Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 2-2

Αν το φιλικό της ΑΕΚ με τη Νίκη Βόλου έγινε για να δει ο Φερέρ την όποια βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι, τότε μάλλον δεν έπρεπε να γίνει. Γιατί ο Ισπανός τεχνικός έμεινε απογοητευμένος από τους παίκτες του, οι οποίοι έχασαν δεκάδες ευκαιρίες να πάρουν μια ευρεία νίκη, μένοντας τελικά στο 2-2.

Τοτελικό αποτέλεσμαστο Βόλο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Εξάλλου, ο Φερέρ δεν ήθελε να δει την ομάδα του να κερδίζει τη Νίκη. Ηθελε να δει την ομάδα του βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και περισσότερο επιθετική. Η ΑΕΚ, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε και έφυγε με το 2-2, με τον Ζούλιο Σέζαρ να δείχνει για μία ακόμη φορά πως διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Λεωνίδας Καμπάνταης: "Ημασταν άτυχοι σήμερα. Κάνουμε το καλύτερο δυνατό και πιστεύω ότι μέσα από τη δουλειά θα έρθουν και τα γκολ. Πιστεύω ότι με το χρόνο θα παίξουμε ακόμη καλύτερα. Δεν χρειάζεται να ανησυχούμε".
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σκόρερ τον Μασερατέζι στην πρώτη τους φάση, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έχασε απίστευτες ευκαιρίες για να ανατρέψει το σκορ. Στο 34ο λεπτό ο Ντελίμπασιτς είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σέζαρ απέτυχε δύο φορές να κάνει το 1-1, χάνοντας σίγουρο γκολ.

Στην επανάληψη η Ενωση βελτιώθηκε και σε διάστημα πέντε λεπτών οι παίκτες της δημιούργησαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες. Η ισοφάριση για την ΑΕΚ ήρθε στο 64ο λεπτό όταν ο Σέζαρ εκτέλεσε φάουλ και ο Τσιρίλο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Παρά την υπεροχή της ΑΕΚ και τις χαμένες ευκαιρίες, η Νίκη ήταν αυτή που πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μύρωνα Σηφάκη προηγήθηκε με 2-1 στο 79ο λεπτό με τέρμα του Παυλίδη. Στο 81ο λεπτό, οι "κιτρινόμαυροι" είχαν κι άλλο δοκάρι (τέταρτο παρακαλώ!), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζούλιο Σέζαρ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Αραμπατζής, Παουτάσο (46' Πλιάτσικας), Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος (46' Τζιωρτζόπουλος), Ουντέζε, Λάκης (Καμπάνταης), Μόρας, Σέζαρ, Καπετάνος, Μαντούκα, Ντελίμπασιτς.