Ο χάρτης των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων
Το Contra.gr σας προσφέρει τον αναλυτικό χάρτη των 54 χωρών της Ευρώπης. Δείτε συγκεντρωμένες όλες τις ομάδες που κατέκτησαν πρωτάθλημα, κύπελλο, λιγκ καπ ή σούπερ καπ, αυτές που κέρδισαν ευρωπαϊκά "εισιτήρια" και σε ποιον γύρο αρχίζουν τις προσπάθειές τους και εκείνες που υποβιβάστηκαν.
Αγγλία
Πρωτάθλημα: Μάντσεστερ Σίτι
Κύπελλο: Άρσεναλ
Λιγκ Καπ: Μάντσεστερ Σίτι
Σούπερ Καπ: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Champions League: Μάντσεστερ Σίτι (όμιλοι), Λίβερπουλ (όμιλοι), Τσέλσι (όμιλοι), Άρσεναλ (πλέι οφ)
Europa League: Έβερτον (όμιλοι), Τότεναμ (πλέι οφ), Χαλ (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Νόριτς, Φούλαμ, Κάρντιφ
Αζερμπαϊτζάν
Πρωτάθλημα: Καραμπάγκ
Κύπελλο: Νέφτσι Μπακού
Σούπερ Καπ: Χαζάρ
Champions League: Καραμπάγκ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Νέφτσι Μπακού (2ος προκριματικός γύρος), Ίντερ Μπακού (1ος προκριματικός γύρος), Γκαμπαλά (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ραβάν Μπακού
Αλβανία
Πρωτάθλημα: Σκεντέρμπεου
Κύπελλο: Φλαμουρτάρι
Σούπερ Καπ: Σκεντέρμπεου
Champions League: Σκεντέρμπεου (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Κουκέσι (1ος προκριματικός γύρος), Λάτσι (1ος προκριματικός γύρος), Φλαμουρτάρι (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Μπέσα, Καστριότι, Λούσνια, Μπιλς Μπαλς
Ανδόρα
Πρωτάθλημα: ΦΚ Σάντα Κολόμα
Κύπελλο: ΟΥΕ Σαντ Τζουλιά
Σούπερ Καπ: Λουζιτάνος
Champions League: ΦΚ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: ΟΥΕ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός γύρος), ΟΥΕ Σαντ Τζουλιά (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Πρινσιπάτ, Γένλαϊ
Αρμενία
Πρωτάθλημα: Μπάναντς
Κύπελλο: Πιουνίκ
Σούπερ Καπ: Σιράκ
Champions League: Μπάναντς (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Σιράκ (1ος προκριματικός γύρος), Μίκα (1ος προκριματικός γύρος), Πιουνίκ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Αλασκέρτ
Αυστρία
Πρωτάθλημα: Ζάλτσμπουργκ
Κύπελλο: Ζάλτσμπουργκ
Champions League: Ζάλτσμπουργκ (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ράπιντ (πλέι οφ), Γκρέντιγκ (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Βάκερ Ίνσμπρουκ
Βέλγιο
Πρωτάθλημα: Άντερλεχτ
Κύπελλο: Λόκερεν
Σούπερ Καπ: Άντερλεχτ
Champions League: Άντερλεχτ (όμιλοι), Σταντάρ Λιέγης (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Λόκερεν (πλέι οφ), Μπριζ (3ος προκριματικός γύρος), Ζούλτε Βάρεγκεμ (2ος προκριματικός γύρος), Οστάνδη (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Μονς, Λόιβεν
Βόρεια Ιρλανδία
Πρωτάθλημα: Κλίφτονβιλ
Κύπελλο: Γκλέναβον
Λιγκ Καπ: Κλίφτονβιλ
Champions League: Κλίφτονβιλ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Λίνφιλντ (1ος προκριματικός γύρος), Κρουζάντερς (1ος προκριματικός γύρος), Γκλέβανον
Υποβιβασμός: Αρντς
Βοσνία Ερζεγοβίνη
Πρωτάθλημα: Ζρίνσκι
Κύπελλο: Σαράγεβο
Champions League: Ζρίνσκι (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Σαράγεβο (2ος προκριματικός γύρος), Σιρόκι (1ος προκριματικός γύρος), Ζελιέζνιτσαρ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ρούνταρ, Λέοταρ
Βουλγαρία
Πρωτάθλημα: Λουντογκόρετς
Κύπελλο: Λουντογκόρετς
Σούπερ Καπ: Μπερόε
Champions League: Λουντογκόρετς (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (2ος προκριματικός γύρος), Λίτεξ (1ος προκριματικός γύρος), Μπότεφ Πλόβντιβ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Τσερνομόρετς, Νεφτοκίμιτς, Πίριν, Λιούμπιμετς
Γαλλία
Πρωτάθλημα: Παρί Σεν Ζερμέν
Κύπελλο: Γκινγκάμπ
Λιγκ Καπ: Παρί Σεν Ζερμέν
Σούπερ Καπ: Παρί Σεν Ζερμέν
Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν (όμιλοι), Μονακό (όμιλοι), Λιλ (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Γκινγκάμπ (όμιλοι), Σεντ Ετιέν (πλέι οφ), Λιόν (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Σοσό, Βαλενσιέν, Αζαξιό
Γερμανία
Πρωτάθλημα: Μπάγερν Μονάχου
Κύπελλο: Μπάγερν Μονάχου
Σούπερ Καπ: Ντόρτμουντ
Champions League: Μπάγερν Μονάχου (όμιλοι), Ντόρτμουντ (όμιλοι), Σάλκε (όμιλοι), Λεβερκούζεν (πλέι οφ)
Europa League: Βόλφσμπουργκ (όμιλοι), Γκλάντμπαχ (πλέι οφ), Μάιντς (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Νυρεμβέργη, Μπράουνσβαϊγκ
Γεωργία
Πρωτάθλημα: Ντιναμό Τιφλίδας
Κύπελλο: Ντιναμό Τιφλίδας
Σούπερ Καπ: Τσιχούρα Σατσχέρε
Champions League: Ντιναμό Τιφλίδας (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ζεστάφονι (2ος προκριματικός γύρος), Σιόνι (1ος προκριματικός γύρος), Τσιχούρα Σατσχέρε (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Μπάια Ζουγκντίντι, Μεράνι Μαρτβίλι
Γιβραλτάρ
Πρωτάθλημα: Λίνκολν
Κύπελλο: Λίνκολν
Λιγκ Καπ: Λίνκολν
Champions League: Λίνκον (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Κόλετζ Γιουρόπα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Φίνιξ Γιβραλτάρ
Δανία
Πρωτάθλημα: Άαλμποργκ
Κύπελλο: Άαλμποργκ
Champions League: Άαλμποργκ (3ος προκριματικός γύρος), Κοπεγχάγη (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Μίντιλαντ (πλέι οφ), Μπρόντμπι (3ος προκριματικός γύρος), Έσμπιεργκ (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Άαρχους, Βίμποργκ
Ελβετία
Πρωτάθλημα: Βασιλεία
Κύπελλο: Ζυρίχη
Champions League: Βασιλεία (όμιλοι), Γκράσχοπερ (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ζυρίχη (πλέι οφ), Γιουνγκ Μπόις (3ος προκριματικός γύρος), Λουκέρνη (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Λοζάνη
Ελλάδα
Πρωτάθλημα: Ολυμπιακός
Κύπελλο: Παναθηναϊκός
Champions League: Ολυμπιακός (όμιλοι), Παναθηναϊκός (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: ΠΑΟΚ (πλέι οφ), Ατρόμητος (3ος προκριματικός γύρος), Αστέρας Τρίπολης, (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Απόλλων Σμύρνης, Άρης, Ξάνθη*
* Εν αναμονή του μπαράζ με τον 3ο των πλέι οφ της Football League.
Εσθονία
Πρωτάθλημα: Λεβάντια
Κύπελλο: Λεβάντια
Σούπερ Καπ: Φλόρα
Champions League: Λεβάντια (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Κάλιου (1ος προκριματικός γύρος), Σιλαμάε Κάλεβ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Κουρεσαάρε
Ιρλανδία
Πρωτάθλημα: Σεντ Πάτρικς
Κύπελλο: Σλίγκο Ρόβερς
Λιγκ Καπ: Σάμροκ Ρόβερς
Σούπερ Καπ: Σεντ Πάτρικς
Champions League: Σεντ Πάτρικ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ντάνταλκ (1ος προκριματικός γύρος), Σλίγκο Ρόβερς (1ος προκριματικός γύρος), Ντέρι Σίτι (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Σέλμπουρν
Ισλανδία
Πρωτάθλημα: Ρέικιαβικ
Κύπελλο: Φραμ
Λιγκ Καπ: Μπρέινταμπλικ
Σούπερ Καπ: Ρέικιαβικ
Champions League: Ρέικιαβικ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Χαφνάρφιαρνταρ (1ος προκριματικός γύρος), Στιάρναν (1ος προκριματικός γύρος), Φραμ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Βίκινγκουρ, Άκρανες
Ισπανία
Πρωτάθλημα: Ατλέτικο Μαδρίτης
Κύπελλο: Ρεάλ Μαδρίτης
Σούπερ Καπ: Μπαρτσελόνα
Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης (όμιλοι), Μπαρτσελόνα (όμιλοι), Ρεάλ Μαδρίτης (όμιλοι), Αθλέτικ Μπιλμπάο (πλέι οφ)
Europa League: Σεβίλλη (όμιλοι), Βιγιαρεάλ (πλέι οφ), Ρεάλ Σοσιεδάδ (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Οσασούνα, Βαγιαδολίδ, Μπέτις
Ισραήλ
Πρωτάθλημα: Μακάμπι Τελ Αβίβ
Κύπελλο: Ιρονί Κιριάτ Σμονά
Champions League: Μακάμπι Τελ Αβίβ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ιρονί Κιριάτ Σμονά (3ος προκριματικός γύρος), Χαποέλ Μπεερ Σεβά (2ος προκριματικός γύρος), Χαποέλ Τελ Αβίβ (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Χαποέλ Ραμάτ Χασαρόν, Μπνέι Γέχουντα
Ιταλία
Πρωτάθλημα: Γιουβέντους
Κύπελλο: Νάπολι
Σούπερ Καπ: Γιουβέντους
Champions League: Γιουβέντους (όμιλοι), Ρόμα (όμιλοι), Νάπολι (πλέι οφ)
Europa League: Φιορεντίνα (όμιλοι), Ίντερ (πλέι οφ), Πάρμα (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Κατάνια, Μπολόνια, Λιβόρνο
Καζακστάν
Πρωτάθλημα: Ακτόμπε
Κύπελλο: Σαχτέρ
Σούπερ Καπ: Ακτόμπε
Champions League: Ακτόμπε (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Αστάνα (1ος προκριματικός γύρος), Καϊράτ (1ος προκριματικός γύρος), Σαχτέρ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ακζαγίκ, Βοστόκ
Κροατία
Πρωτάθλημα: Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Κύπελλο: Ριγέκα
Σούπερ Καπ: Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Champions League: Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ριγέκα (2ος προκριματικός γύρος), Χάιντουκ (2ος προκριματικός γύρος), ΡΝΚ Σπλιτ
Υποβιβασμός: Χρβάτσκι Ντραγκοβόλιατς, Σλάβεν Μπέλουπο*
* Εν αναμονή επαναληπτικού πλέι οφ με την Τσιμπάλια (2-2 το πρώτο παιχνίδι) από τη 2η κατηγορία.
Κύπρος
Πρωτάθλημα: ΑΕΛ ή ΑΠΟΕΛ*
Κύπελλο: ΑΠΟΕΛ
Σούπερ Καπ: ΑΠΟΕΛ
Champions League: ΑΕΛ (3ος προκριματικός γύρος), ΑΠΟΕΛ* (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Απόλλων Λεμεσού (πλει οφ)*, Ερμής (3ος προκριματικός γύρος), Ομόνοια (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: ΕΝΠ, Αλκή, Άρης Λεμεσού, ΑΕΚ Κουκλιών
* Εν αναμονή της δικαστικής απόφασης για το αποτέλεσμα του ντέρμπι ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ.
Λετονία
Πρωτάθλημα: Βέντσπιλς
Κύπελλο: Γέλγκαβα
Λιγκ Καπ: Σκόντο
Σούπερ Καπ: Ντουγκάβα Νταουγκάβπιλς
Champions League: Βέντσπιλς (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (1ος προκριματικός γύρος), Νταουγκάβα Ρίγα (1ος προκριματικός γύρος), Γέλγκαβα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ιλούκστες, Λιέπαγιας Μέταλουργκς
Λευκορωσία
Πρωτάθλημα: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ
Κύπελλο: Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ
Σούπερ Καπ: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ
Champions League: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (2ος προκριματικός γύρος), Ντιναμό Μινσκ (2ος προκριματικός γύρος), Νέμαν Γκρόντνο (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Σλάβια Μοζίρ
Λιθουανία
Πρωτάθλημα: Ζαλγκίρις
Κύπελλο: Ζαλγκίρις
Σούπερ Καπ: Ζαλγκίρις
Champions League: Ζαλγκίρις (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ατλάντας (1ος προκριματικός γύρος), Έκρανας (1ος προκριματικός γύρος), Μπάνγκα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Τάουρας
Λίχτενσταϊν
Πρωτάθλημα: Δεν διεξάγεται
Κύπελλο: Βαντούζ
Europa League: Βαντούζ (1ος προκριματικός γύρος)
Λουξεμβούργο
Πρωτάθλημα: Ντουντελάνζ
Κύπελλο: Ντιφερντάνζ
Champions League: Ντουντελάνζ (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Φόλα Ες (1ος προκριματικός γύρος), Ντιφερντάνζ (1ος προκριματικός γύρος), Ζενές Ες (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Σουίφτ Εσπεράνζ, Χαμ Μπενφίκα
Μάλτα
Πρωτάθλημα: Βαλέτα
Κύπελλο: Βαλέτα
Σούπερ Καπ: Μπιρκιρκάρα
Champions League: Βαλέτα (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Μπιρκιρκάρα (1ος προκριματικός γύρος), Χιμπέρνιανς (1ος προκριματικός γύρος), Σλιέμα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Βιτοριόσα Σταρς, Ραμπάτ Άγιαξ
Μαυροβούνιο
Πρωτάθλημα: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν
Κύπελλο: Λόβτσεν
Champions League: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν (1ος προκριματικός γύρος), Τσέλικ ή Μπούντουτσνοστ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ντέτσιτς (απευθείας), δύο εκ των Μλάντοστ, Μόρναρ και Μόγκρεν (πλέι οφ)
Μολδαβία
Πρωτάθλημα: Σέριφ Τίρασπολ
Κύπελλο: Ζίμπρου
Σούπερ Καπ: Σέριφ Τίρασπολ
Champions League: Σέριφ Τίρασπολ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Τίρασπολ (1ος προκριματικός γύρος), Βέρις (1ος προκριματικός γύρος), Ζίμπρου (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Σπεράντσα, Ράπιντ Γκιντιγκίτσι
Νησιά Φαρόε
Πρωτάθλημα: Τόρσαβν
Κύπελλο: Βίκινγκουρ
Σούπερ Καπ: Βίκινγκουρ
Champions League: Τόρσαβν (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Φουγκλάφιερντουρ (1ος προκριματικός γύρος), Β36 Τόρσαβν (1ος προκριματικός γύρος), Βίκινγκουρ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Τβερούρι, Βέστουρ
Νορβηγία
Πρωτάθλημα: Στρόμσγκοντσετ
Κύπελλο: Μόλντε
Champions League: Στρόμσγκοντσετ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Μόλντε (2ος προκριματικός γύρος), Ρόζενμποργκ (1ος προκριματικός γύρος), Χάουγκεσουντ (1ος προκριματικός γύρος), Τρόμσο (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Τρόμσο, Χόνεφος
Ολλανδία
Πρωτάθλημα: Άγιαξ
Κύπελλο: Τσβόλε
Σούπερ Καπ: Άγιαξ
Champions League: Άγιαξ (όμιλοι), Φέγενορντ (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Τσβόλε (πλέι οφ), Τβέντε (πλέι οφ), Αϊντχόφεν (3ος προκριματικός γύρος), Χρόνινχεν (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ρόντα, Βάαλβαϊκ, Νάιμεχεν
Ουαλία
Πρωτάθλημα: Δε Νιου Σεντς
Κύπελλο: Δε Νιου Σεντς
Λιγκ Καπ: Καρμάρθεν
Champions League: Δε Νιου Σεντς (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Μπρότον (1ος προκριματικός γύρος), Άμπεριστουιθ Τάουν (1ος προκριματικός γύρος), Μπάνγκορ Σίτι (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Άφαν Λίντο
Ουγγαρία
Πρωτάθλημα: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ
Κύπελλο: Ουίπεστ
Λιγκ Καπ: Ντιόσγκιορ
Σούπερ Καπ: Γκιόρι ΕΤΟ
Champions League: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ (1ος προκριματικός γύρος), Φερεντσβάρος ή Βιντεότον (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Μεζοκόβεσντ Ζόρι, Καποσβάρι Ρακότσι
Ουκρανία
Πρωτάθλημα: Σαχτάρ Ντόνετσκ
Κύπελλο: Ντιναμό Κιέβου
Σούπερ Καπ: Τσερνομόρετς
Champions League: Σαχτάρ Ντόνετσκ (όμιλοι), Ντνίπρο (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ντιναμό Κιέβου (όμιλοι), Μέταλιστ (πλέι οφ), Τσέρνομορετς (3ος προκριματικός γύρος), Ζόρια (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ταβρίγια, Άρσεναλ Κιέβου
ΠΓΔΜ
Πρωτάθλημα: Ραμποτνίτσκι
Κύπελλο: Ραμποτνίτσκι
Σούπερ Καπ: Βαρντάρ
Champions League: Ραμποτνίτσκι (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Τούρνοβο (1ος προκριματικός γύρος), Μέταλουργκ (1ος προκριματικός γύρος), Σκεντίγια (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Γκόρνο Λίσιτσε, Μακεντόνιγια, Νάπρεντοκ, Γκόστιβαρ
Πολωνία
Πρωτάθλημα: Λέγκια
Κύπελλο: Ζάβισα
Champions League: Λέγκια (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Λεχ Πόζναν (2ος προκριματικός γύρος), Ρουχ Χορζόβ ή Γκόρνικ ή Λέχια ή Βίσλα (2ος προκριματικός γύρος), Ζάβισα (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, Βίτζεβ Γουτζ
Πορτογαλία
Πρωτάθλημα: Μπενφίκα
Κύπελλο: Μπενφίκα
Λιγκ Καπ: Μπενφίκα
Σούπερ Καπ: Πόρτο
Champions League: Μπενφίκα (όμιλοι), Σπόρτινγκ (όμιλοι), Πόρτο (πλέι οφ)
Europa League: Εστορίλ (όμιλοι), Νασιονάλ Μαδέιρα (πλέι οφ), Ρίο Άβε (3ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ολιανένσε
Ρουμανία
Πρωτάθλημα: Στεάουα
Κύπελλο: Άστρα Τζιούρτζιου
Σούπερ Καπ: Στεάουα
Champions League: Στεάουα (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Άστρα Τζιούρτζιου (3ος προκριματικός γύρος), Πετρολούλ (2ος προκριματικός γύρος), Ντιναμό (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Βασλούι, Πόλι Τιμισοάρα, Σαγκεάτα, Κορόνα
Ρωσία
Πρωτάθλημα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Κύπελλο: Ρόστοφ
Σούπερ Καπ: ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Champions League: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (όμιλοι), Ζενίτ (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ροστόφ (πλέι οφ), Λοκομοτίβ Μόσχας (πλέι οφ), Ντιναμό Μόσχας (3ος προκριματικός γύρος), Κράσνονταρ (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Βόλγκα, Άνζι, Τομ Τομσκ, Κρίλια
Σαν Μαρίνο
Πρωτάθλημα: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα
Κύπελλο: Λιμπερτάς
Σούπερ Καπ: Τρε Πένε
Champions League: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα (1ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα (1ος προκριματικός γύρος), Λιμπερτάς (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: -
Σερβία
Πρωτάθλημα: Ερυθρός Αστέρας
Κύπελλο: Βοϊβοντίνα
Champions League: Ερυθρός Αστέρας (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Παρτιζάν (2ος προκριματικός γύρος), Βοϊβοντίνα (2ος προκριματικός γύρος) Γιαγκόντινα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Δύο εκ των Ντόνι Σρεμ, Σλόμποντα, Ραντ, Γιαβόρ απευθείας και μία εκ των Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς, Ντόνι Σρεμ, Σλόμποντα, Γιαβόρ σε πλέι οφ.
Σκοτία
Πρωτάθλημα: Σέλτικ
Κύπελλο: Σεντ Τζόνστον
Λιγκ Καπ: Αμπερντίν
Champions League: Σέλτικ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Μάδεργουελ (2ος προκριματικός γύρος), Σεντ Τζόνστον (2ος προκριματικός γύρος), Αμπερντίν (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Χαρτς, Χιμπέρνιαν
Σλοβακία
Πρωτάθλημα: Σλόβαν
Κύπελλο: Κόσιτσε
Champions League: Σλόβαν (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Τρέντσιν (2ος προκριματικός γύρος), Κόσιτσε (2ος προκριματικός γύρος), Σπάρτακ Τέρναβα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Νίτρα
Σλοβενία
Πρωτάθλημα: Μάριμπορ
Κύπελλο: Γκόριτσα
Σούπερ Καπ: Μάριμπορ
Champions League: Μάριμπορ (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Γκόριτσα (2ος προκριματικός γύρος), Κόπερ (1ος προκριματικός γύρος), Ρούνταρ (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Τρίγκλαβ, Κέρκα (μία απευθείας, μία στα πλέι οφ)
Σουηδία
Πρωτάθλημα: Μάλμε
Κύπελλο: Έλφσμποργκ
Σούπερ Καπ: Μάλμε
Champions League: Μάλμε (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: ΑΙΚ Στοκχόλμης (2ος προκριματικός γύρος), Έλφσμποργκ (2ος προκριματικός γύρος), Γκέτεμποργκ (1ος προκριματικός γύρος), Μπρομαποϊκάρνα (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Έστερς, Σιριάνσκα
Τουρκία
Πρωτάθλημα: Φενέρμπαχτσε
Κύπελλο: Γαλατάσαραϊ
Σούπερ Καπ: Γαλατάσαραϊ
Champions League: Γαλατάσαραϊ (όμιλοι), Μπεσίκτας (3ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Τράμπζονσπορ (πλέι οφ), Σίβασπορ (3ος προκριματικός γύρος), Εσκισεχίρσπορ (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Ελαζίγκσπορ, Αντάλιασπορ, Καϊσερίσπορ
Τσεχία
Πρωτάθλημα: Σπάρτα
Κύπελλο: Σπάρτα
Σούπερ Καπ: Πίλζεν
Champions League: Σπάρτα (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Πίλζεν (3ος προκριματικός γύρος), Μλάντα (3ος προκριματικός γύρος), Σλόβαν (2ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Δύο εκ των Σλάβια, Ζνόιμο, Μποχέμιανς, Σίγκμα
Φινλανδία
Πρωτάθλημα: Ελσίνκι
Κύπελλο: Ροβανιέμι
Champions League: Ελσίνκι (2ος προκριματικός γύρος)
Europa League: Ροβανιέμι (2ος προκριματικός γύρος), Χόνκα (1ος προκριματικός γύρος), Βάασα (1ος προκριματικός γύρος), Μιλικόσκι (1ος προκριματικός γύρος)
Υποβιβασμός: Γιβάσκιλα