Ολλανδία - Ελλάδα 1-2

Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2018, η Εθνική Ελλάδα παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και επικράτησε με 2-1 της Ολλανδίας στο "Phillips Stadion", παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κώστας Μήτρογλου και Γιάννης Γιαννιώτας τα "χρυσά" γκολ. Πρώτη νίκη στην ιστορία απέναντι στους "οράνιε".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η αναμέτρηση με την Ολλανδία ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για τον Μίκαελ Σκίμπε να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα ενόψει της έναρξης της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Ο Γερμανός τεχνικός τοποθέτησε τον Χοσέ Χολέμπας στη θέση του αριστερού χαφ, με τον Πέτρο Μάνταλο να επιλέγεται για τα δεξιά και τον Κώστα Φορτούνη να κινείται κοντά στον μοναδικό προωθημένο, Κώστα Μήτρογλου. Οι "οράνιε" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν ψηλά και δημιούργησαν πρόβλημα στην κυκλοφορία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Όμως, τα σουτ των Σνάιντερ (8') και Βαϊνάλντουμ (13') δεν ανησύχησαν τον Ορέστη Καρνέζη. Τελικά, ένα λεπτό αργότερα, ο μέσος της Λίβερπουλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κοντινή προβολή, ύστερα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Γιάνσεν.

Οι παίκτες του Ντάνι Μπλιντ προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την... ψυχρολουσία των διεθνών μας, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ ένα μακρινό σουτ του Φορτούνη στο 21ο λεπτό ανάγκασε τον Ζουτ να πραγματοποιήσει μία εξαιρετική επέμβαση. Οι διεθνείς μας, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ, παρουσίασαν καλή εικόνα, είχαν σωστή ανάπτυξη, αλλά υστερούσαν ξεκάθαρα στην τελική προσπάθεια. Όμως, στο 29ο λεπτό, οι Ολλανδοί έκαναν το λάθος να αφήνουν αμαρκάριστο τον Μήτρογλου μέσα στην μεγάλη περιοχή και το "πλήρωσαν". Ο Βασίλης Τοροσίδης, στο πρώτο καλό ανέβασμά του, έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο στράικερ της Μπενφίκα με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Καρνέζης δήλωσε παρών κι έσωσε την Εθνική.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ολλανδία έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά σε θέση οδηγού, καθώς ο νεοεισελθών, Στέφανος Καπίνο αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική απόκρουση σε όμορφο σουτ του Γιάνσεν. Παρ' όλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους "οράνιε", αφού οι διεθνείς έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στην ομάδα του Μπλιντ. Στο 56ο λεπτό ο τραυματισμός του Φορτούνη κι αναγκαστική αλλαγή του γέμισε με αγωνία το στρατόπεδο της Εθνικής, ενώ σε αγωνιστικό επίπεδο οι ευκαιρίες έρχονταν με το σταγονόμετρο. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν κι αρκετές αλλαγές μετά το 65ο λεπτό. Μάλιστα, η Εθνική εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που άφησαν οι γηπεδούχοι και, κόντρα στη ροή του αγώνα, έκανε την μεγάλη ανατροπή.

Ο Μάνταλος έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έδωσε στον Μήτρογλου, ο οποίος σούταρε, ο Ζουτ απέκρουσε, αλλά ο Γιάννης Γιαννιώτας πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλάσε διαμόρφωσε το 2-1. Παρά τις προσπάθειες των Ολλανδών να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, οι διεθνείς άντεξαν την πίεση και πήραν μία ιστορική νίκη.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ:

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ολλανδία: Ζουτ, Φέλτμαν, Μπρούμα, Μπλιντ, Βίλεμς (80' Ντοστ), Στρόουτμαν (65' Πρέπερ), Βαϊνάλντουμ (72' Κλάασεν), Σνάιντερ (65' Χέντριξ), Μπέρχαους, Πρόμες (72' Νάρσιχ), Γιάνσεν.

Ελλάδα: Καρνέζης (46' Καπίνο), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46' Κ. Παπαδόπουλος), Τζαβέλλας, Τοροσίδης (46' Σταφυλίδης), Σάμαρης, Μανιάτης, Μάνταλος (83' Καρέλης), Φορτούνης (56' Γιαννιώτας), Χολέμπας (46' Μπακασέτας), Μήτρογλου.

21:32
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει στο "Philips Stadion" την Ολλανδία, σε φιλικό παιχνίδι. Live η εξέλιξη της αναμέτρησης.
21:32
Η 11άδα της Ελλάδας: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας, Τοροσίδης, Σάμαρης, Μανιάτης, Μάνταλος, Φορτούνης, Χολέμπας, Μήτρογλου.
21:32
Η 11άδα της Ολλανδίας: Ζουτ, Φέλτμαν, Μπρούμα, Μπλιντ, Βίλεμς, Στρόουτμαν, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Μπέρχαους, Πρόμες, Γιάνσεν.
21:33
Έτσι θα παραταχθούν οι Ολλανδοί:
21:36
Αυτό είναι το 7ο παιχνίδι στο οποίο θα κοουτσάρει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Μίκαελ Σκίμπε.
21:39
Οι αποστολές των δύο Εθνικών ομάδων
21:40
Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς.
21:43
Αρχηγός για την Εθνική μας ο Βασίλης Τοροσίδης, για την Ολλανδία ο Γουέσλεϊ Σνάιντερ.
21:44

21:45

1'

Έναρξη του αγώνα στο γήπεδο της Αϊντχόφεν.
21:46

1'

Η πρώτη φάση του ματς. Ο Πρόμες βρήκε χώρο, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
21:48

3'

Ο Μήτρογλου "πέταξε" τη μπάλα εξαιρετικά αριστερά στον Χολέμπας, ο οποίος όμως έκανε κακό γύρισμα και χάθηκε η ευκαιρία για την Εθνική μας να ανοίξει το σκορ.
21:52
Ο Σκίμπε ζητά από τους διεθνείς να παίζουν τη μπάλα με τη μία.
21:52

8'

Πάσα του Βαϊνάλντουμ στον Σνάιντερ, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Καρνέζης μπλόκαρε.
21:53

9'

Έξαλλος ο Τζαβέλλας με τον Μπέρχαους, επειδή ο Ολλανδός μπήκε με δύναμη σε μεταξύ τους μονομαχία.
21:54

10'

Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για σκληρό μαρκάρισμα στον Γιάνσεν.
21:56

21:57

13'

Σουτ του Βαϊνάλντουμ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Καρνέζης.
21:59

14'

ΓΚΟΛ 1-0 για την Ολλανδία (Βαϊνάλντουμ)! Ο Παπασταθόπουλος έδωσε άθελά του τη μπάλα σε αντίπαλο, ο Γιάνσεν από δεξιά ντρίμπλαρε τον Τζαβέλλα, έκανε το γύρισμα και ο Βαϊνάλντουμ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:00
Επτά ήττες και μία ισοπαλία ο απολογισμός για την Εθνική μας σε αγώνες με αντίπαλο την Ολλανδία.
22:04

20'

Σουτ από τον Σνάιντερ μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
22:05

21'

Η καλύτερη στιγμή για την Ελλάδα. Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζουτ.
22:07

23'

Λίγο πριν σουτάρει από θέση βολής ο Μάνταλος, ο Βίλεμς του πήρε τη... μπουκιά από το στόμα.
22:09
Το γκολ της Ολλανδίας:
22:14

29'

ΓΚΟΛ 1-1 για την Εθνική μας (Μήτρογλου)! Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο στράικερ της Μπενφίκα ήταν αμαρκάριστος και με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.
22:18

34'

Εξαιρετικό σουτ του Σνάιντερ έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.
22:19
Οι Ολλανδοί πανηγυρίζουν μετά το γκολ του Βαϊνάλντουμ.
22:19
Το γκολ του Μήτρογλου
22:24

41'

Μια χαρά στέκεται η Εθνική σε αυτό το πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Ολλανδούς.
22:26

42'

Σουτ από τον Μήτρογλου έξω από την περιοχή, άστοχα εκτός εστίας η μπάλα.
22:31

45'+1'

Εκτέλεση φάουλ από τον Σνάιντερ, άουτ η μπάλα.
22:32
Νεύρα με τη λήξη του πρώτου μέρους ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Μανωλάς πήγε και αγκάλιασε τον Στρόουτμαν για να ηρεμήσει. Συμπαίκτες στη Ρόμα οι δυο τους.
22:38

22:40
Στιγμιότυπο με Μάνταλο και Βίλεμς.
22:42
Σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή και τα εξής παιχνίδια:

Βέλγιο - Ισπανία 0-1 (34' Νταβίντ Σίλβα)
Πορτογαλία - Γιβραλτάρ 1-0 (27' Νανί)
Ιταλία - Γαλλία 1-2 (21' Γκρατσιάνο Πελέ / 17' Μαρσιάλ, 28' Ζιρού)
22:47

46'

ΑΛΛΑΓΕΣ για την Εθνική μας ομάδα. Καπίνο, Σταφυλίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Μπακασέτας στο ματς. Εκτός οι Καρνέζης, Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας.
22:50

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:50

47'

Εντυπωσιακή απόκρουση από τον Καπίνο στο σουτ του Γιάνσεν.
22:53

48'

Δεξί μπακ πλέον ο Σταφυλίδης. Αριστερά ο Τζαβέλλας, στο κέντρο της άμυνας Κυριάκος Παπαδόπουλος - Παπασταθόπουλος. Κεντρικοί μέσοι οι Σάμαρης - Μανιάτης, στα άκρα Μάνταλος Μπακασέτας και ο Φορτούνης πίσω από τον Μήτρογλου.
22:57

22:58
Τραυματίστηκε ο Φορτούνης. Τού γύρισε ο αστράγαλος στο δεξί πόδι και θα γίνει αλλαγή.
22:59

56'

ΑΛΛΑΓΗ για την Εθνική. Ο Γιαννιώτας αντί του τραυματία Φορτούνη.
23:05

62'

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με φοβερό τάκλιν απομάκρυνε προτού σουτάρει ο Γιάνσεν.
23:06
Δεύτερο γκολ για Νανί και Σίλβα:

Ολλανδία - Ελλάδα 1-1 (14' Βαϊνάλντουμ / 29' Μήτρογλου)
Βέλγιο - Ισπανία 0-2 (34' και 62' πέν. Νταβίντ Σίλβα)
Πορτογαλία - Γιβραλτάρ 2-0 (27' και 53' Νανί)

23:08

65'

ΑΛΛΑΓΕΣ για την Ολλανδία. Πρέπερ και Χέντριξ αντί Σνάιντερ και Στρόουτμαν.
23:09

66'

Εξαιρετικό σουτ από τον Γιάνσεν μέσα και αριστερά στην περιοχή της Εθνικής μας, ελάχιστα άουτ η μπάλα.
23:14

72'

ΑΛΛΑΓΕΣ για την Ολλανδία: Κλάασεν και Νάρσινχ αντί Πρόμες και Βαϊνάλντουμ.
23:17

74'

ΓΚΟΛ 1-2 για την Εθνική μας (Γιαννιώτας). Ο Μάνταλος έκοψε και τροφοδότησε τον Μήτρογλου, αυτός έφυγε σε θέση τετ α τετ με τον Ζουτ, ο οποίος απέκρουσε, με τον Γιαννιώτα να παίρνει το ριμπάουντ και να ευστοχεί από κοντά με πλασέ.
23:18
Ο Μήτροφλου υπό την επιτήρηση του Μπλιντ.
23:19

75'

ΚΙΤΡΙΝΗ στον Μπέρχαους.
23:22
Το γκολ του Γιαννιώτα:
23:22

80'

ΑΛΛΑΓΗ για την Ολλανδία. Αντί του Βίλεμς ο Ντοστ.
23:23
Δεν άρεσε στους Ολλανδούς το δεύτερο γκολ της Εθνικής μας από τον Γιαννιώτα.
23:25

83'

ΑΛΛΑΓΗ για την Εθνική. Ο Καρέλης αντί του Μάνταλου.
23:29

86'

Λίγα λεπτά πριν από το τέλος του ματς και η Εθνική μας προηγείται με 2-1 στο "Philips Stadion".
23:31

88'

Αν νικήσει η Ελλάδα, υπενθυμίζεται ότι θα είναι η πρώτη επικράτηση σε βάρος των Ολλανδών.
23:33

90'

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:36

94'

Εκτέλεση φάουλ από τον Τζαβέλλα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
23:37
Τέλος αγώνα. Η Εθνική μας νίκησε 2-1 τους Ολλανδούς.
23:38
Νίκη ψυχολογίας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, την ίδια ώρα που οι θεατές στο "Philips Stadion" αποδοκίμασαν τους Ολλανδούς παίκτες.