Νίκη για την Γκαμπόν, ισοπαλία στο Γουινέα Ισημερινού-Κονγκό (VIDEOS)

Η οικοδέσποινα Γουινέα Ισημερινού ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στο Κονγκό, ενώ με νίκη ξεκίνησε της υποχρεώσεις της η Γκαμπόν επικρατώντας με 2-0 της Μπουρκίνα Φάσο. Βασικός με το Κονγκό ο Εντιγκά.

Η αυλαία του Κυπέλλου Εθνών Εθνικής άνοιξε με την αναμέτρηση μεταξύ της διοργανώτριας Γουινέας Ισημερινού και του Κονγκό. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, με τον Εμίλιο Ενσουέ να δίνει προβάδισμα στην οικοδέσποινα στο 16ο λεπτό και το Κονγκό να "απαντά" λίγο πριν το τέλος (87') με τον Τιεβί Μπιφουμά. Βασικός με την ομάδα του Κονγκό ξεκίνησε ο παίκτης του Ολυμπιακού, Ντελβίν Εντιγκά.

Η Γκαμπόν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του πρώτου αγώνα και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του 1ου ομίλου, νικώντας με 2-0 την Μπουρκίνα Φάσο. Το μεγάλο αστέρι της Γκαμπόν, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, ενώ ο Μάλικ Εβουνά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα στο 72'.