Με Γκριεζμάν η Ατλέτικο, με Μήτρογλου η Μπενφίκα

Τα δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν στο πρώτο ημίχρονο χάρισαν στην Ατλέτικο Μαδρίτης την εκτός έδρας νίκη επί της Γαλατάσαραϊ με 2-0. Ο Κώστας Μήτρογλου ξαναβρήκε δίχτυα και η Μπενφίκα επικράτησε 2-0 της πρωτάρας Αστάνα.

Γαλατάσαραϊ - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

H Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε γιατί ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από άποψη κατοχής, οι "ροχιμπλάνκος" κατέγραψαν τέσσερις περισσότερες προς την εστία και σε δύο περιπτώσεις αποδείχθηκαν εύστοχοι με σκόρερ τον Αντουάν Γκριεζμάν. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο δεύτερο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά και πήραν σχετικά άκοπα τους τρεις βαθμούς. Η Ατλέτικο έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ στα τελευταία 10 ματς για το Champions League.

Γαλατάσαραϊ (4-5-1): Μουσλέρα, Μπαλτά, Καρόλ, Καγιά, Σαριόγλου (46' Εζτεκίν), Ντενάγερ, Ινάν, Σνάιντερ, Τσολάκ (32' Μπουλούτ), Ποντόλσκι (71' Γκιουμούς), Γιλμάζ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Γοδίν, Χιμένες, Σικέιρα, Τιάγκο, Κόκε, Σαούλ (80' Ό. Τόρες), Βιέτο (62' Γκάμπι), Γκριεζμάν, Μαρτίνες (60' Φ. Τόρες).

Μπενφίκα - Αστάνα 2-0

Η Μπενφίκα νίκησε γιατί ο Αλεκσέι Σέτκιν σημάδεψε το δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ στο 46' και πέντε λεπτά αργότερα ο Νικολάς Γκαϊτάν (από ασίστ του Κώστα Μήτρογλου) βρήκε τον στόχο. Όταν η τύχη γυρίζει την πλάτη σε μία πρωτάρα, τότε παραδοασιακά η πλάστιγγα γέρνει προς την έμπειρη. Ο Έλληνας επιθετικός, μάλιστα, δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο 62' με εξ επαφής προσπάθεια, να φτάσει τα τέσσερα γκολ ως παίκτης των "αετών" και ουσιαστικά να βάλει τέλος στη σεμνή τελετή.

Μπενφίκα (4-1-3-2): Ζούλιο Σέζαρ, Λουιζάο, Ελιζέου, Ζαρντέλ, Νελσίνιο, Σάμαρης (85' Φέισα), Γκαϊτάν, Μήτρογλου, Ζονάς (72' Πίτσι), Γκέντες, Ταλίσκα (77' Χιμένες).

Αστάνα (4-5-1): Έριτς, Άνισιτς, Ίλιτς )92' Ντεντέτσκο), Ποστνίκοβ, Σόμκο, Μακσίμοβιτς, Ζουκόβ, Κεθεβοάμα, Κάνιας, Τζολτσίεβ (81' Μπεϊσεμπέκοβ), Καμπανάγκα (46' Στσέτκιν).