Ο Φαβρ δεν ήταν έτοιμος να κοουτσάρει τον Χάαλαντ

Πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, ο Φαβρ δεν ήταν σίγουρος για την ετοιμότητα του Χάαλαντ. Ο απροπόνητος για έναν μήνα Νορβηγός φορ χρειάστηκε 20 λεπτά για να κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του με την Ντόρτμουντ και να οδηγήσει τους Βεστφαλούς στην ανατροπή και το 3-5 του WWK Arena.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε ντεμπούτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Άουγκσμπουργκ. Μπήκε στο ματς στο 56' και σκόραρε ένα χατ-τρικ μέχρι το 79', υπογράφοντας την ανατροπή και τη νίκη των Βεστφαλών με 3-5 στο WWK Arena (18/01/2020) - Stefan Puchner/dpa via AP
Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε ντεμπούτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Άουγκσμπουργκ. Μπήκε στο ματς στο 56' και σκόραρε ένα χατ-τρικ μέχρι το 79', υπογράφοντας την ανατροπή και τη νίκη των Βεστφαλών με 3-5 στο WWK Arena (18/01/2020) STEFAN PUCHNER/DPA VIA AP

Μια μέρα πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Άουγκσμπουργκ για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, ο Λουσιέν Φαβρ εμφανίστηκε αρκετά προβληματισμένος για τον βαθμό ετοιμότητας του Έρλινγκ Χάαλαντ. "Όπως είπα, θα δούμε. Τώρα δεν μπορώ να πω. Δεν προπονήθηκε από τις 10 Δεκεμβρίου ως το τέλος του μήνα. Ακόμη και στο ξεκίνημα της προετοιμασίας μας στη Μαρμπέλα, δεν συμμετείχε. Ο χρόνος της προετοιμασίας ήταν πολύ σύντομος. Χθες έτρεξε αρκετά και ήταν οκ".

Το απόγευμα του Σαββάτου (18/1), ο Χάαλαντ δεν ήταν στην ενδεκάδα της Ντόρτμουντ στο WWK Arena. Η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε στο 34' με τον Νίντερλέχνερ και το 2-0 ήρθε στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους με σκόρερ τον Ρίχτερ. Ο Μπραντ στο 49' μείωσε σε 2-1 και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Νίντερλέχνερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 μετά από 55 λεπτά αγώνα. Κάπου εκεί, ο Φαβρ έριξε στο ματς τον Χάαλαντ αντί του Πίστσεκ. Ύστερα από μόλις τρία λεπτά στο ντεμπούτο του, ο Νορβηγός φορ πέτυχε γκολ για το 3-2 στο 59' και ο Σάντσο ισοφάρισε σε 3-3 στο 61'!

Στο 70' ήταν ξανά ο Χάαλαντ που σκόραρε για την ολική ανατροπή της Ντόρτμουντ στο ματς και στο 79' ολοκλήρωσε ένα απίστευτο χατ-τρικ για το τελικό 3-5 των Βεστφαλών στην Βαυαρία. Ο 19χρονος φορ είχε σκορπίσει τον τρόμο στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ντόρτμουντ και αμέσως το μυαλό όλων πήγε στις δηλώσεις του Λουσιέν Φαβρ 24 ώρες πριν. Αν δεν... τρόλαρε κόσμο, τότε ο Ελβετός τεχνικός μάλλον δεν ήταν έτοιμος να κοουτσάρει ένα ποδοσφαιρικό 'τανκ' σαν τον θηριώδη Νορβηγό επιθετικό.

Και φυσικά άπαντες μοιράζονται την ίδια σκέψη: αν ο ανέτοιμος Χάαλαντ χρειάζεται 20 λεπτά στο ντεμπούτο του για να πετύχει χατ-τρικ, τι θα κάνει όταν βρεθεί σε φουλ φόρμα;

Χωρούν στην ίδια ενδεκάδα οι Βαλμπουενά και Φορτούνης; Η απάντηση στο Pod-όσφαιρο: