"Μαύρο χάλι" η Αγγλία, λυτρωτής Λεβαντόβσκι για Πολωνία

Η Αγγλία απογοήτευσε κόντρα στην Σλοβενία και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στον εκπληκτικό Χαρτ. "Τρένο" η Γερμανία, λύτρωση στο φινάλε των καθυστερήσεων με Λεβαντόβσκι για Πολωνία (videos).

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκανε το χατήρι του κόσμου και των μίντια αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον ντεφορμέ Γουέιν Ρούνεϊ, όμως και χωρίς τον άσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (μπήκε αλλαγή στο 73ο λεπτό) η εικόνα της εθνικής Αγγλίας δεν... βελτιώθηκε και πολύ.

Τουναντίον, τα "τρία λιοντάρια" πραγματοποίησαν απογοητευτική εμφάνιση στην έδρα της Σλοβενίας (ούτε ένα σουτ προς την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο) και θα πρέπει να αισθάνοναι ευχαριστημένοι με τον βαθμό που απέσπασαν (0-0), με τον Τζο Χαρτ να είναι φύλακας-άγγελος της εστίας της ομάδας του και να καταγράφει μάλιστα μία ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ επέμβαση στο ενεργητικό του.

© AP

Όσον αφορά στα άλλα δύο ματς του 6ου ομίλου, η Σλοβακία επικράτησε άνετα 3-0 της Σκωτίας (δύο γκολ ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ) και η Λιθουανία κατέβαλε με 2-0 την αντίσταση της Μάλτας.

Με δύο γρήγορα γκολ των Ντράξλερ και Κεντίρα πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο η Γερμανία "καθάρισε" την Βόρεια Ιρλανδία και έκανε το "3 στα 3" στον 3ο όμιλο, Τσεχία και Αζερμπαϊτζάν "κόλλησαν" στο μηδέν ενώ η Νορβηγία επικράτησε 4-1 του Σαν Μαρίνο το οποίο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του αρχηγού του στον αδερφό του (!) και είχε ισοφαρίσει προσωρινά σκοράροντας για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο του 2013.

"Λύτρωση" για την Πολωνία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Λεβαντόβσκι έγραψε το 2-1 απέναντι στην σκληροτράχηλη Αρμενία των 10 παικτών από το 31ο λεπτό, ενώ στα άλλα δύο ματς του 5ου ομίλου το Μαυροβούνιο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Δανίας (1-0) και το Καζακστάν κράτησε στο "μηδέν" την Ρουμανία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

3ος όμιλος

Τσεχία - Αζερμπαϊτζάν 0-0

Γερμανία - Βόρεια Ιρλανδία 2-0 1-0 (13' Ντράξλερ, 17' Κεντίρα)

Νορβηγία - Σαν Μαρίνο 4-1 (12' αυτ. Σιμοντσίνι, 77' Ντιομαντέ, 83' Σαμουέλσεν, 83' Κινγκ / 54' Στεφανέλι)