Μάντσεστερ Σίτι - Ντιναμό Κιέβου 0-0

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν νίκησε την Ντιναμό Κιέβου, αλλά το 0-0, μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα, ήταν υπεραρκετό για να την φέρει στα προημιτελικά του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της. Δύο αναγκαστικές αλλαγές σε 25 λεπτά για τον Πελεγκρίνι, δοκάρι είχε ο Χεσούς Νάβας. Κλασικές ευκαιρίες στο φινάλε η ουκρανική ομάδα.

Μάντσεστερ Σίτι Ντιναμό Κιέβου

Μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Ουκρανία η Μάντσεστερ Σίτι θα έπρεπε να δείξει τάσεις αυτοχειρίας για ν' αποκλειστεί από την Ντιναμό Κιέβου, ακόμη κι αν συνθήκες δεν εξελίχθηκαν ευνοϊκά. Οι τραυματισμοί των Κομπανί και Οταμέντι πριν από το 25λεπτο σε συνδυασμό με το κακό φεγγάρι των "πολιτών" και την επιφυλακτική προσέγγιση του Ρεμπρόφ δεν επέτρεψαν την ανάπτυξη ρυθμού και τη δημιουργία ευκαιριών.

Οι πρωταθλητές Ουκρανίας έκλειναν τους χώρους, ο Τουρέ ερχόταν πολύ πίσω για να οργανώσει επιθέσεις και ο Σοφκόφσκι ήταν θεατής, αφού ούτε ο Νάβας μπόρεσε να τροφοδοτήσει τον Αγουέρο στην καλύτερη προσπάθεια της αγγλικής ομάδας.

Επειδή πάντως ο Ρεμπρόφ άλλαξε τα σχέδιά του, προσπαθώντας να κάνει πιο επιθετική την 11άδα του, οι "πολίτες" βρήκαν περισσότερες διόδους προς την αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά στο 59' ο Αγουέρο, μετά το τρίγωνο με Σίλβα-Τουρέ, ήταν πολύ πλάγια για να τελειώσει καλά τη φάση, ενώ στο 61' ο Νάβας σημάδεψε με διαγώνιο σουτ το δεξί δοκάρι και όχι τα δίχτυα της Ντιναμό.

Αν στο 63' ο Γιαρμολένκο είχε σκοράρει στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, σουτάροντας πάνω στον Χαρτ, ίσως το ματς είχε πάρει διαφορετική τροπή. Από τη στιγμή πάντως που το σκορ δεν άνοιξε, η Σίτι βολεύτηκε με το ισόπαλο αποτέλεσμα, δεν ρίσκαρε και κράτησε δυνάμεις για το ντέρμπι που ακολουθεί με τη Γιουνάιτεντ. Ούτε η είσοδος του Στέρλινγκ έδωσε πνοή στη Σίτι, η οποία θα έχανε σε περίπτωση που ο Χαρτ δεν έσωζε εξ επαφής από τη μία το σουτ Μπουγιάλσκι στο 87' και από την άλλη του Γιαρμολένκο στο 94'.

Ο Τζο Χαρτ βρέθηκε εκτεθειμένος από τη στιγμή που οι δύο καλύτεροι στόπερ της Σίτι τέθηκαν νοκ άουτ. Κράτησε πάντως ανέπαφη την εστία του σε τρεις περιπτώσεις και γλίτωσε την ομάδα του από μία ήττα.

Ο Άντρι Γιαρμολένκο είναι ο πιο ποιοτικός μεσοεπιθετικός της Ντιναμό Κιέβου, αυτός που όφειλε να δώσει κουβαλήσει τους υπόλοιπους. Από εκεί έπαιζε συνεχώς η ομάδα του Ρεμπρόφ, είχε την μπάλα στα πόδια του ο Ουκρανός, αλλά έκανε λάθη, ενώ στο φινάλε σπατάλησε την κλασικότερη ευκαιρία.