Ο πιο άτυχος παίκτης του κόσμου για το 2020 έπαιζε στην Ελλάδα

Πώς μπορεί ένας ποδοσφαιριστής να στείλει την μπάλα στο δοκάρι 4 φορές σε 5 λεπτά; Αν έχει περάσει από Ελλάδα, μπορεί...

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Άρης-Βόλος για τη Super League 1 2019-2020 στο 'Κλεάνθης Βικελίδης' | Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019 EUROKINISSI SPORTS

Η αναμέτρηση της Χαποέλ Πετάχ Τίκβα με τη Σέκτζια Νες Τζιόνα για την 7η αγωνιστική της Liga Leumit του Ισραήλ δεν προμήνυε κάτι ιδιαίτερο. Μέχρι που ο προπονητής των φιλοξενουμένων, Όρι Γκούτμαν, αποφάσισε να κάνει μια αλλαγή στο 81' και να γίνει viral. Όχι ο ίδιος, αλλά ο παίκτης που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αφού μέσα σε 5 λεπτά κατάφερε να στείλει την μπάλα 4 στα δοκάρια!

Ο Έλι Ελμπάζ δεν είναι τελείως άγνωστος στο ελληνικό κοινό, αφού τη σεζόν 2017-2018 ανήκε στον Απόλλωνα και σε 18 αγώνες σημείωσε 3 γκολ στη Super League Interwetten. Έκτοτε έχει αλλάξει 4 ομάδες, αφού η 'αφλογιστία' τον καθιστούσε ανεπαρκή. Πλέον, σε επίπεδο 2ης κατηγορίας, επιχειρεί να αλλάξει την εικόνα που έχουν οι προπονητές για εκείνον. Ανεπιτυχώς.

Ο Έλι Ελμπάζ του Απόλλωνα σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο για τη Super League 2017-2018 στο Στάδιο Νέας Σμύρνης | Κυριακή 27 Αυγούστου 2017 EUROKINISSI SPORTS/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Η ομάδα του βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-0 και όπως είναι φυσιολογικό, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Η τακτική αυτή άφησε κενά στα μετόπισθεν, τα οποία ο 28χρονος Ισραηλινός επιθετικός έπρεπε να τα εκμεταλλευτεί. Γι' αυτό μπήκε στον αγώνα, εξάλλου. Φευ. Από το 83ο λεπτό μέχρι το 88ο ο Ελμπάζ επιχείρησε 4 σουτ απέναντι σε μία ανοργάνωτη άμυνα. Παρότι οι προϋποθέσεις ήταν καλές, όλα κατέληξαν στο δοκάρι!

Ο Ελμπάζ δεν έχει σκοράρει ακόμα με τη Σέκτζια και αυτό ήταν μόλις το 2ο παιχνίδι με τη φανέλα της, επίσης ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά, όπως στο ντεμπούτο του. Με τέτοιον στόχο και τέτοια γκίνια για επιθετικός, δύσκολα θα πάρει πολλές ευκαιρίες ακόμη...