"Μπλόκο" στη Λιβαδειά για την Ξάνθη

Η Ξάνθη προηγήθηκε και βρέθηκε κοντά στη νίκη στην έδρα του Λεβαδειακού, όμως το γκολ του Ουόν στο 80' "έκοψε" την όρεξη στους Ακρίτες (1-1).

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η δύναμη της έδρας του Λεβαδειακού φάνηκε σε ακόμη ένα ματς. Στην αναμέτρηση με την φορμαρισμένη και πάντα επικίνδυνη εκτός έδρας, Ξάνθη, οι Βοιωτοί βρέθηκαν σε αρκετά δύσκολη θέση, όμως κατάφεραν να τσιμπήσουν το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1.

Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ στο 22' με τον Γιουνές και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 1-0. Το δεύτερο μέρος όμως ανήκε στους γηπεδούχους. Είχαν την κατοχή και την κυριαρχία στο ματς, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Όλα αυτά μέχρι το... 80ο λεπτό

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ουόν, ένας από τους καλύτερους του γηπέδου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς και ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν μάλιστα μέχρι και να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά όμως το σκορ δεν άλλαξε. Η Ξάνθη παρέμεινε για έκτο σερί ματς αήττητη στη Super League, ενώ από τη μεριά του και ο Λεβαδειακός φέτος στην έδρα του έχει μόλις μία ήττα (από τον Παναθηναϊκό)!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Λεβαδειακός: Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί (55' Καραμπουέ), Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Σίλβα, Ζεζίνιο (90' Καλτσάς), Γιακουμάκης (69' Βασιλείου), Μάντζιος

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Χατζιτερζόγλου (60' Μπαξεβανίδης), Καρασαλίδης, Λισγάρας, Γουάλας, Ντε Λούκας, Καμαρά (72' Φλίσκας), Λάζιτς, Βασιλακάκης (84' Νιέτο), Λουσέρο, Γουνές