Μπράγκα-ΑΕΚ: Ο Λιβάγια την αποτελείωσε πριν γίνει αλλαγή στην αλλαγή
Ο Γκαλένο την πλήγωσε, ο... Λιβάγια την αποτελείωσε. Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League με σκορ 3-0 από την Μπράγκα, με τον Κροάτη να κάνει δύο λάθη που στοίχισαν ισάριθμα τέρματα και τον Καρέρα να... απαντάει κάνοντας τον αλλαγή στην αλλαγή.
![Ο Μάρκο Λιβάγια έγινε αλλαγή στην αλλαγή στην εκτός έδρας ήττα της ΑΕΚ από την Μπράγκα, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League 2020-2021. Ο Κροάτης μπήκε στο ματς με το σκορ στο 1-0, που έφτασε στο τελικό 3-0 από δύο δικά του λάθη. (EUROKINISSI)](https://www.contra.gr/img/8302/9027752/320000/w460/460/livaja.jpg)
Κλέψιμο, τρανζίσιον, ασίστ, εσωτερική, αιφνιδιασμός, τριγωνική επίθεση. Όροι που συναντά κανείς σε μια μπασκετική αναμέτρηση. Εν προκειμένω μπορούν να εξηγήσουν την ήττα της ΑΕΚ στο 'Municipal' από την Μπράγκα, με το βαρύ όπως εξελίχθηκε 3-0, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Η Ένωση περίμενε πως θα συναντήσει δυσκολίες στην αναμέτρηση. Ο Γκαλένο ήταν ένας παίκτης που θα μπορούσε να την πληγώσει, όπως και έγινε. Αυτό που δεν περίμενε σίγουρα ήταν πως θα την αποτελειώσει ο... Λιβάγια. Ο Κροάτης κυνηγός πέρασε ως αλλαγή στο ματς με το σκορ στο 1-0 και έγινε αλλαγή στην αλλαγή όταν η ΑΕΚ δέχθηκε δύο ακόμη τέρματα, από ισάριθμα δικά του λάθη. Με τον Μάσιμο Καρέρα να τον αποσύρει από το ματς, βάζοντας στη θέση του τον Μαχαίρα.
Ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε ένα 3-5-2, με τον Μάνταλο σε πιο επιθετικό ρόλο, επιφορτισμένο να καλύπτει τα μέτρα ανάμεσα στους κεντρικούς χαφ και τους Ολιβέιρα - Ανσαριφάρντ που συνέθεταν το δίδυμο στη γραμμή κρούσης. Τα προβλήματα που αντιμετώπιζε η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν δύο: η αδυναμία της να κρατήσει αρκετά τη μπάλα ώστε να σπάσει τον ρυθμό που έδινε η Μπράγκα στο ματς και ο έλεγχος του χώρου στην πλάτη των Σάκχοβ-Κρστίτσιτς, όπου ο Πορτογάλοι έβγαζαν υπεραριθμία.
Η Ένωση πάντως κατάφερε τρεις φορές να βγάλει τη μπάλα στα νώτα της αντίπαλης άμυνας, όμως τις δύο φορές ο γκολκίπερ Ματέους θύμισε τον συνονόματο του Λόταρ, όταν ο σπουδαίος Γερμανός έπαιζε λίμπερο προς τη δύση της καριέρα του, προλαβαίνοντας τους Βασιλαντωνόπουλο - Ολιβέιρα. Την τρίτη φορά, ο Πορτογάλος φορ της ΑΕΚ κατάφερε και πάτησε περιοχή, αλλά από θέση βολής αστόχησε απελπιστικά. Η παρουσία του γενικώς, ήταν και πάλι απογοητευτική. Έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες και δεν ήταν καθόλου αλτρουιστής σε περιπτώσεις που είχε δίπλα του επιλογές.
Και στο επιθετικό τρανζίσιον η Μπράγκα πήρε το προβάδισμα. Ο Εσκάγια από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Γκαλένο πρόλαβε να πάρει την εσωτερική από τον Βασιλαντωνόπουλο και με κεφαλιά που έμοιαζε με... ψηλοκρεμαστό χουκ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιντώτα. Με το 1-0 του 44' πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.
Τσιγκρίνσκι, Σικέιρα και Γκαλένο είχαν από μια καλή ευκαιρία να σκοράρουν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Καρέρα αποφάσισε πώς ήταν η ώρα να ρισκάρει. Οι τρεις στόπερ έγιναν δύο και το 3-5-2 μετατράπηκε σε 4-3-3, όταν οι Λιβάγια και Τάνκοβιτς αντικατέστησαν τους Τσιγκρίνσκι και Ανσαριφάρντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολιβέιρα αστόχησε από πλάγια θέση μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τάνκοβιτς και μετά... έπεσε ο διακόπτης. Στο 78' ο Λιβάγια έκανε το πρώτο του λάθος. Ο Γκαλένο έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό και την κατάλληλη στιγμή έκανε την ασίστ για τον σκόρερ Παουλίνιο.
Το 2-0 δεν είχε γυρισμό. Ο Μάσιμο Καρέρα ως προπονητής γνωρίζει πως η κακή μέρα, η άσχημη απόδοση, το στραβό αποτέλεσμα είναι μέρος του παιχνιδιού. Αυτό που δεν δέχεται ο Ιταλός τεχνικός είναι η κακή νοοτροπία εις βάρος του συνόλου. Αυτό που είδε όταν ο Λιβάγια έχασε φτηνά τη μπάλα για δεύτερη φορά στη μεσαία γραμμή, οι παίκτες της Μπράγκα εκτέλεσαν τέλεια ένα επιθετικό τρίγωνο και ο Αντρέ Όρτα σημείωσε το 3-0 στο 88'. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κροάτης έφευγε από το ματς αφήνοντας την θέση του στον Μαχαίρα. Προφανώς δεν ήταν ευχαριστημένος, αλλά τι να πει και ο προπονητής του που ήλπιζε πως ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του θα άλλαζε το ματς. Και το έκανε, άλλα όχι με τον ενδεδειγμένο τρόπο...
Η ΑΕΚ θα έχει άλλες πέντε ευκαιρίες στα ματς που ακολουθούν να αναζητήσει το καλύτερο δυνατό στον όμιλο, όπου συμμετέχουν και οι Λέστερ, Ζόρια. Ο Λιβάγια τόσες ευκαιρίες αποκλείεται να έχει στην ΑΕΚ αν η νοοτροπία του εξακολούθησει να είναι αυτή με την οποία μπήκε στην αναμέτρηση του 'Municipal', εξανεμίζοντας τις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μπράγκα.