Νίκη Βόλου - ΑΕΚ 3-1

Παρόντος του Δημήτρη Μελισσανίδη, η ΑΕΚ ηττήθηκε 3-1 από τη Νίκη Βόλου σε φιλικό που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό. Ασύνδετη, ακίνδυνη και ευάλωτη αμυντικά η Ένωση του Τραϊανού Δέλλα, κέρδισε τις εντυπώσεις ο Καζβιρόπουλος με το ωραίο γκολ που πέτυχε.

Η ΑΕΚ της Football League 2 δεν ήταν έτοιμη για ένα τόσο δυνατό παιχνίδι με μια ομάδα που πέρυσι διεκδίκησε την άνοδό της στη Super League. Πολλά τα λάθη από τους ποδοσφαιριστές του Δέλλα, οι οποίοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν ήξεραν τι να την κάνουν.

Μηδενική δημιουργία από τους "κιτρινόμαυρους", για τους οποίους η καλύτερη ευκαιρία ήταν ένα μακρινό σουτ του Ρόβα στο 15' που κόντραρε σε αντίπαλο και πέρασε ελάχιστα έξω από αριστερό δοκάρι των Βολιωτών.

Αντίθετα η Νίκη, πιο συμπαγής και οργανωμένη στο γήπεδο, ήταν σαφώς πιο απειλητική. Εξ ου και μετά τη χαμένη ευκαιρία του 9' με τον Μπακάλη, έφτασε στο 1-0 με το κοντινό πλασέ του Σοϊλέδη στο 34'. Το ίδιο αποτελεσματικός, μετά την ευκαιρία του Μπακάλη στο 48', ήταν και στο 70' ο Γέσιτς, όταν κλήθηκε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε η Νίκη σε μια φάση διαρκείας, στην οποία είχε προηγηθεί η κεφαλιά του Τζιώρα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Δέλλας προχώρησε σε πολλές αλλαγές κατά το δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να λείψει από την ΑΕΚ η ομοιογένεια και να μην είναι παραγωγική. Ο νεαρός Καζβιρόπουλος πάντως σκόραρε με ωραίο σουτ στο 86', προτού ο Χοβέ με κεφαλιά στο 91ο λεπτό εκθέσει ξανά την άμυνα των "κιτρινόμαυρων" με το τρίτο γκολ της Νίκης και διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης (65' Ταΐρης), Ζουλιώτης (74' Μπιτσάκος), Σοϊλέδης (65' Παπαδόπουλος), Γκότοβος (74' Γιώτας), Ρεπετσάς (79' Ακάσου), Μασάνα (65' Αναστασόπουλος), Μπακάλης (79' Γκούμας), Μανουσάκης (74' Πιταράς), Τζιώρας (71' Τσίτας), Γκολόσεβατς (65' Χοβέ), Γέσιτς (71' Χαρτσιάς)

ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου (59' Τζανετόπουλος), Ρόβας (79' Ζιβάνοβιτς), Σταθάκης (59' Τσουκαλάς), Κορδέρο (69' Παληαρούτας), Γροντής (63' Καζβιρόπουλος), Μπρέσεβιτς (79' Παυλής), Ανάκογλου (84' Τσεβάς), Δημγκιόκας (49' Πεταυράκης), Τσουμάγκας (63' Μούργκα), Τσούπρος (73' Ντούμπερετ)

18:39
Καλησπέρα σας
18:40
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με την ΑΕΚ που θα γίνει στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.
18:43
Ο αγώνας είναι προς τιμήν της Νίκης Βόλου η οποία την φετινή σεζόν συμπληρώνει 90 χρόνια ιστορίας
18:45
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Γκότοβος, Ρεπετσάς, Μασάνα, Μπακάλης, Μανουσάκης, Τζιώρας, Γκολόσεβατς, Γέσιτς.

ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Δημγκιόκας, Τσουμάγκα, Τσούπρος.
18:46
Στον πάγκο για την γηπεδούχο Νίκη Βόλου είναι οι: Ταΐρης, Διμπρίεβιτς, Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπτσάκος, Ζαρτσιάς, Γκούμας, Γιώτας, Τσίτας, Πιτταράς, Ακάσου, Γεωργατζής, Πατσατζόγλου, Κορέτα και Χοβέ.
18:47
Στον πάγκο για την ΑΕΚ είναι οι: Ντούνης, Παυλής, Πεταυράκης, Κέζος, Καζβιρόπουλος, Μούργκα, Ζιβάνοβιτς, Παληαρούτας, Τζανετόπουλος, Τσεβάς, Τζάθας, Τσουκαλάς, Ντούμεπρετ και Θαναηλάκης.
18:47
Στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού βρίσκονται και αρκετοί φίλαθλοι της ΑΕΚ
18:48
Η Νίκη Βόλου τη φετινή σεζόν θα αγωνίζεται στην Football League και θέλει να γιορτάσει τα 90 χρόνια της ιστορίας της με την άνοδο στην Super League που είναι και ο στόχος της
18:57
Περίπου 1.000 φίλαθλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες του Σταδίου για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.
19:05
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει η αναμέτρηση
19:06
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό. Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 0-0
19:15
9': Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Μετά από σέντρα από δεξιά ο Μπακάλης έκανε την κεφαλιά με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν την μπάλα.
19:19
Εκτός από την ευκαιρία της Νίκης Βόλου στο 9' δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.
19:20
15': Η ΑΕΚ απάντησε στις ευκαιρίες, όταν ο ο Ρόβας δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από αριστερό κάθετο δοκάρι της Νίκης.
19:40
34': ΓΚΟΛ! Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Σοιλέδη. Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 1-0.
19:44
Στα επίσημα του Πανθεσσαλικού Σταδίου βρίσκονται και οι Μελισσανίδης-Μπάγεβιτς.
19:51
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Πανθεσσαλικό.
20:07
46': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:10
48': Σουτ από τον Μπακάλη ο Βούρας έπεσε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα.
20:11
49': Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Πεταυράκη να παίρνει την θέση του Δημγκιόκα.
20:24
59': Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Μπήκαν οι Τσουκαλάς και Τζανετόπουλος και βγήκαν οι Αργυρίου και Σταθάκης.
20:31
69': Δοκάρι για τη Νίκη Βόλου με τον Τζιώρα και στην εξέλιξη της φάσης πέναλτι που κερδίζουν οι Βολιώτες
20:32
70': ΓΚΟΛ! Η Νίκη Βόλου διπλασίασε τα τέρματά της με το εύστοχο πέναλτι του Γέσιτς. Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 2-0
20:47
86'! ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ μείωσε με πολύ όμορφο γκολ του Καζβιρόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 2-1.
20:52
91': ΓΚΟΛ! Η Νίκη Βόλου πέτυχε και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Χοβέ. Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 3-1.