Οι παίκτες που δεν έμειναν ποτέ από βενζίνη

Ρεκόρ σημειώθηκε στην φετινή Super League, με 6 παίκτες να βλέπουν την καρό σημαία του τερματισμού μετά από 30 επίπονες στροφές. Ποιοι δεν έμειναν ποτέ από... βενζίνη, από την ίδρυση του συνεταιρισμού το 2006 μέχρι και σήμερα.

MOTIONTEAM

Το ελληνικό πρωτάθλημα στην μεγάλη κατηγορία "τρέχει" ως Super League από τον Ιούλιο του 2006, όταν και ιδρύθηκε ο συνεταιρισμός που εξακολουθεί να έχει την ευθύνη της διοργάνωσης. Από την σεζόν 2006-2007 μέχρι και αυτή που ολοκληρώθηκε στις αρχές του Μαΐου, είναι ελάχιστοι οι παίκτες που δεν έμειναν ποτέ από... καύσιμα.

Συνολικά 17 είναι οι ποδοσφαιριστές που κατάφεραν να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής, πετυχαίνοντας το απόλυτο των συμμετοχών και παραμονής τους στον αγωνιστικό χώρο. Από αυτούς, οι 13 είναι τερματοφύλακες και οι υπόλοιποι 4 αμυντικοί! Τρεις στόπερ και ένας αριστερός μπακ.

Την σεζόν 2006-2007, ήταν 4 οι παίκτες που ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα κάνοντας σωστή διαχείριση της... βενζίνης, ώστε να τους βγάλει μέχρι την καρό σημαία του τερματισμού. Ο Μιχάλης Σηφάκης ως γκολκίπερ του ΟΦΗ, ο Μαμαντού Σιντιμπέ κάτω από τα δοκάρια της Κέρκυρας και δύο παίκτες του Απόλλωνα Πόντου (τότε Καλαμαριάς).

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μονομαχία Κόλτση - Καμπάνταη

Ο Σλοβάκος τερματοφύλακας Πάβελ Κόβατς και ο αριστερός μπακ Γιώργος Κόλτσης, αμφότεροι σήμερα 44 ετών. Και οι 4 αυτοί ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν και στα 90 λεπτά των 30 αναμετρήσεων της Super League.

Την σεζόν 2007-2008, μόλις δύο ποδοσφαιριστές πέτυχαν το απόλυτα. Ο Ντάνιελ Φερνάντες, τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, γκολκίπερ του Ατρομήτου. Αμφότεροι πέτυχαν το 30 x 90' = 2700'. Την αγωνιστική περίοδο 2008-2009, ήταν ο Στέφανος Κοτσώλης, τότε γκολκίπερ της ΑΕΛ, ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που δεν έχασε λεπτό από τις 30 αναμετρήσεις της διοργάνωσης.

Φτάνοντας στην σεζόν 2009-2010, σπάει το... κατεστημένο των τερματοφυλάκων! Στόπερ του Λεβαδειακού εκείνη τη σεζόν, ο Γιώργος Ζησόπουλος κατάφερε να αγωνιστεί και στα 2700 λεπτά της Super League. Έγινε έτσι ο πρώτος ποδοσφαιριστής της λίγκας που έφτασε στο απόλυτο τρέχοντας στο γήπεδο και όχι υπερασπιζόμενος την εστία.

Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ήταν αυτός που αποκατέστησε την τιμή των γκολκίπερ, αφού την σεζόν 2010-2011 ήταν ο μοναδικός παίκτης που αγωνίστηκε σε όλα τα παιχνίδια του πρωταθλήματος, από 90 λεπτά. Ο 40χρονος σήμερα τερματοφύλακας φορούσε τότε την φανέλα της Κέρκυρας. Την επόμενη περίοδο κανείς ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να κάνει το απόλυτο, με τον Δημήτρη Κυριακίδη να φτάνει κοντά μεν, αλλά 180 λεπτά μακριά από τα 2700.

Το ίδιο συνέβη και την σεζόν 2012-2013, όπου ο Γιώργος Ζησόπουλος λίγο έλειψε να επαναλάβει το κατόρθωμα του 2010, αλλά δεν το κατάφερε μόλις για 20 λεπτά! Και πάλι ως στόπερ του Λεβαδειακού αγωνίστηκε και στα 30 παιχνίδια, φτάνοντας μέχρι τα 2680 λεπτά συμμετοχής...

Την περίοδο 2013-2014 είχαμε πρωτάθλημα 34 αγωνιστικών και κανείς ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να πιάσει το ρεκόρ των 3060 λεπτών. Πιο κοντά από όλους έφτασε ο Τσέχος αριστερός μπακ Γιάκουμπ Ποντάνι της Καλλονής, που αγωνίστηκε και στα 34 παιχνίδια της διοργάνωσης αλλά για 70 λεπτά δεν έφτασε στο απόλυτο. Πρωτάθλημα 34 αγωνιστικών είχαμε και την χρονιά που ακολούθησε, δίχως πάλι κάποιος παίκτης να μπορέσει να αγωνιστεί 3060 λεπτά.

Την σεζόν 2015-2016, επιστρέφοντας σε κατάσταση 30 αγωνιστικών, ήταν οι Μάρκος Βελλίδης και Βάντερσον Σκαρντοβέλι που έφτασαν κοντά στον στόχο αλλά δεν τον πέτυχαν για 90 λεπτά, ολοκληρώνοντας την προσπάθεια τους με 2610 λεπτά συμμετοχής.

Ζίβκο Ζίβκοβιτς και Δημήτρης Κυριακίδης κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το τέλος της κούρσας την περίοδο 2016-2017. Τόσο ο γκολκίπερ της Ξάνθης, όσο και αυτός του Παναιτωλικού, έπαιξαν και στα 90 λεπτά κάθε μιας από τις 30 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

SUPERLEAGUE / ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KOSTAS VILLA / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: KOSTAS VILLA / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την περσινή σεζόν, ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης, Γιώργος Αθανασιάδης έχασε το απόλυτο για μόλις... 9 λεπτά (!) και φτάνοντας στην φετινή σημειώθηκε ρεκόρ στην ιστορία της Super League. Και αυτό γιατί συνολικά 6 παίκτες δεν έχασαν ούτε ένα λεπτό από την διοργάνωση!

Αλέξανδρος Πασχαλάκης και Χοσέ Κρέσπο για τον ΠΑΟΚ, ο Ντανιέλ Αντέτζο της Λαμίας, ο Ντομίνγκες του Πανιωνίου, ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς της Ξάνθης και ο Έγκμουντουρ Κρίστινσον της ΑΕΛ αγωνίστηκαν και στις 30 αγωνιστικές αλλά και στα 2700 λεπτά του πρωταθλήματος. Για πρώτη φορά τόσοι παίκτες μαζί είχαν καύσιμα ως το τέλος της διαδρομής, για πρώτη φορά τρεις παίκτες που δεν αγωνίζονται ως γκολκίπερ διαχειρίστηκαν την βενζίνη τους σωστά ως τον τερματισμό.

SUPERLEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΛΑΜΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΛΑΜΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ραδιοδωνικός σταθμός News 24/7 στους 88.6 μοιράζει καθημερινά 88.6 λίτρα βενζίνη

Κάθε πρωί συντονίσου στους 88.6 από τις 09:30 έως τις 10:00 και μπορεί να είσαι ο τυχερός που θα κληρώσει ο Αντώνης Φουρλής και η Στέλλα Γκαντώνα στο 'Πρωινό Τανγκό'.

Ο διαγωνισμός που τρέχει καθημερινά, έχει ξεκινήσει από τη Δευτέρα 13 Μαΐου και λήγει την Παρασκευή 31 Μαΐου 2019. Για να πάρεις μέρος, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου στη φόρμα του διαγωνισμού χωρίς χρέωση ή να τηλεφωνήσεις (με αστική χρέωση) από Δευτέρα ως Παρασκευή στο 213 090 97 00 (06:00 - 23:00) δηλώνοντας τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ηλικία, περιοχή διαμονής, email).

Μόλις δηλώσεις συμμετοχή, συντονίσου καθημερινά 09.30-10.00 στους 88.6, γιατί μπορεί να είσαι ο τυχερός νικητής που θα κληρώσει ο Αντώνης Φουρλής με τη Στέλλα Γκαντώνα και να κερδίσεις τα 88.6 λίτρα. Αν ακούσεις το όνομα σου, κάλεσε αμέσως στο τηλεφωνικό κέντρο (213 09 09 700), βγες στον αέρα της εκπομπής και κέρδισε την δωροεπιταγή των 88.6 λίτρων.

Συμπλήρωσε τα στοιχεία σου μόνο μια φορά και εξασφάλισε τη συμμετοχή σου για όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού. Συνολικά θα αναδειχθούν 15 νικητές.