Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 3-2

Ο αξιόμαχος ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε στο άδειο Φάληρο, αλλά ο επίδοξος πρωταθλητής Ολυμπιακός απάντησε και με δύο πέναλτι έφτασε στην ανατροπή (3-2) και το +10 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Το live της αναμέτρησης

Νωθρά μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς, χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για γρήγορο και πιεστικό παιχνίδι, την ώρα που ο ΠΑΣ έκανε ξεκάθαρη την πρόθεσή του να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, οι Γιαννιώτες άνοιξαν το σκορ αιφνιδιάζοντας τους "ερυθρόλευκους" στο 11': η φάση ξεκίνησε από λάθος του Σάμαρη, με τον Ίλιτς να βρίσκεται απέναντι στον Ρομπέρτο, τον οποίο και νίκησε με διπλή προσπάθεια γράφοντας το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαβιόλα σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 21' ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση. Ο Βάις έκανε την παράλληλη μπαλιά από δεξιά, ο Ολαιτάν (που ήταν σε θέση οφσάιντ) δεν μπρόσεσε να νικήσει την Βελλίδη, κάτι που έκανε ο Σαβιόλα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Παρά την ισοφάριση, οι ακραίοι του Ολυμπιακού δεν ήταν σε καλή μέρα, ο Ολαϊτάν ήταν κακός, ενώ λίγα πράγματα έδειχνε και ο Βάις. Οι επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων εκφράζονταν κυρίως από τους Τσόρι και Σαβιόλα με μικρή συμβολή και από τον Σάμαρη. Αντίθετα, ο ΠΑΣ στεκόταν εξαιρετικά και δεν περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο. Είχε μάλιστα μια σπουδαία ευκαιρία στο 31', με τον Τσάβες να κάνει αρχικά το σουτ, τον Ρομπέρτο να διώχνει την μπάλα και τον Ίλιτς μόνο του σε κενή εστία να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι "ερυθρόλευκοι" από την πλευρά τους, είχαν μια καλή στιγμή στο 43', με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σάμαρη και με τον Βελλίδη να διώχνει εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του. Το κατάφερε πολύ γρήγορα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μασάντο στο 51'. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σαλίνο ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από σπρώξιμο με το χέρι του Ρουμπουλάκου.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 71', ξανά από πέναλτι: ο Ολαϊτάν είχε ένα σουτ στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ρουμπουλάκου (που είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε) ανέτρεψε ξεκάθαρα τον Κάμπελ. Ο ίδιος ήταν εκείνος που ανέλαβε να το εκτελέσει, γράφοντας έτσι το 3-1.

Από το 87' και για τα λίγα λεπτά που απέμεναν, ο παθητικός στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΣ Γιάννινα γέμισε άγχος τον Ολυμπιακό, με το γκολ του Κρητικού με ωραίο πλασέ και αφού πέρασε και τον Ρομπέρτο. Το 3-2, ωστόσο, δεν διαφοροποιήθηκε περαιτέρω και έστω και δύσκολα, οι "ερυθρόλευκοι" πρόσθεσαν άλλη μια νίκη στο ενεργητικό τους, διευρύνοντας παράλληλα τα ρεκόρ τους...

Εξαιρετικός ο Σαβιόλα και σε αυτό το παιχνίδι. Ορεξάτος, κινητικός, μέσα στις φάσεις και φυσικά σκόρερ του πρώτου γκολ.

Ο Ρουμπουλάκου χρεώνεται τα δυο πέναλτι που δόθηκαν στον Ολυμπιακό, ενώ στο δεύτερο άφησε και την ομάδα του με δέκα παίκτες, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όποια όνειρά της να "κλέψει" κάποιο αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη.