Δωρεά του Ντίας το κύπελλο στην Γερμανία

Η Χιλή έχανε τις ευκαιρίες, όμως η Γερμανία ήταν εκείνη που χαμογέλασε στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, κερδίζοντας με 1-0. Το γκολ προήλθε μετά από απίστευτη γκάφα του Μαρσέλο Ντίας, που... έκανε δώρο στον Στινλτ (VIDEO).

Germany's Lars Stindl, left, celebrates after scoring the opening goal with his teammate Timo Werner during the Confederations Cup final soccer match between Chile and Germany, at the St.Petersburg Stadium, Russia, Sunday July 2, 2017. (AP Photo/Martin Meissner)
Lars Stindl Timo Werner AP

Η τύχη χαμογέλασε στους Γερμανούς αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι Χιλιανοί δημιούργησαν πολλούς κινδύνους μπροστά από την εστία του Τερ Στέγκεν, όμως ήταν αρκετά άστοχοι.

Παρόλα αυτά μία απροσεξία του Ντίας στο 20ο λεπτό, είχε ως αποτέλεσμα να σκοράρουν πρώτα τα "πάντσερ" με τον Στιντλ. Ο 30χρονος μέσος πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα να κλέψει τη μπάλα ο Βέρνερ, ο οποίος στη συνέχεια την έδωσε στον Στιντλ που έκανε το τελικό 1-0.