Οι ΗΠΑ σόκαραν την Ολλανδία, πάρτι για Ουγγαρία

Οι ΗΠΑ έφεραν τα πάνω κάτω μέσα στην Ολλανδία και έφτασαν στη φιλική νίκη. Θρίαμβος για την αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδας, Ουγγαρία.

Η Ολλανδία βρέθηκε να νικάει με 2 γκολ στο 70', αλλά τελικά ηττήθηκε 4-3 από τις ΗΠΑ σε φιλικό που διεξήχθη στο Άμστερνταμ. Ο Γκους Χίντινκ προχώρησε σε αρκετές δοκιμές στο βασικό σχήμα με κυριότερη την τοποθέτηση του Ρόμπιν φαν Πέρσι στα νώτα του Κλάας Γιαν Χούντελααρ. Ο επιθετικός της Σάλκε βρήκε δύο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ο Μέμφις Ντεπάι ακόμα μία, ωστόσο η βραδιά δεν έκλεισε ευχάριστα για τους "οράνιε". Ο Γκιάσι Ζάρντες είχε ισοφαρίσει στο 1ο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά οι Τζον Μπρουκς, Ντάνιελ Γουίλιαμς και Μπόμπι Γουντ "πάγωσαν" την ολλανδική πρωτεύουσα.

Η σύνθεση της Ολλανδίας (4-2-3-1): Σίλεσεν, Γιάνμαατ (46' Φαν ντερ Βιλ), Μπρούμα, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Κλάσι (78' Σνάιντερ), Βαϊνάλντουμ, Πρόουμς (46' Νάρσινγκ), Φαν Πέρσι (57' Πρέπερ), Ντεπάι, Χούντελααρ (78' Λ. ντε Γιονγκ)

Η Ουγγαρία χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να υποτάξει τη Λιθουανία με 4-0. Από το 16' μέχρι το 31', οι Ζόλταν Στίεμπερ, Μπάλας Τζούτζακ, Νεμάνια Νίκολιτς και Τάμας Πρίσκιν νίκησαν τον Σαούλιους Κλεβίνσκας και έδωσαν στην αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδας στους προκριματικούς ομίλους του Euro 2016 την νίκη, στο πρώτο παιχνίδι μετά από την αναμέτρηση των δύο χωρών στη Βουδαπέστη.

Η σύνθεση της Ουγγαρίας (4-4-2): Ντίμπους (46' Κίραλι), Λανγκ, Φιόλα (46' Ντε Αλμέιδα), Φορό (46' Βάργκα), Σολνόκι, Στίεμπερ (46' Σάλαϊ), Τόζερ, Σίμον, Τζούτζακ, Νίκολιτς (46' Σέλεσι), Πρίσκιν (46' Νέμετ)