Νίκη χωρίς αντίκρισμα για Ζάμπια

Θρίαμβος μέσα στη Λιβερία για τη Ζάμπια, η οποία επικράτησε με 5-0 στο πλαίσιο της δέκατης και τελευταίας αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Γερμανίας, στη ζώνη της Αφρικής.

Η ομάδα του Καλούσα Μπουάλια έφτασε σε αυτήν την άνετη νίκη χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος και ενώ το πρώτο ημίχρονο είχε κλείσει στο μηδέν. Ο Λουίπα άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό, για να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενουμένων ο Μουέια δύο λεπτά αργότερα. Ακολούθησαν δύο γκολ του Μουμάμπα στο 64’ και στο 66’, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λουίπα στο 84’.

Εν τούτοις, αυτή η νίκη δεν έχει κάποιο ουσιαστικό όφελος για τη Ζάμπια, αφού ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της φτάνοντας τους 19 βαθμούς στον πρώτο όμιλο, τη στιγμή που το Τόγκο προηγείται με 20 και η Σενεγάλη έχει 18, αλλά αμφότερες οι ομάδες έχουν έναν αγώνα λιγότερο και διεκδικούν την πρωτιά που δίνει και μία θέση στα τελικά της Γερμανίας.