Οι τελικοί των ΕΠΣ

Ημέρα τελικών Κυπέλλου ήταν η Τετάρτη (18/04) για πολλές Ενώσεις Ποδοσφαιρικών Σωματείων. Ο Φωστήρας στέφθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά Κυπελλούχος, ο Αίαντας Σαλαμίνας πανηγύρισε και πάλι ύστερα από 16 χρόνια, ο Αήττητος επικράτησε με 1-0 της Μαρκό, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε η Ενωση Παν. Δόξας τον Πανελευσινιακό.

ΕΠΣ Αθηνών: Φωστήρας – Νέα Ιωνία 4-0 (Γήπεδο: Σταύρος Μαυροθαλασσίτης)

Ηταν φαβορί και απλά το επιβεβαίωσε. Ο Φωστήρας επικράτησε εύκολα με σκορ 4-0 της Νέας Ιωνίας και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το κύπελλο ΕΠΣ Αθηνών. Πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές του 8ου ομίλου ήταν ο Μάρκος Μαραγκουδάκης ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (26’, 55’, 80’). Το σκορ για τον "φονέα" είχε ανοίξει στο 25ο λεπτό με αυτογκόλ του Βέρδη.

ΕΠΣ Πειραιά Σαρωνικός Αίγινας – Αίας Σαλαμίνας 0-1 (Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Νεάπολης)

Το δεύτερο Κύπελλο Πειραιά στην ιστορία του κατέκτησε την Τετάρτη στο γήπεδο της Νεάπολης ο Αίαντας Σαλαμίνας όπου και επικράτησε του Σαρωνικού Αιγ. με 1-0. Αυτό που δύσκολα θα ξεχάσουν όσοι παρακολούθησαν τον τελικό ήταν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τον πολύ απλό λόγο ότι προήλθε από απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 19ο λεπτό ο Αλί Μπασί Ισμαήλ εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα πέρασε από τον πορτιέρο του Σαρωνικού χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Αίγινας πίεσε στην επανάληψη χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Τελικοί ΕΠΣ:

Ηλείας
: Ατρόμητος Βαρβ.-Δάφνη 1-1(3-2 πέναλτι)

ΕΠΣΑΝΑ: Αήττητος – Μαρκό 1-0 (Γήπεδο: Κορωπίου “Αντώνης Πρίφτης”) Τελικοί ΕΠΣ:

Το πρώτο Κύπελλο στα 60 χρόνια ζωής του πανηγύρισε την Τετάρτη ο Αήττητος Σπάτων. Οι “πράσινοι” κέρδισαν με 1-0 η Μαρκό με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Η Μαρκό είχε μια μικρή υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει στην παράταση, αλλά ο Γαντζούδης είχε άλλα σχέδια. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για αν δώσει το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Ενωση Πανασπροπυργιακού Δόξας – Πανελευσιανιακός (Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Μάνδρας)

Με 1-0 επικράτησε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Δυτικής Αττικής η Ενωση Παν. Δόξας του Πανελευσινιακού στο γήπεδο της Μάνδρας. Η ομάδα από τον Ασπρόπυργο κατέκτησε το τρίτο της Κύπελλο στην τετράχρονη ιστορία της. Η ομάδα του Θοδωρή Παχατουρίδη είχε από την αρχή την υπεροχή και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το γκολ του Χειμωνίδη στο 60ο λεπτό.