Νίκησε και βλέπει σεντόνι η Άρσεναλ

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έχοντας το μυαλό στο Γιουρόπα Λιγκ άφησε εκτός πολλούς βασικούς παίκτες κόντρα στην Άρσεναλ, πού πήρε το...δωράκι του Πορτογάλου και κέρδισε 2-0 (VIDEO).

Arsenal players celebrate their goal during the English Premier League soccer match between Arsenal and Manchester United at the Emirates stadium in London, Sunday, May 7, 2017. (AP Photo/Matt Dunham)
Arsenal players celebrate AP

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Ρούνεϊ, όμως γρήγορα η Άρσεναλ πήρε τα ηνία του αγώνα και επέβαλλε το ρυθμό της. Γκολ παρόλα αυτά δεν είχαμε στο πρώτο μέρος, αφού όλα έγιναν στην... επανάληψη.

Μόλις στο 54ο λεπτό ο Τζάκα με υπέροχο σουτ νίκησε τον Ντε Χέα, ενώ τρία λεπτά αργότερα (57') ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Πλέον η μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ είναι ορθάνοιχτη με την Γιουνάιτεντ, ωστόσο, να έχει το μυαλό της στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΡΣΕΝΑΛ(Βενγκέρ): Τσεχ, Χόλντινγκ, Κοσιενλί, Μονρεάλ, Τζάκα (76' Κοκελέν), Ράμσεϊ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (84' Μπεγιερίν), Γκιμπς, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (84' Ζιρού).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Τουανζέμπε, Φιλ Τζόουνς, Σμόλινγκ, Νταρμιάν, Κάρικ, Αντέρ Ερέρα (63' Ράσφορντ), Μάτα (84' ΜακΤόμινεϊ), Μχιταριάν (61' Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ, Ρούνεϊ.