Ο Λεβαδειακός πήρε άριστα... 9

Ακόμα μια σημαντική νίκη πρόσθεσε στο "σακούλι" του ο Λεβαδειακός. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας, έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ διατήρησε το αήττητο στην έδρα της. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Αλεξ. Σταθερά στην τελευταία θέση η Καλλιθέα με μόλις ένα βαθμό.

Σαφώς ανώτερη της Καλλιθέας ήταν η ομάδα του Λεβαδειακού στο πρώτο μέρος, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, το «σφιχτοδεμένο» κέντρο των φιλοξενούμενων εμπόδιζε την ανάπτυξη της ομάδας του Τάκη Λεμονή, η οποία απειλούσε μόνο από στημένες φάσεις.

Στο 15ο λεπτό οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο 1-0, αλλά η μπάλα –μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ- πέρασε ελάχιστο έξω από το κάθετο δοκάρι του Σουλογάνη.

Η επόμενη καλή φάση για τον Λεβαδειακό έφερε και το πολυπόθητο τέρμα. Συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό ο Ρούσεφ εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενούμενων, όπου ο Αλεξ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η πίεση των «πράσινων» συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την Καλλιθέα να συνεχίζει στον αμυντικό της ρόλο και τον Λεβαδειακό να ψάχνει τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά θα «καθάριζε» το παιχνίδι.

Στο 47ο και 54ο λεπτό η ομάδα του Τάκη Λεμονή έφτασε μία ανάσα από το 2-0, αλλά τόσο ο Καλλιμάνης, όσο και ο Αλεξ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σουλογάνη, με αποτέλεσμα να διατηρείται το ρευστό 1-0.

Στο 67ο λεπτό λίγο έλειψε να δούμε την εφαρμογή του νόμου του ποδοσφαίρου αφού ο Λεβαδειακός έχανε τις ευκαιρίες, αλλά η Καλλιθέα έφτασε κοντά στο γκολ. Στην πρώτη ουσιαστική φάση των φιλοξενούμενων, ο Διαμαντής με κεφαλιά ανάγκασε τον Ζαφειρόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Λεβαδειακός συνέχισε την πίεση στα καρέ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλέον προσπαθούσαν μέσω των αντεπιθέσεων να «χτυπήσουν» την αντίπαλη άμυνα και να φτάσουν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Λεβαδειακό να παίρνει τη νίκη και να κάνει ένα σημαντικό άλμα στη βαθμολογία φτάνοντας τους 9 βαθμούς και την Καλλιθέα να συνεχίζει χωρίς νίκη, με μόλις ένα βαθμό.

Διαιτητής: Ευθυμιάδης

Κίτρινες κάρτες: Δήμου, Πασσάς, Βόκολος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Ζαφειρόπουλος, Καλλιμάνης, Παστός, Δήμου, Δημητρόπουλος, Γκούρμα, Χρυσάφης, Ζησόπουλος, Μπασαλά, Ρούσεφ (75' Μασάρα), Αλεξ.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Σουλογάνης, Κουλακιώτης, Γκεοργκίεφ, Βόκολος, Τελκίνσκι, Καρατζάς, Τσιώλης, Πασσάς (74' Πέτκοβιτς), Μουτζίρι (46' Μπελεγρίνης), Κουτσοσπύρος (56' Διαμάντης), Λαζανάς.