29η αγ.: Ο Ματιέ γλίτωσε την Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τη Θέλτα μετά από την εντός έδρας ήττα στο "Καμπ Νόου", επικρατώντας με 1-0 στο Βίγκο χάρη σε γκολ του Ζερεμί Ματιέ στο 73ο λεπτό της συνάντησης για την 29η αγωνιστική στην Primera Division.

Ο Λουίς Ενρίκε χρησιμοποίησε από την αρχή τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έδειχνε να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που υπέστη στην... περιοδεία της εθνικής Αργεντινής στις ΗΠΑ. Την ημέρα που έχασε τα "ηνία" στον πίνακα των σκόρερ, όμως, ο ηγέτης των "μπλαουγκράνα" δεν αγωνίστηκε ως... υγιής (αν και έχασε 3 καλές ευκαιρίες). Ο ρυθμός δεν ήταν γρήγορος, οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες και μετά από ένα χρονικό διάστημα, αφορούσαν αποκλειστικά τους γηπεδούχους. Ο Κλαούντιο Μπράβο κράτησε το μηδέν όποτε χρειάστηκε, αλλά η κάκιστη απόδοση των συμπαικτών του προμήνυαν άσχημα μαντάτα.

Κανείς εκ των δύο προπονητών δεν έκανε αλλαγές στην ανάπαυλα και σχεδόν τίποτα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Εάν κάποια ομάδα φαινόταν ότι θα φτάσει (με δυσκολία) στο γκολ, αυτή ήταν η ομάδα του Βίγκο. Παρ' όλα αυτά, οι "μπλαουγκράνα" ήταν αυτοί που έστειλαν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά με τον Νεϊμάρ, τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (λανθασμένα μετά από πολλά και δύσκολα ριπλέι), και στη συνέχεια με τον Ζερεμί Ματιέ να δίνει ξανά τη λύση, μετά από το clasico κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Το τέρμα ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη - εκδίκηση στην Μπαρτσελόνα που διατηρήθηκε στο +4 από τους "μερένγκες".

Θέλτα (4-3-3): Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Φοντάς, Κάστρο, Ερνάντες (83' Μίνα), Φερνάντες, Κρον Ντέλι (67' Ραντόγια), Ορεγιάνα, Λαριβέι (71' Τσάρλες), Νολίτο

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Αντριάνο, Ραφίνια (58' Τσάβι), Μπουσκέτς, Ινιέστα (75' Πέδρο), Μέσι, Σουάρες (86' Ράκιτιτς), Νεϊμάρ