NHL: Ανεπαρκής ο Federov

Το έχουμε πεί και θα το λέμε μέχρι το τέλος της σεζόν, ότι ο μεγάλος Sergei Federov φέτος δείχνει ανίκανος να βοηθήσει τους φιναλίστ του Stanley Cup, Mighty Ducks.Αυτό αποδείχτηκε και χθές το βράδυ,όπου οι Ducks αντιμετώπισαν εκτός έδρας τους Calgary Flames και βυθίστηκαν ακόμα περισσότερο στον Δυτικό Ομιλο, καταλαμβάνοντας την 13η θέση με μόλις 51 βαθμούς.

Ο Jarome Iginla των Flames, ήταν σε μεγάλη βραδιά χθές το βράδυ, δίνοντας την νίκη στους γηπεδούχους με 2-1 και έχοντας σημειώσει το 9ο του προσωπικό τέρμα σε 7 αγώνες.Ο ίδιος στο power play, στο 5ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, κεραυνοβολεί τον κάκιστο φέτος, Giguere δίνοντας το προβάδισμα στην γηπεδούχο ομάδα και έν συνεχεία την υπερπολύτιμη νίκη-χρυσάφι που οδηγεί τους Calgary Flames για πρώτη φορά μετά απο 8 χρόνια στα πλέι-όφς. Η χθεσινή νίκη,ήταν η 29η για την ομάδα του Κάλγκαρι.

Ο αστέρας των νικητών, Iginla αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε στα ΜΜΕ, ότι η νίκη ήταν χρυσάφι για την ομάδα μου και πρόστεσε ότι άν και η χρονιά ήταν δύσκολη απο την αρχή, προσπάθούμε για το καλύτερο.Με την 3η συνεχόμενη νίκη, η έκπληξη του Δυτικού ομίλου, που ακούει στο όνομα, Calgary Flames καταλαμβάνει την 5η θέση, δηλώνοντας παρών για τα πλέι-όφς.Εκτός αγώνα απο το πρώτο λεπτό, έδειχνε το μεγάλο αστέρι των Mighty Ducks, Sergei Federov, που βολόδερνε στην αρένα του γηπέδου.Επόμενος αγώνας των Flames είναι αύριο όπου υποδέχονται τους Minessota Wild.