Μάριο Μάντζουκιτς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το τελευταίο τέταρτο διεξήχθη σχεδόν αποκλειστικά έξω από την περιοχή του Μιγκέλ Άνχελ Μογιά, ο οποίος, όμως, διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε (70' Εμπιά), Αρίμπας (70' Ρέγες), Κολοντζιεϊτσάκ, Ναβάρο, Ιμπόρα, Κριχόβιακ, Βιδάλ, Μπανέγα, Βιτόλο, Μπάκα (79' Γκαμεϊρό)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-5-1): Μογιά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοδίν, Γκάμεθ, Τουράν (59' Τόρες), Γκάμπι (64' Κόκε), Σουάρεθ, Τιάγκο, Γκαρθία, Γκριεζμάν (75' Μάντζουκιτς)