38η αγ.: Στο Champions League η Λάτσιο, εκτός Ευρώπης η Ίντερ

Η Νάπολι άγγιξε την ολική ανατροπή, αλλά ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έχασε πέναλτι και λίγο αργότερα η Λάτσιο βρήκε δίχτυα από δύο νεοεισελθόντες, έφυγε νικήτρια με 4-2 από το "Σαν Πάολο" και εξασφάλισε την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League. Eκτός Ευρώπης η Ίντερ.

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της εφετινής σεζόν, η Λάτσιο επικράτησε 4-2 της Νάπολι στο "Σαν Πάολο" και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του πλανήτη.

Οι "παρτενοπέι" έχασαν κλασική ευκαιρία στο 24ο λεπτό με τον Χοσέ Καγεχόν, αλλά οι "αετοί" ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα και μάλιστα δύο φορές, με σουτ του Μάρκο Παρόλο στο 33ο και πλασέ του Αντόνιο Καντρέβα στις καθυστερήσεις ενός πρώτου ημιχρόνου, το οποίο κατά τ' άλλα δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις.

Ο Παρόλο άνοιξε το σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή, αφού μετά από λάθος του ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν μείωσε στο 55', ενώ δεχόμενος δύο κίτρινες μέσα σε έξι λεπτά (54'-62') άφησε την Λάτσιο με 10 παίκτες.

Στο ενδιάμεσο και συγκεκριμένα στο 57ο και το 58ο λεπτό, η Νάπολι έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία και είχε μία ακόμα καλή στιγμή για την ισοφάριση, προτού ο Ιγκουαΐν ισοφαρίσει στο 64ο και ο Φαουζί Γκουλάμ αποβληθεί με δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά (67'-70'). Το μομέντουμ ανήκε στους "παρτενοπέι".

Ο Ράφα Μπενίτεθ, στο τελευταίο του ματς ως τεχνικός της Νάπολι, περίμενε την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκουαΐν στο 76ο λεπτό για να πανηγυρίσει την ολική ανατροπή, εκείνος όμως, έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια και το 2-2 παρέμεινε.

Το φινάλε ανήκε στην Λάτσιο, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα με πλασέ του νεοεισελθόντα Ογκένι Ονάζι στο 85' και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με κεφαλιά του Μίροσλαβ Κλόζε στις καθυστερήσεις.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπεθ, Ινλέρ (53' Γκαμπιαντίνι), Καγεχόν (89' Σαπάτα), Χάμσικ, Μέρτενς (77' Ινσίνιε), Ιγκουαΐν.

Λάτσιο (3-4-3): Μαρκέτι, Ντε Φράι, Τζεντιλέτι, Μαουρίτσιο, Μπάστα, Παρόλο, Κατάλντι (84' Ονάζι), Λούλιτς, Καντρέβα, Τζόρτζεβιτς (77' Κλόζε), Φελίπε Άντερσον (65' Λεντέσμα).

Στα πρώτα 50 λεπτά το ματς του "Τζιουζέπε Μεάτσα" μεταξύ της Ίντερ και της Έμπολι δεν είχε σκορ, ενώ στα τελευταία 40 μπήκαν επτά γκολ (!) με συνέπεια οι "νερατζούρι" να επικρατήσουν, αλλά να μείνουν εν τέλει εκτός Ευρώπης λόγω του βαθμού που πήρε η Σαμπντόρια στην αναμέτρηση με την Πάρμα.

Ο Ροδρίγκο Παλάσιο άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό με προβολή, ο Μάουρο Ικάρντι διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 63ο, ο Λέβαν Μεχελίτζε μείωσε με κεφαλιά στο 59ο και ο Μανουέλ Πουτσιαρέλι ισοφάρισε στο 62ο με πλασέ.

Η συνέχεια ανήκε στην Ίντερ, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα με ωραίο σουτ του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς στο 70' και πλασέ του Ικάρντι στο 77ο, ενώ ο Μεχελίτζε απλώς διαμόρφωσε το τελικό 4-3 με τρομερό σουτ στο 88'.

Ίντερ (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Ζουάν, Ρανόκια, Φελίπε (29' Σαντόν), Ναγκατόμο, Κόβασιτς (83' Ποντόλσκι), Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Ερνάνες, Παλάσιο (90' Ντιμάρκο), Ικάρντι.

Έμπολι (4-3-1-2): Μπάσι, Λαουρίνι (54' Ρούι), Μπάρμπα (69' Τονέλι), Χισάι, Ρουγκάνι, Σαπονάρα (43' Βέρντι), Βαλντιφιόρι, Κρόκε, Βετσίνο, Μχεντλίντζε, Πουτσιαρέλι.

Με γκολ του Αντρέα Μπελότι στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παλέρμο επικράτησε 2-1 της Ρόμα στην αδιάφορη -βαθμολογικά- αναμέτρηση του "Ολίμπικο".

Ο Έντζο Μαρέσκα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία της ανοικτής αναμέτρησης, προτού οι φιλοξενούμενοι πάρουν το προβάδισμα στο 35ο λεπτό με πέναλτι του Φράνκο Βάσκες και αγγίξουν το δεύτερο γκολ λίγο αργότερα.

Οι "τζιαλορόσι" βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει ισοφάρισαν με υπέροχο τελείωμα του Φραντσέσκο Τότι στο 85ο λεπτό, ωστόσο ο Μπελότι ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από σέντρα του Βάσκες.

Ρόμα (4-3-3): Σκορούπσκι, Σπόλι, Μπαλτσαρέτι, Αστόρι, Ντε Ρόσι, Ουτσάν, Παρέδες (36' Ναϊνγκολάν), Φλορέντσι, Τότι, Ντουμπιά (69' Ιτούρμπε), Λιάγιτς (51' Πιάνιτς).

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Βιτιέλο, Τέρτσι, Γκονζάλες, Λαζάαρ (59' Έμερσον), Μαρέσκα , Γιαγίαλο (79' Ρισπόλι), Βάσκεθ, Τσότσεφ (64' Ντελά Ρόκα), Κουαϊσόν, Μπελότι.