Ο Κέιν απειλεί με... αφανισμό τους σκόρερ της εθνικής Αγγλίας

Ο Ρούνεϊ σε μια 15ετία πέτυχε 53 γκολ για την εθνική Αγγλίας. Ο Κέιν σε 4 χρόνια έχει ήδη σχεδόν τα μισά. Αν και πολλοί συμπατριώτες του τον θεωρούν υπερεκτιμημένο, ο 26χρονος φορ αναμένεται να ολοκληρώσει την καριέρα του σε διεθνές επίπεδο με έναν αριθμό τερμάτων που για χρόνια θα τον κρατήσει στην κορυφή.

England's Harry Kane celebrates after scoring the opening goal during the Euro 2020 group A qualifying soccer match between England and Bulgaria at Wembley stadium in London, Saturday, Sept. 7, 2019. (AP Photo/Matt Dunham)
O Χάρι Κέιν πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ στην αναμέτρηση της Αγγλίας με την Βουλγαρία (4-0), για το group A της προκριματικής φάσης του Euro 2020 στο 'Wembley', στις 7/9/2019. (AP PHOTO/MATT DUNHAM)

Με χατ-τρικ του Χάρι Κέιν, η Αγγλία επικράτησε με σκορ 4-0 της Βουλγαρίας και έκανε το 3/3 στο Group A των ομίλων της προκριματικής φάσης του Euro 2020. O αρχηγός της Τότεναμ και των 'τριών λιονταριών' έφτασε τα 25 γκολ σε 40 διεθνείς συμμετοχές και είναι ο πρώτος παίκτης που καταφέρνει να ξεπεράσει το φράγμα των +23 τερμάτων φτάνοντας σε αυτό τον αριθμό συμμετοχών μετά τον Γκάρι Λίνεκερ! Ο Κέιν έχει σκοράρει 7 φορές από το σημείο του πέναλτι (σε κανονική ροή αγώνα), όσες και ο Γουέιν Ρούνεϊ, ενώ υπολείπεται μόνο του Φρανκ Λάμπαρντ που 9 φορές στην καριέρα του πέτυχε τέρμα για την Αγγλία εκτελώντας εύστοχα την εσχάτη των ποινών.

O Γουέιν Ρούνεϊ παραμένει πάντα ο πρώτος σκόρερ στην εθνική Αγγλίας, με 53 γκολ σε 120 συμμετοχές από το 2003 ως το 2018. Χρειάστηκε 15 χρόνια για να φτάσει σε αυτό τον αριθμό, ο Χάρι Κέιν μετράει σχεδόν τα μισά γκολ σε 4 χρόνια παρουσίας του με το εθνόσημο. Ο 26χρονος στράικερ έχει καλύτερη αναλογία γκολ/ματς από τους τρεις πρώτους σκόρερ της εθνικής Αγγλίας με 0,625 γκολ/παιχνίδι. Ο Ρούνεϊ είχε 0,44, ο Σερ Μπόμπι Τσάρλτον 0,46 (106 συμ., 49 γκολ) και ο Γκάρι Λίνεκερ 0,6 (80 συμ., 48 γκολ).

Ο Κέιν ουσιαστικά 'χάνει' μόνο από ποδοσφαιριστές που μεγαλούργησαν σε μια περίοδο που το ποδόσφαιρο ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Τζίμι Γκριβς με 44 γκολ σε 57 συμμετοχές και αναλογία 0,77 γκολ/παιχνίδι την περίοδο 1959-1967, ο Νατ Λόφτχαουζ με 30 γκολ σε 33 συμμετοχές και αναλογία 0,91 γκολ/παιχνίδι την περίοδο 1950-1958, ο Βίβιαν Γούντγουόρντ με 29 γκολ σε 23 συμμετοχές και αναλογία 1,26 γκολ/παιχνίδι την περίοδο 1903-1911, ο Στιβ Μπλούμερ με 28 γκολ σε 23 συμμετοχές και αναλογία 1,22 γκολ/παιχνίδι την περίοδο 1895-1907, είναι ορισμένες περιπτώσεις παικτών - θρύλων του παρελθόντος που δύσκολα θα δουν τα ρεκόρ τους να σπάνε.

Στη νεότερη ιστορία και ειδικά από την δεκαετία του 1980 και μετά, ο Χάρι Κέιν παρουσιάζει μεγαλύτερη συχνότητα σκοραρίσματος όχι μόνο από τους Ρούνεϊ, Λίνεκερ, Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, αλλά και τους Σίρερ, Όουεν, Πλατ.

Πάντως στα social media γίνεται μια σχετική 'μάχη', με πολλούς να θεωρούν υπερεκτιμημένο (!) τον νυν αρχηγό της εθνική Αγγλίας, υποστηρίζοντας πως σκοράρει κυρίως με tap in και εκτελέσεις πέναλτι. Μαζί τους μάλλον συμφωνεί και η Tara Stout, άλλοτε ρεπόρτερ του BBC.

Σε κάθε περίπτωση, υπερεκτιμημένος ή όχι, εφόσον συνεχίσει σε αυτόν τον ρυθμό, ο Χάρι Κέιν θα ξεπεράσει σύντομα τον Γουέιν Ρούνεϊ και θα ολοκληρώσει την καριέρα του σε διεθνές επίπεδο με έναν αριθμό τερμάτων που για χρόνια θα τον κρατήσει στην κορυφή...