Ο χάρτης των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων

Το Contra.gr σας προσφέρει τον αναλυτικό χάρτη των 54 χωρών της Ευρώπης. Δείτε συγκεντρωμένες όλες τις ομάδες που κατέκτησαν πρωτάθλημα, κύπελλο, λιγκ καπ ή σούπερ καπ, αυτές που κέρδισαν ευρωπαϊκά "εισιτήρια" και σε ποιον γύρο αρχίζουν τις προσπάθειές τους και εκείνες που υποβιβάστηκαν.

Ο χάρτης των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων

Αγγλία

Πρωτάθλημα: Μάντσεστερ Σίτι

Κύπελλο: Άρσεναλ

Λιγκ Καπ: Μάντσεστερ Σίτι

Σούπερ Καπ: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Champions League: Μάντσεστερ Σίτι (όμιλοι), Λίβερπουλ (όμιλοι), Τσέλσι (όμιλοι), Άρσεναλ (πλέι οφ)

Europa League: Έβερτον (όμιλοι), Τότεναμ (πλέι οφ), Χαλ (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Νόριτς, Φούλαμ, Κάρντιφ

Αζερμπαϊτζάν

Πρωτάθλημα: Καραμπάγκ

Κύπελλο: Νέφτσι Μπακού

Σούπερ Καπ: Χαζάρ

Champions League: Καραμπάγκ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Νέφτσι Μπακού (2ος προκριματικός γύρος), Ίντερ Μπακού (1ος προκριματικός γύρος), Γκαμπαλά (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ραβάν Μπακού

Αλβανία

Πρωτάθλημα: Σκεντέρμπεου

Κύπελλο: Φλαμουρτάρι

Σούπερ Καπ: Σκεντέρμπεου

Champions League: Σκεντέρμπεου (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Κουκέσι (1ος προκριματικός γύρος), Λάτσι (1ος προκριματικός γύρος), Φλαμουρτάρι (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Μπέσα, Καστριότι, Λούσνια, Μπιλς Μπαλς

Ανδόρα

Πρωτάθλημα: ΦΚ Σάντα Κολόμα

Κύπελλο: ΟΥΕ Σαντ Τζουλιά

Σούπερ Καπ: Λουζιτάνος

Champions League: ΦΚ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: ΟΥΕ Σάντα Κολόμα (1ος προκριματικός γύρος), ΟΥΕ Σαντ Τζουλιά (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Πρινσιπάτ, Γένλαϊ

Αρμενία

Πρωτάθλημα: Μπάναντς

Κύπελλο: Πιουνίκ

Σούπερ Καπ: Σιράκ

Champions League: Μπάναντς (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Σιράκ (1ος προκριματικός γύρος), Μίκα (1ος προκριματικός γύρος), Πιουνίκ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Αλασκέρτ

Αυστρία

Πρωτάθλημα: Ζάλτσμπουργκ

Κύπελλο: Ζάλτσμπουργκ

Champions League: Ζάλτσμπουργκ (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ράπιντ (πλέι οφ), Γκρέντιγκ (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Βάκερ Ίνσμπρουκ

Βέλγιο

Πρωτάθλημα: Άντερλεχτ

Κύπελλο: Λόκερεν

Σούπερ Καπ: Άντερλεχτ

Champions League: Άντερλεχτ (όμιλοι), Σταντάρ Λιέγης (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Λόκερεν (πλέι οφ), Μπριζ (3ος προκριματικός γύρος), Ζούλτε Βάρεγκεμ (2ος προκριματικός γύρος), Οστάνδη (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Μονς, Λόιβεν

Βόρεια Ιρλανδία

Πρωτάθλημα: Κλίφτονβιλ

Κύπελλο: Γκλέναβον

Λιγκ Καπ: Κλίφτονβιλ

Champions League: Κλίφτονβιλ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Λίνφιλντ (1ος προκριματικός γύρος), Κρουζάντερς (1ος προκριματικός γύρος), Γκλέβανον

Υποβιβασμός: Αρντς

Βοσνία Ερζεγοβίνη

Πρωτάθλημα: Ζρίνσκι

Κύπελλο: Σαράγεβο

Champions League: Ζρίνσκι (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Σαράγεβο (2ος προκριματικός γύρος), Σιρόκι (1ος προκριματικός γύρος), Ζελιέζνιτσαρ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ρούνταρ, Λέοταρ

Βουλγαρία

Πρωτάθλημα: Λουντογκόρετς

Κύπελλο: Λουντογκόρετς

Σούπερ Καπ: Μπερόε

Champions League: Λουντογκόρετς (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (2ος προκριματικός γύρος), Λίτεξ (1ος προκριματικός γύρος), Μπότεφ Πλόβντιβ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Τσερνομόρετς, Νεφτοκίμιτς, Πίριν, Λιούμπιμετς

Γαλλία

Πρωτάθλημα: Παρί Σεν Ζερμέν

Κύπελλο: Γκινγκάμπ

Λιγκ Καπ: Παρί Σεν Ζερμέν

Σούπερ Καπ: Παρί Σεν Ζερμέν

Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν (όμιλοι), Μονακό (όμιλοι), Λιλ (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Γκινγκάμπ (όμιλοι), Σεντ Ετιέν (πλέι οφ), Λιόν (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Σοσό, Βαλενσιέν, Αζαξιό

Γερμανία

Πρωτάθλημα: Μπάγερν Μονάχου

Κύπελλο: Μπάγερν Μονάχου

Σούπερ Καπ: Ντόρτμουντ

Champions League: Μπάγερν Μονάχου (όμιλοι), Ντόρτμουντ (όμιλοι), Σάλκε (όμιλοι), Λεβερκούζεν (πλέι οφ)

Europa League: Βόλφσμπουργκ (όμιλοι), Γκλάντμπαχ (πλέι οφ), Μάιντς (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Νυρεμβέργη, Μπράουνσβαϊγκ

Γεωργία

Πρωτάθλημα: Ντιναμό Τιφλίδας

Κύπελλο: Ντιναμό Τιφλίδας

Σούπερ Καπ: Τσιχούρα Σατσχέρε

Champions League: Ντιναμό Τιφλίδας (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ζεστάφονι (2ος προκριματικός γύρος), Σιόνι (1ος προκριματικός γύρος), Τσιχούρα Σατσχέρε (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Μπάια Ζουγκντίντι, Μεράνι Μαρτβίλι

Γιβραλτάρ

Πρωτάθλημα: Λίνκολν

Κύπελλο: Λίνκολν

Λιγκ Καπ: Λίνκολν

Champions League: Λίνκον (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Κόλετζ Γιουρόπα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Φίνιξ Γιβραλτάρ

Δανία

Πρωτάθλημα: Άαλμποργκ

Κύπελλο: Άαλμποργκ

Champions League: Άαλμποργκ (3ος προκριματικός γύρος), Κοπεγχάγη (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Μίντιλαντ (πλέι οφ), Μπρόντμπι (3ος προκριματικός γύρος), Έσμπιεργκ (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Άαρχους, Βίμποργκ

Ελβετία

Πρωτάθλημα: Βασιλεία

Κύπελλο: Ζυρίχη

Champions League: Βασιλεία (όμιλοι), Γκράσχοπερ (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ζυρίχη (πλέι οφ), Γιουνγκ Μπόις (3ος προκριματικός γύρος), Λουκέρνη (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Λοζάνη

Ελλάδα

Πρωτάθλημα: Ολυμπιακός

Κύπελλο: Παναθηναϊκός

Champions League: Ολυμπιακός (όμιλοι), Παναθηναϊκός (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: ΠΑΟΚ (πλέι οφ), Ατρόμητος (3ος προκριματικός γύρος), Αστέρας Τρίπολης, (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Απόλλων Σμύρνης, Άρης, Ξάνθη*

* Εν αναμονή του μπαράζ με τον 3ο των πλέι οφ της Football League.

Εσθονία

Πρωτάθλημα: Λεβάντια

Κύπελλο: Λεβάντια

Σούπερ Καπ: Φλόρα

Champions League: Λεβάντια (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Κάλιου (1ος προκριματικός γύρος), Σιλαμάε Κάλεβ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Κουρεσαάρε

Ιρλανδία

Πρωτάθλημα: Σεντ Πάτρικς

Κύπελλο: Σλίγκο Ρόβερς

Λιγκ Καπ: Σάμροκ Ρόβερς

Σούπερ Καπ: Σεντ Πάτρικς

Champions League: Σεντ Πάτρικ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ντάνταλκ (1ος προκριματικός γύρος), Σλίγκο Ρόβερς (1ος προκριματικός γύρος), Ντέρι Σίτι (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Σέλμπουρν

Ισλανδία

Πρωτάθλημα: Ρέικιαβικ

Κύπελλο: Φραμ

Λιγκ Καπ: Μπρέινταμπλικ

Σούπερ Καπ: Ρέικιαβικ

Champions League: Ρέικιαβικ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Χαφνάρφιαρνταρ (1ος προκριματικός γύρος), Στιάρναν (1ος προκριματικός γύρος), Φραμ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Βίκινγκουρ, Άκρανες

Ισπανία

Πρωτάθλημα: Ατλέτικο Μαδρίτης

Κύπελλο: Ρεάλ Μαδρίτης

Σούπερ Καπ: Μπαρτσελόνα

Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης (όμιλοι), Μπαρτσελόνα (όμιλοι), Ρεάλ Μαδρίτης (όμιλοι), Αθλέτικ Μπιλμπάο (πλέι οφ)

Europa League: Σεβίλλη (όμιλοι), Βιγιαρεάλ (πλέι οφ), Ρεάλ Σοσιεδάδ (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Οσασούνα, Βαγιαδολίδ, Μπέτις

Ισραήλ

Πρωτάθλημα: Μακάμπι Τελ Αβίβ

Κύπελλο: Ιρονί Κιριάτ Σμονά

Champions League: Μακάμπι Τελ Αβίβ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ιρονί Κιριάτ Σμονά (3ος προκριματικός γύρος), Χαποέλ Μπεερ Σεβά (2ος προκριματικός γύρος), Χαποέλ Τελ Αβίβ (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Χαποέλ Ραμάτ Χασαρόν, Μπνέι Γέχουντα

Ιταλία

Πρωτάθλημα: Γιουβέντους

Κύπελλο: Νάπολι

Σούπερ Καπ: Γιουβέντους

Champions League: Γιουβέντους (όμιλοι), Ρόμα (όμιλοι), Νάπολι (πλέι οφ)

Europa League: Φιορεντίνα (όμιλοι), Ίντερ (πλέι οφ), Πάρμα (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Κατάνια, Μπολόνια, Λιβόρνο

Καζακστάν

Πρωτάθλημα: Ακτόμπε

Κύπελλο: Σαχτέρ

Σούπερ Καπ: Ακτόμπε

Champions League: Ακτόμπε (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Αστάνα (1ος προκριματικός γύρος), Καϊράτ (1ος προκριματικός γύρος), Σαχτέρ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ακζαγίκ, Βοστόκ

Κροατία

Πρωτάθλημα: Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Κύπελλο: Ριγέκα

Σούπερ Καπ: Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Champions League: Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ριγέκα (2ος προκριματικός γύρος), Χάιντουκ (2ος προκριματικός γύρος), ΡΝΚ Σπλιτ

Υποβιβασμός: Χρβάτσκι Ντραγκοβόλιατς, Σλάβεν Μπέλουπο*

* Εν αναμονή επαναληπτικού πλέι οφ με την Τσιμπάλια (2-2 το πρώτο παιχνίδι) από τη 2η κατηγορία.

Κύπρος

Πρωτάθλημα: ΑΕΛ ή ΑΠΟΕΛ*

Κύπελλο: ΑΠΟΕΛ

Σούπερ Καπ: ΑΠΟΕΛ

Champions League: ΑΕΛ (3ος προκριματικός γύρος), ΑΠΟΕΛ* (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Απόλλων Λεμεσού (πλει οφ)*, Ερμής (3ος προκριματικός γύρος), Ομόνοια (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: ΕΝΠ, Αλκή, Άρης Λεμεσού, ΑΕΚ Κουκλιών

* Εν αναμονή της δικαστικής απόφασης για το αποτέλεσμα του ντέρμπι ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ.

Λετονία

Πρωτάθλημα: Βέντσπιλς

Κύπελλο: Γέλγκαβα

Λιγκ Καπ: Σκόντο

Σούπερ Καπ: Ντουγκάβα Νταουγκάβπιλς

Champions League: Βέντσπιλς (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (1ος προκριματικός γύρος), Νταουγκάβα Ρίγα (1ος προκριματικός γύρος), Γέλγκαβα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ιλούκστες, Λιέπαγιας Μέταλουργκς

Λευκορωσία

Πρωτάθλημα: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Κύπελλο: Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ

Σούπερ Καπ: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Champions League: ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (2ος προκριματικός γύρος), Ντιναμό Μινσκ (2ος προκριματικός γύρος), Νέμαν Γκρόντνο (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Σλάβια Μοζίρ

Λιθουανία

Πρωτάθλημα: Ζαλγκίρις

Κύπελλο: Ζαλγκίρις

Σούπερ Καπ: Ζαλγκίρις

Champions League: Ζαλγκίρις (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ατλάντας (1ος προκριματικός γύρος), Έκρανας (1ος προκριματικός γύρος), Μπάνγκα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Τάουρας

Λίχτενσταϊν

Πρωτάθλημα: Δεν διεξάγεται

Κύπελλο: Βαντούζ

Europa League: Βαντούζ (1ος προκριματικός γύρος)

Λουξεμβούργο

Πρωτάθλημα: Ντουντελάνζ

Κύπελλο: Ντιφερντάνζ

Champions League: Ντουντελάνζ (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Φόλα Ες (1ος προκριματικός γύρος), Ντιφερντάνζ (1ος προκριματικός γύρος), Ζενές Ες (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Σουίφτ Εσπεράνζ, Χαμ Μπενφίκα

Μάλτα

Πρωτάθλημα: Βαλέτα

Κύπελλο: Βαλέτα

Σούπερ Καπ: Μπιρκιρκάρα

Champions League: Βαλέτα (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Μπιρκιρκάρα (1ος προκριματικός γύρος), Χιμπέρνιανς (1ος προκριματικός γύρος), Σλιέμα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Βιτοριόσα Σταρς, Ραμπάτ Άγιαξ

Μαυροβούνιο

Πρωτάθλημα: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν

Κύπελλο: Λόβτσεν

Champions League: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Σουτιένσκα ή Λόβτσεν (1ος προκριματικός γύρος), Τσέλικ ή Μπούντουτσνοστ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ντέτσιτς (απευθείας), δύο εκ των Μλάντοστ, Μόρναρ και Μόγκρεν (πλέι οφ)

Μολδαβία

Πρωτάθλημα: Σέριφ Τίρασπολ

Κύπελλο: Ζίμπρου

Σούπερ Καπ: Σέριφ Τίρασπολ

Champions League: Σέριφ Τίρασπολ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Τίρασπολ (1ος προκριματικός γύρος), Βέρις (1ος προκριματικός γύρος), Ζίμπρου (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Σπεράντσα, Ράπιντ Γκιντιγκίτσι

Νησιά Φαρόε

Πρωτάθλημα: Τόρσαβν

Κύπελλο: Βίκινγκουρ

Σούπερ Καπ: Βίκινγκουρ

Champions League: Τόρσαβν (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Φουγκλάφιερντουρ (1ος προκριματικός γύρος), Β36 Τόρσαβν (1ος προκριματικός γύρος), Βίκινγκουρ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Τβερούρι, Βέστουρ

Νορβηγία

Πρωτάθλημα: Στρόμσγκοντσετ

Κύπελλο: Μόλντε

Champions League: Στρόμσγκοντσετ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Μόλντε (2ος προκριματικός γύρος), Ρόζενμποργκ (1ος προκριματικός γύρος), Χάουγκεσουντ (1ος προκριματικός γύρος), Τρόμσο (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Τρόμσο, Χόνεφος

Ολλανδία

Πρωτάθλημα: Άγιαξ

Κύπελλο: Τσβόλε

Σούπερ Καπ: Άγιαξ

Champions League: Άγιαξ (όμιλοι), Φέγενορντ (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Τσβόλε (πλέι οφ), Τβέντε (πλέι οφ), Αϊντχόφεν (3ος προκριματικός γύρος), Χρόνινχεν (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ρόντα, Βάαλβαϊκ, Νάιμεχεν

Ουαλία

Πρωτάθλημα: Δε Νιου Σεντς

Κύπελλο: Δε Νιου Σεντς

Λιγκ Καπ: Καρμάρθεν

Champions League: Δε Νιου Σεντς (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Μπρότον (1ος προκριματικός γύρος), Άμπεριστουιθ Τάουν (1ος προκριματικός γύρος), Μπάνγκορ Σίτι (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Άφαν Λίντο

Ουγγαρία

Πρωτάθλημα: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ

Κύπελλο: Ουίπεστ

Λιγκ Καπ: Ντιόσγκιορ

Σούπερ Καπ: Γκιόρι ΕΤΟ

Champions League: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ντεμπρετσένι ή Γκιόρι ΕΤΟ (1ος προκριματικός γύρος), Φερεντσβάρος ή Βιντεότον (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Μεζοκόβεσντ Ζόρι, Καποσβάρι Ρακότσι

Ουκρανία

Πρωτάθλημα: Σαχτάρ Ντόνετσκ

Κύπελλο: Ντιναμό Κιέβου

Σούπερ Καπ: Τσερνομόρετς

Champions League: Σαχτάρ Ντόνετσκ (όμιλοι), Ντνίπρο (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ντιναμό Κιέβου (όμιλοι), Μέταλιστ (πλέι οφ), Τσέρνομορετς (3ος προκριματικός γύρος), Ζόρια (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ταβρίγια, Άρσεναλ Κιέβου

ΠΓΔΜ

Πρωτάθλημα: Ραμποτνίτσκι

Κύπελλο: Ραμποτνίτσκι

Σούπερ Καπ: Βαρντάρ

Champions League: Ραμποτνίτσκι (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Τούρνοβο (1ος προκριματικός γύρος), Μέταλουργκ (1ος προκριματικός γύρος), Σκεντίγια (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Γκόρνο Λίσιτσε, Μακεντόνιγια, Νάπρεντοκ, Γκόστιβαρ

Πολωνία

Πρωτάθλημα: Λέγκια

Κύπελλο: Ζάβισα

Champions League: Λέγκια (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Λεχ Πόζναν (2ος προκριματικός γύρος), Ρουχ Χορζόβ ή Γκόρνικ ή Λέχια ή Βίσλα (2ος προκριματικός γύρος), Ζάβισα (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, Βίτζεβ Γουτζ

Πορτογαλία

Πρωτάθλημα: Μπενφίκα

Κύπελλο: Μπενφίκα

Λιγκ Καπ: Μπενφίκα

Σούπερ Καπ: Πόρτο

Champions League: Μπενφίκα (όμιλοι), Σπόρτινγκ (όμιλοι), Πόρτο (πλέι οφ)

Europa League: Εστορίλ (όμιλοι), Νασιονάλ Μαδέιρα (πλέι οφ), Ρίο Άβε (3ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ολιανένσε

Ρουμανία

Πρωτάθλημα: Στεάουα

Κύπελλο: Άστρα Τζιούρτζιου

Σούπερ Καπ: Στεάουα

Champions League: Στεάουα (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Άστρα Τζιούρτζιου (3ος προκριματικός γύρος), Πετρολούλ (2ος προκριματικός γύρος), Ντιναμό (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Βασλούι, Πόλι Τιμισοάρα, Σαγκεάτα, Κορόνα

Ρωσία

Πρωτάθλημα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Κύπελλο: Ρόστοφ

Σούπερ Καπ: ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Champions League: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (όμιλοι), Ζενίτ (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ροστόφ (πλέι οφ), Λοκομοτίβ Μόσχας (πλέι οφ), Ντιναμό Μόσχας (3ος προκριματικός γύρος), Κράσνονταρ (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Βόλγκα, Άνζι, Τομ Τομσκ, Κρίλια

Σαν Μαρίνο

Πρωτάθλημα: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα

Κύπελλο: Λιμπερτάς

Σούπερ Καπ: Τρε Πένε

Champions League: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα (1ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Φολγκόρε ή Λα Φιορίτα (1ος προκριματικός γύρος), Λιμπερτάς (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: -

Σερβία

Πρωτάθλημα: Ερυθρός Αστέρας

Κύπελλο: Βοϊβοντίνα

Champions League: Ερυθρός Αστέρας (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Παρτιζάν (2ος προκριματικός γύρος), Βοϊβοντίνα (2ος προκριματικός γύρος) Γιαγκόντινα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Δύο εκ των Ντόνι Σρεμ, Σλόμποντα, Ραντ, Γιαβόρ απευθείας και μία εκ των Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς, Ντόνι Σρεμ, Σλόμποντα, Γιαβόρ σε πλέι οφ.

Σκοτία

Πρωτάθλημα: Σέλτικ

Κύπελλο: Σεντ Τζόνστον

Λιγκ Καπ: Αμπερντίν

Champions League: Σέλτικ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Μάδεργουελ (2ος προκριματικός γύρος), Σεντ Τζόνστον (2ος προκριματικός γύρος), Αμπερντίν (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Χαρτς, Χιμπέρνιαν

Σλοβακία

Πρωτάθλημα: Σλόβαν

Κύπελλο: Κόσιτσε

Champions League: Σλόβαν (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Τρέντσιν (2ος προκριματικός γύρος), Κόσιτσε (2ος προκριματικός γύρος), Σπάρτακ Τέρναβα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Νίτρα

Σλοβενία

Πρωτάθλημα: Μάριμπορ

Κύπελλο: Γκόριτσα

Σούπερ Καπ: Μάριμπορ

Champions League: Μάριμπορ (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Γκόριτσα (2ος προκριματικός γύρος), Κόπερ (1ος προκριματικός γύρος), Ρούνταρ (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Τρίγκλαβ, Κέρκα (μία απευθείας, μία στα πλέι οφ)

Σουηδία

Πρωτάθλημα: Μάλμε

Κύπελλο: Έλφσμποργκ

Σούπερ Καπ: Μάλμε

Champions League: Μάλμε (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: ΑΙΚ Στοκχόλμης (2ος προκριματικός γύρος), Έλφσμποργκ (2ος προκριματικός γύρος), Γκέτεμποργκ (1ος προκριματικός γύρος), Μπρομαποϊκάρνα (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Έστερς, Σιριάνσκα

Τουρκία

Πρωτάθλημα: Φενέρμπαχτσε

Κύπελλο: Γαλατάσαραϊ

Σούπερ Καπ: Γαλατάσαραϊ

Champions League: Γαλατάσαραϊ (όμιλοι), Μπεσίκτας (3ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Τράμπζονσπορ (πλέι οφ), Σίβασπορ (3ος προκριματικός γύρος), Εσκισεχίρσπορ (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Ελαζίγκσπορ, Αντάλιασπορ, Καϊσερίσπορ

Τσεχία

Πρωτάθλημα: Σπάρτα

Κύπελλο: Σπάρτα

Σούπερ Καπ: Πίλζεν

Champions League: Σπάρτα (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Πίλζεν (3ος προκριματικός γύρος), Μλάντα (3ος προκριματικός γύρος), Σλόβαν (2ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Δύο εκ των Σλάβια, Ζνόιμο, Μποχέμιανς, Σίγκμα

Φινλανδία

Πρωτάθλημα: Ελσίνκι

Κύπελλο: Ροβανιέμι

Champions League: Ελσίνκι (2ος προκριματικός γύρος)

Europa League: Ροβανιέμι (2ος προκριματικός γύρος), Χόνκα (1ος προκριματικός γύρος), Βάασα (1ος προκριματικός γύρος), Μιλικόσκι (1ος προκριματικός γύρος)

Υποβιβασμός: Γιβάσκιλα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ